A nie mówiłam!

Cykl: Żaby i anioły (tom 4)
Wydawnictwo: W.A.B., Wydawnictwo Autorskie
proza, polska, współczesna

Najnowsza powieść Katarzyny Grocholi „A nie mówiłam” opowiada o wielkim uczuciu łączącym Judytę i Adama. Pogodna, ciepła i dowcipna książka o dojrzałej spełnionej miłości. Po jej przeczytaniu, otworzysz szeroko oczy i zaczniesz szukać swojej szansy.Katarzyna Grochola przekonuje, że warto.

Kochana i postrzelona Judytka, pani nieco ponad czterdziestoletnia, z bogatą przeszłością i teraźniejszością matrymonialną - posiada eksmęża, którego darzy uczuciem, na jakie ten pierwszy zasługuje oraz niemal księcia z bajki, Adama, człowieka kochającego, z dużym poczuciem humoru i tolerancją dla wybryków postrzelonej narzeczonej, z którym pragnie usłyszeć marsza weselnego zagranego dla nich obojga - dostarcza czytelnikom niezliczonych powodów do szczerego uśmiechu, ale i też do refleksji. Próżno szukać w jej sercu pustki, bezsensu i rozpaczy, gdyż ona składa się wyłącznie z miłości, którą z rozbrajającą prostotą dosładza wydarzeniami humorystycznymi, które jej się całkiem przypadkiem zdarzają (ze znacznie większą częstotliwością, jak zwykłemu śmiertelnikowi), a pełni smaku dodają lekturze cudowne rozmowy rodzinne głównej bohaterki, jej relacje z rodzicami-oryginałami (wyjaśnia się tym samym, po kim Judytka ma taki temperament i talent do ubarwiania życia) oraz córkę, Tosią, która...

Tosiaczek | 2013-09-21
Przeczytana: 21 września 2013

W porównaniu do poprzednich części tej serii, ta książka Grocholi jest całkiem niezła. Takie typowe babskie (nikogo nie obrażając) czytadło. Lekkie, przyjemne, ale nie nudne. W sam raz na spokojny, jesienny wieczór.

Judyta już w końcu nie marudzi, nie narzeka, jest wyluzowana i chyba w końcu pewna swej nowej miłości. Jej świat się nareszcie poukładał.

Ta książka ma tylko jeden trudny moment. To rozdział o Borysie. Popłakałam się, gdy go czytałam. Doskonale rozumiem emocje, których doświadczyła Judyta, kiedy jej ukochany pies odchodził. Ja to przeżyłam dwa lata temu, mój pies też umierał na moich rękach. Tyle, że ja w przeciwieństwie do Judyty odczułam moment, kiedy jego serduszko zamarło. Tego co się wtedy czuje, nie da się opisać słowami. Kto to przeżył, wie o czym mówię.

Kończąc, mogę z czystym sumieniem polecić tę książkę do przeczytania.

Zaskakująca, trzymająca w napięciu opowieść o pokonywaniu lęku. Opowieść o kobiecie która posiada wszystko o czym marzyła a jednak w jej życiu nic nie jest takie jak się wydaje.Ta opowieść pokazuje jak wiele złego może dziać się za zamkniętymi drzwiami mieszkania. Jak bardzo mogą mylić pozory.

Katherina87 | 2012-11-20

Powieść Katarzyny Grocholi A nie mówiłam opowiada o wielkim uczuciu łączącym Judytę i Adama zwanego też Niebieskim.
Pogodna ciepła i dowcipna książka o dojrzałej spełnionej miłości. Oddala pytania o absurd istnienia łagodzi stresy, wraca nadzieję życiowym pechowcom. Po jej przeczytaniu uwierzysz w siebie otworzysz szeroko oczy i zaczniesz szukać swojej szansy.

Natalia | 2013-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2013

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Katarzyny Grocholi i powiem szczerze, ze mam mieszane uczucia co do niej. Na samym początku książka strasznie mnie nudziła, nawet zastanawiałam się czy jej nie skończyć, ale dałam jej jeszcze jedna szansę no i na szczęście w połowie zaczęła się rozkręcać.
Książka " A nie mówiłam" opowiada o dalszych losach Judyty. Jak ktoś się wkręcił w jej zwariowane czasami życie, to trudno się od niej oderwać. Na pewno przeczytam inne książki z tej serii.

myślnik | 2013-04-21

Ptasie mleczko w wersji książkowej.
Lekkie,przyjemne i szybko się kończy.
Uczuciowo-życiowe perypetie na wesoło w krzywym zwierciadle.

korcia | 2012-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2012

Lubię Katarzynę Grocholę, jej spojrzenie na świat i poczucie humoru. Książka oczywiście mi się podobała, chociaż niestety chyba najmniej ze wszystkich książek tej autorki. Było owszem dowcipnie, ciepło i przyjemnie, ale mi jednak czegoś zabrakło...
Jest to przyjemna, lekka lektura, która z pewnością może rozjaśnić długi jesienny lub zimowy wieczór.

MontyP | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

Obiecywałem sobie, że nie będę oceniał tego typu książek. Po pierwsze to książka kobieca (nie dla mnie), po drugie... Właściwie, jednak nie będę tego uzasadniał! Dobrze byłoby, gdyby autorka nie zapominała kilka stron później, co pisała wcześniej. Byłoby lepsze w czytaniu. I gdyby korekta pracowała lepiej (co to jest: "pisać bezzwrotnie na komputerze"?). Opinię swoją napisałem tylko dlatego, że zobaczyłem wielokrotne oceny: "arcydzieło"! Ochłońcie nieco! Gwiazdki dałem, żeby to "arcydzieło" sprowadzić do realnego poziomu, ale recenzował nie będę. Mam tylko 2 refleksje (sami oceńcie czy powinienem je tu akurat napisać): 1- nie każda książka jest literaturą, 2- promocja i marketing wielką potęgą jest!
Wielbicieli autorki proszę o nie przebijanie mnie kołkiem osinowym. To jest moja subiektywna ocena z którą się w dodatku nie zgadzam, a wszystko napisałem w gorączce i z bólem głowy, co tłumaczy moje ogólne intelektualne niedomaganie :). W dodatku się nie znam!

Kiedy książki Grocholi wychodziły, było ewenementem, by literaturę popularną dla kobiet wydawano - i sprzedawano - w takim nakładzie. Może w dzisiejszej dżungli autorek to już jest trochę zbyt "mainstreamowe" czy "szmatławe" dla niektórych osób - kobieta porzucona staje na nogi i po wielu trudach spotyka miłość swojego życia, od którego to momentu jest życie jest całością... Ale mi przypadła do gustu ta książka kiedy pierwszy raz ją przeczytałam wiele lat temu. I dziś nie zawahałabym się sięgnąć po nią raz jeszcze. Jest ciepła, optymistyczna, a przy tym osadzona w polskich realiach i nieprzesłodzona. A! i nie ma tu trzpiotowatego świergotu, który tak mnie denerwuje u Szwai.

czarnatulipanna | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

"A nie mówiłam!" jest nieco lepsza od swojej poprzedniczki, jednak przez całą lekturę nie opuszczało mnie pytanie: "Po co w ogóle powstała ta powieść?. Książka absolutnie o niczym. Żeby zapełnić strony autorka wcisnęła tam irytujące wstawki z TV i radia. Ponownie użyty motyw z nabijaniem naiwnej Judyty w butelkę (wcześniej z interesem w Niemczech, teraz z biurem podróży). Nie wierzę, że można być taką idiotką. Podsumowując: dobrze, że to ostatnia powieść z tego cyklu. Gdyby nie to, że jest lekki, wakacyjny klimat, to nigdy bym nie przebrnęła. Treść jest równie zaskakująca, jak zawartość kanapek, które sama zrobiłam.

Katarzyna Grochola odpowie na Wasze pytania!

W związku z premierą najnowszej powieści „Houston, mamy problem”, Katarzyna Grochola, jedna z najpopularniejszych polskich pisarek, udzieli wywiadu użytkownikom lubimyczytać.pl!