Absurdy i kurioza przedwojennej Polski

Wydawnictwo Naukowe PWN
II Rzeczpospoilita międzywojnie historia miasto Warszawa Kraków Łódź Poznań
historia
II Rzeczpospoilita międzywojnie historia miasto Warszawa Kraków Łódź Poznań

Absolutnie do mnie ta książka nie trafiła - ani żartobliwy styl- taki żart do mnie nie przemawia, ani sensacje rodem z ówczesnych brukowców. Dużo tam treści - bez treści. Jedyny wniosek po przeczytaniu mam taki, że ciemnota, która królowała wtedy - nadal świetnie się ma.

Zbiór anegdotek i opowieści z życia wziętych z okresu międzywojennego. Nieco inne spojrzenie na II RP pozwala czytelnikowi stwierdzić, że raczej nic się nie zmieniło...

Lekka, pełna humoru i wartości książka o prostych ludziach i ich życiu. Możemy odnaleźć informacje o tym, z czego się śmiano, kto i co pisał w licznych gazetach (głównie Warszawa, Kraków i tak bliska sercu - Łódź), za co można było dostać mandat i dlaczego okrążenie przez kobietę płonącej stodoły, skutkowało pobiciem strażaków spieszących ugasić pożar.

Dla zainteresowanych historią Dwudziestolecia świetna lektura rozrywkowa na wakacje. Na podstawie różnych wycinków prasowych autor prezentuje pewne zdarzenia, zachowania, mody i trendy z tego okresu. Stara się przy tym omijać (na ile to możliwe) trudne i "ciężkie" tematy, jak na przykład Bereza, antysemityzm, Zaolzie czy Hitler.
Nawet jeśli ktoś zna już Dwudziestolecie...

Remigiusz Piotrowski proponuje nam nieco inne spojrzenie na okres dwudziestolecia międzywojennego: zamiast naukowych wywodów dostajemy pełną humoru opowieść o absurdach codziennego życia w tamtych czasach. Przez karty książki przewijają się więc kucharze, restauratorzy, awanturujący się klienci, lekarze, pacjenci i znachorzy, astrolodzy, spirytyści i duchy, dziennikarze,...

Ciekawie opracowana lektura.Czcionka i twarda okładka na duży plus.Zbior kilkudziestu lub kilkuset anegdot z życia ludzi żyjących w okresie 20 lecia międzywojennego.Skloniła mnie do ponownego obejrzenia serialu o Nikodemie Dyzmie.

Obrazy z życia społeczeństwa polskiego okresu międzywojennego. Coś, w rodzaju przeglądu prasy, raczej tej "brukowej". Denerwowały przypisy, które były powtórzeniem tego, co w tekście.

Po świetnych "Artystach w przedwojennej Polsce" - rozczarowanie. Nie podobała mi się żartobliwy styl książki, a większość historii uznałam za kaczki dziennikarskie.
Wydaje mi się, że o wiele ciekawsza byłaby lektura samych gazet z tamtych lat. Mam nadzieję, że kiedyś mi się uda do nich zajrzeć.

Absurdy to książka opisująca codzienną rzeczywistość dwudziestolecia międzywojennego Polski. Autor, na co wskazuje tytuł, skupił się na zagadnieniach, które z naszego współczesnego punktu widzenia mogą wydawać się zadziwiające, a nawet kuriozalne. Poszczególne aspekty funkcjonowania społeczeństwa przedstawione zostały w osobnych rozdziałach i są zilustrowane adekwatnymi...

Sztuka ślęczenia nad prasowymi wycinkami czy mikrofilmami odchodzi w zapomnienie, dlatego miło, że komuś się chciało :) Książka bardzo ciekawa, szczególnie pierwsza część, chociaż momentami niespójna.

Dyskusje

• Historia