Maluch. Biografia

Wydawnictwo: Znak
motoryzacja
Ag2S

Wielki żywot małego fiata! Nie był szybki jak porsche ani przestronny jak ford, ale pokochały go miliony Polaków. Jeździł nim Pawlak w „Nie ma mocnych” i „Czterdziestolatek” inżynier Karwowski. Doskonale sprawdzał się jako milicyjny radiowóz oraz samochód dostawczy, gdy akurat „rzucili” pralki. Na wakacje nad Bałtyk i do Bułgarii woził całe rodziny, a trójkę marzycieli z Krakowa zabrał w...

Wielki żywot małego fiata!

Nie był szybki jak porsche ani przestronny jak ford, ale pokochały go miliony Polaków. Jeździł nim Pawlak w „Nie ma mocnych” i „Czterdziestolatek” inżynier Karwowski. Doskonale sprawdzał się jako milicyjny radiowóz oraz samochód dostawczy, gdy akurat „rzucili” pralki. Na wakacje nad Bałtyk i do Bułgarii woził całe rodziny, a trójkę marzycieli z Krakowa zabrał w zwariowaną podróż dookoła świata. Fiat 126p, popularne „toczydełko”, to członek wielu polskich rodzin. To symbol wszystkiego, co w PRL-u wzniosłe i marne zarazem. Samochód – legenda.

Skąd się wziął? Jakie plany miała wobec niego władza? Jak zdobywano na niego talony, a jak deficytowe części, gdy się psuł? I jaki spotkał go koniec?

W pierwszej, pełnej anegdot i ciekawostek biografii Malucha Przemysław Semczuk opowiada nieznaną historię złotego dziecka polskiej motoryzacji. Bogato ilustrowane wydanie zabiera czytelników w podróż do czasów młodości – własnej lub rodziców.

Idealny prezent nie tylko dla fanów motoryzacji.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

deana | 2016-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Nie trzeba być zagorzałym fanem motoryzacji żeby ten jeden samochód kojarzyć. Dziś już wyparty z naszych ulic, czasem tylko się wyłania za zakrętu ostatni niedobitek po to by w pamięci kilku pokoleń budzić wspomnienia. Bo każdy przyzna, że słyszał historie o tym ile osób się zmieściło do malucha, co w nim się przewodziło, po jakich drogach jeździło, jak się go naprawiało czy gdzie się go ... przeniosło. Historie barwne, szalone i nie do wyobrażenia w stosunku do współczesnych samochodów.

Nikt nie zaprzeczy, że maluch to samochód kultowy. Jego legenda tylko rośnie. Nie dziwi więc fakt, że doczekał się także swojej biografii. Książka Przemysława Semczuka to rzetelne kompendium wiedzy nie tylko o tym małym autku ale przede wszystkim o czasach w jakich powstawał, o realiach epoki Gierka, ale także o ludziach, którym zawdzięczamy motoryzację Polski i o miejscu w którym powstawał czyli fabryce w Bielsku-Białej. Jest to historia kompletna i bardzo szczegółowa. Świetnie kreśli dzieje...

Ewelina229 | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

To pierwsza poważna książka mojego 7 letniego syna - niewyobrażalnego fana tego małego autka - fiata 126 p.
Przepięknie opowiedziana historia małego samochodu, który był członkiem wielu polskich rodzin.
Pamiętacie to charakterystyczne brzmienie silnika ? Dla wielu z nas, był to nasz pierwszy w życiu pojazd.
Maluch - samochód legenda....

Brawa dla autora - świetna robota, piękne wspomnienia :)

Asiek | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

"- Kiedy maluch wyciąga największą prędkość?
-Podczas holowania."

Wielu czytelników nie przepada za biografiami. Są pełne faktów i dat, których nikt nie jest w stanie zapamiętać oraz pisane są językiem mniej sprzyjającym, przez co czyta się je dłużej niż chociażby powieści, ale tę biografię każdy Polak przeczytać powinien. Jest to pierwsza, niezwykle barwna, pełna humoru i ciekawostek książka poświęcona „złotemu dziecku polskiej motoryzacji” – Fiatowi 126p stworzona przez dziennikarza, publicysta oraz autora książek - Przemysława Semczuka.
Przybliża czytelnikowi historię małego samochodu, począwszy od powstania pomysłu jego stworzenia aż do momenty zejścia z taśmy produkcyjnej w roku 2000 ostatniego egzemplarza z serii Happy End. Opisuje także trudności z jakimi musiał się zmierzyć zwykły obywatel, który chciał się stać właścicielem małego cudeńka motoryzacji oraz problemy związane ze zdobywaniem części zamiennych. Dodatkowo biografia wzbogacona jest o historyczne już fotografie...

Agacha | 2018-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2018

Przyznam się, że trochę znudziła mnie ta biografia. Momentami było ciekawie, ale fragmenty, np. o pertraktacjach z Włochami, jak dla mnie, mało strawne. W sumie jednak, można dowiedzieć się wielu bardzo ciekawych rzeczy o Maluszku.

almos | 2014-10-09
Przeczytana: 07 października 2014

Maluch, czyli Fiat 126 jest chyba najważniejszym symbolem epoki Gierka, czyli lat 1971-80. Był to pierwszy samochód w PRLu przeznaczony dla mas, taki polski Volkswagen Garbus. Trudno dzisiaj zrozumieć jak wielkie wzbudzał zainteresowanie i emocje. Na początku wszędzie tam gdzie się pojawiał, przyciągał tłumy, dziesiątki tysięcy chciały go obejrzeć, dotknąć, usiąść za kierownicą. Był obiektem największego pożądania, setki tysięcy chciały go kupić. Książka dobrze pokazuje szaleństwo, które ogarnęło cały naród w stosunku do tego samochodu.

Akurat Maluch to było jedno z niewielu autentycznych osiągnięć epoki Gierka, dość powiedzieć, że Włosi do swoich fiatów 126 montowali polskie silniki że eksportowano go na zachód, m.in. do wymagającego RFNu, że pod koniec lat siedemdziesiątych Fabryka Samochodów Małolitrażowych spłaciła kredyty i zaczęła zarabiać twardą walutę, że Maluch był bardzo popularny w demoludach, że w Chinach używano go jako taksówki.

Książka przedstawia też historię...

| 2014-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2014

Bardzo dobrze napisana historia! Książka traktuje nie tylko o Maluchu, ale i o wielu wydarzeniach przede wszystkich całej dekady lat 70. Jak również o wielu innych wydarzeniach, w szczególności o haniebnej prywatyzacji FSMu w latach 90. Mimo, że nigdy nie byłem posiadaczem Malucha, to jednak czytając książkę Semczuka odżyły dawne wspomnienia. Moje pierwsze wspomnienie samochodowe związane jest oczywiście z Maluchem. Mam 3 lata siedzę na jakimś materacyku, kocach i innych bambetlach na tylnim siedzeniu, obok moje starsze rodzeństwo, a rodzice dopychają Malucha walizami i skrzynką śledzi, bez których nigdy nie wracaliśmy do domu z wakacji w Ustce. A co najlepsze podróż do lub z Poznania nigdy nie trwała więcej niż 3 godziny z małym hakiem uzależnionym od długości postoju.
Dodatkowym atutem są liczne zdjęcia i dowcipy o Maluchu oraz wartkio prowadzona opowieść.
Po lekturze książki nie sposób nie pokochać tego zjawiskowego samochodziku.

Patryk Bedliński | 2015-04-16
Przeczytana: grudzień 2014

Fiat 126p, jakiego kojarzyć może pokolenie lat 90-tych (a więc i moje), diametralnie różni się od tego, który opisany został w książce. Właśnie za to już od pierwszych stron ją polubiłem. Popularny "maluch" nie jest w tej opowieści "obciachowy" ani "wieśniacki", jak pewnie określiliby go moi koledzy z podstawówki. Fiacik pokazany został jako kamień milowy w rozwoju polskiej motoryzacji. Czytając jego biografię miałem przed oczyma lśniące egzemplarze serii ST oraz legendarne "sześćsetki", nie zaś stuningowane i nieudolnie naprawiane ostatnie serie, które kojarzyć się mogą co najwyżej z brakiem funduszy albo - co gorsza - gustu oraz poszanowania dla klasyków.
Z książki wyłania się obraz "malucha" jako obiektu westchnień. To ten, którego każdy chciał mieć. Oczekiwany przez długie lata towarzysz podróży czy wręcz członek rodziny. Losy polskiego fiata przeplatane są śmiesznymi anegdotami i żartami na temat mini-samochodu.
Książka Przemysława Semczuka to sentymentalna podróż, po odbyciu...

Czytalski | 2017-01-24
Przeczytana: 31 lipca 2016

Mały wielki samochód

Wczoraj minęło 16 lat od kiedy z taśmy montażowej zjechał ostatni egzemplarz Polskiego Fiata 126p. W żartach nazwa ta jest rozwijana jako "Fatalna Imitacja Auta Turystycznego 1-osobowa 2-drzwiowa 6-krotnie przepłacona".

Maluch jest symbolem powszechnej motoryzacji w okresie PRL-u. Przemysław Semczuk w biografii tego auta pokazuje, że wbrew pozorom to auto nie było tak powszechne jak się wydawało.

Od razu przyznam, że moja znajomość z Maluchem ogranicza się do kilku przejażdżek jako pasażer w aucie kolegi ze studiów. Ogólnie z motoryzacją jestem trochę na bakier - pierwszy samochód kupiłem dopiero rok temu, choć prawo jazdy mam od dziewięciu lat. Jednak ten wpis nie ma być o mnie.
"maluch biografia" to nie tylko historia tego jednego konkretnego modelu, lecz również polskiej motoryzacji okresu od końca lat sześćdziesiątych do początku lat dziewięćdziesiątych. Pokazuje, jak bardzo polityka wpływała na codzienne życie Polaków. Transport prywatny był...

rokita49 Boruta | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Będzie stała na honorowym i łatwo dostępnym miejscu w mojej bibliotece.Dlaczego? Trochę faktów,chronologicznie:styczeń 1972 powstaje Fabryka Samochodów Małolitrażowych,w grudniu tego samego roku podejmuję pracę w FSM w Ośrodku Obliczeniowym bezpośrednio po ukończeniu studiów na Politechnice Wrocławskiej,31 lipca - pierwszy maluch zjeżdża z taśmy montażowej,prawie cały 1974 rok przebywałem na szkoleniu w Paryżu w IBM,w kwietniu 1980 roku wyjechał z FSM-u milionowy samochód,15 września 1993 przejęcie FSM przez spółkę Fiat Auto Poland,22 września 2000 roku z taśmy zjeżdża ostatni MALUCH HAPPY END,31 grudnia 2002 roku po trzydziestu latach pracy odchodzę z firmy.

MichałEM | 2015-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Interesujący tytuł skupiający się nie tyle na samym aucie ile całej otoczce mu towarzyszącej - od szalonego pomysłu na produkcję w niesprzyjających politycznie warunkach, przez komunistyczną propagandę motywującą działania i czyniącą z maluszka swoistego Świętego Graala, problemy i absurdy w PRLu po praktyczny upadek całego FSMu w realiach już demokratycznych. O ile książka pisana jest lekkim, przyjemnym językiem o tyle sama końcówka nie wyszła autorowi tak sprawnie i wygląda nieco chaotycznie. Jak gdyby chciał zawrzeć zbyt dużo informacji na zbyt małej liczbie stron.

Pozycję polecam, miła odmiana od albumów motoryzacyjnych zawierających głównie zdjęcia i lakoniczne opisy jak również stricte technicznych opracowań. Tym bardziej, że kosztuje stosunkowo śmieszne pieniądze jak za tak dobrze wydany tytuł (twarda oprawa, dosyć duży format i gruby papier).