Zamach na II RP. Elity na celowniku.

Okładka książki Zamach na II RP. Elity na celowniku.
Remigiusz Piotrowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN reportaż
reportaż
Wydawnictwo Naukowe PWN
2018-09-20
2018-09-20
9788301200756

W jednym z okien kamienic zapaliło się światło. Noc zapadła nad miastem, przez ulice przechadzała się pustka. Po chwili światło za oknem zgasło. Z budynku wyszedł młody mężczyzna około trzydziestki. Przeszedł przez ulice z jednym celem. Dostał wyraźne wytyczne, nie było już wyjścia. Tej nocy każdy dom zasnął snem sprawiedliwego. Ciszę przerwał nagły wybuch. Fundamenty państwa zostały naruszone.

Bardzo się ucieszyłem na nową książkę Remigiusza Piotrowskiego. Pisarz, którego wcześniejsze pozycję przeczytałem z ogromnym zaciekawieniem i tym razem nie zawiódł. Pod lupę zostały wzięte zamachy dokonane w czasach II Rzeczpospolitej. Oczywiście nie wszystkie zamachy zostały uwzględnione, jednakże tę najbardziej zagadkowe i wywołujące nadal duże emocje, znalazły tu swoje miejsce. Wszystkie tę zdarzenia zostały przedstawione chronologicznie i przystępnie, jeśli chodzi o styl. Nie zabrakło też ciekawostek związanych z zamachami, jak i ogólną sytuacją kształtująca się na przedwojennej politycznej arenie. Remigiusz Piotrowski sięga do wielu źródeł, dzięki czemu otrzymujemy szerokie spektrum okoliczności, które wpłynęły na dokonanie tych aktów terroru i ich późniejsze skutki.

Wielki plus należy się też autorowi za obiektywne ukazanie realiów II RP, bez upiększania i koloryzowania. Widać, że zafascynowanie tamtą epoką nie wpłynęło na ogólny odbiór całości i obiektywne podejście do tematu. Z tego zadania autor wywiązał się znakomicie. II RP nie było państwem idealnym, posiadało dużo wad i słabości, ale i nie da się przecenić wkładu ludzi w budowanie wolnego kraju i ich dojrzałość, którą wykazali. Zamachy uderzały nie tylko w państwo, polityków, ale i tych zwykłych ludzi. Tę i inne aspekty zostały poruszone, co nadało lekturze wyrazistości. Książka ma jeszcze jedną ważną zaletę, mianowicie wydarzenia tę nadal są aktualne, czego przykładem jest to, co możemy zaobserwować wokół nas. Lektura godna uwagi i do przemyślenia.

Dodaj cytat z książki Zamach na II RP. Elity na celowniku.