Ty jesteś moje imię

Okładka książki Ty jesteś moje imię Katarzyna Zyskowska
Okładka książki Ty jesteś moje imię
Katarzyna Zyskowska Wydawnictwo: Filia literatura piękna
Filia
2014-07-23
2014-07-23
literatura polska

Sen o spełnionej miłości

Pięknie napisane, pięknie opowiedziana historia miłości. Podobały mi się idealnie wplecione fakty z życia tej pary oraz oryginalne cytaty wypowiedzi bohaterów.

Wojna zabrała młodziutkiego poetę, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żonę Basię.
To smutna opowieść o ich miłości „wykradzionej wojnie”. Na krótko. O miłości od pierwszego wejrzenia, od pierwszego wiersza. O ich małżeństwie, którego nie odłożyli na później, na „po wojnie”.
Zginął w Powstaniu poeta wielkiej wyobraźni, nadzieja polskiej poezji. Wątły, chorowity blondynek, który chciał walczyć z bronią w ręku.

PS
Dla wielu z nas twórczość Krzysztofa Kamila może być zbyt zawiła, trudna do interpretacji, ale w tym tkwi jej cały urok.

Piękna opowieść o wielkiej sile miłości w czasie wojennej zawieruchy. Krzysztof Kamil Baczyński - jeden z najbardziej znanych polskich poetów i cicha, ambitna Basia utworzyli rozmarzone w ideach artystycznych małżeństwo. On pragnie walczyć słowem i czynem, ona stoi wiernie przy jego boku. Chociaż wojenne realia nie sprzyjają miłosnym uniesieniom to Krzysztof i Basia próbują żyć namiastką normalności.

Autorka jak zwykle nie zawiodla. Napisana z wyczuciem piekna lecz tragiczna historia milosci poety i jego zony. Peka serce.

Piękna opowieść o miłości w czasie wojny.

Piękna opowieść o miłości w czasie wojny.

Nie skończyłam, nie dałam rady. Ciekawe opisy przeplatają się z totalną nudą. Miałam nadzieję na fascynującą historię, a nie płaczliwą skromną Basię, i takiegoż Krzysia. Oboje żyli w czasach katastrofy, ale z tej atmosfery strachu, terroru, codziennego zagrożenia życia nie ma w książce nic. Nawet piękne wiersze Baczyńskiego nie podziałały na moją wyobraźnię.

"– Krzysztof Baczyński, poeta – z nieukrywaną dumą dokonała prezentacji przed Jadzią Barbara. A on, zdjąwszy płaszcz, jeszcze w przedpokoju, powiedział:
– Przyniosłem dla pani wiersz".

Nie rozpisując się na temat tego, jak wygląda mój "system" czytania książek powiem tylko, że nie pamiętam, kiedy ostatnio pochłonęłam powieść w ciągu 2,5 dnia. I dodanie do tego faktu, że "Ty jesteś moje imię" jest fabularyzowaną biografią Baczyńskiego (od momentu, w którym poznał przyszłą żonę) mogłoby wystarczyć, żeby zachęcić Was do lektury, ale książka ta zasługuje na dłuższą rekomendację.

Autorka po miesiącach żmudnego zabierania materiałów zabiera nas do Warszawy 1941 roku. Tu, w środku zimy, w centrum miasta, w którym pewien był tylko lęk, kilkaset metrów od murów getta, po raz pierwszy spojrzeli na siebie Krzysztof Kamil Baczyński i Barbara Drapczyńska. Ona już wtedy był zaintrygowana, wręcz zauroczona jego poezją. Pół roku później wzięli ślub i żyli długo i... Nie, to nie ta bajka. Zakończenie tej historii zna zapewne każdy. A jak wyglądało ich życie, ich miłość do momentu wybuchu powstania, możecie dowiedzieć się właśnie z tej książki.

Małżeństwo Basi i Krzysia nie było usłane różami i nie mam na myśli tylko tego, co zgotowała im wojna. Dali sobie jednak w tym wszystkim swoją miłość, wsparcie, zaufanie i kochali się pomimo wszystko. Ponadto autorka, odmalowując portret psychologiczny Baczyńskiego, dokładnie wyśniła, dlaczego działalność artystyczna, również będąca formą buntu, nie była dla niego wystarczająca. Oczywiście Baczyński nie jest jedynym poetą występującym na kartach tej książki, dowiecie się zatem (chyba że już wiecie, może pamiętacie ze szkoły),kto krytykował jego wiersze, a kto, oprócz Basi, był w nim zakochany; kto pojawił się na ich ślubie i w którym ze znanych miejsc Krzysztof regenerował swoje nadszarpnięte przez astmę zdrowie.

Nie jest to książka doskonała, co ciekawe można wskazać wady w stylu, w jakim została napisana - użyłam terminu "ciekawe", bo właśnie styl jest moim głównym kryterium oceny literatury. Jest momentami zbyt kwiecisty, może autorka za bardzo chciała zbliżyć się nastrojem do poezji? Co zatem sprawiło, że mimo tej wady nie mogłam przestać czytać tej opowieści? Na pewno była to w dużym stopniu prawda. Świadomość tego, że mimo pewnych ubarwień czy dialogów wymyślonych przez autorkę, miłość ta wydarzyła się naprawdę. I coś jeszcze, coś w sposobie opowiedzenia tej historii, w postawach 20-latków, którzy dziś są już dla mnie niemal jak dzieciaki, a tu, ze względu na czasy, zachowujący się dojrzalej ode mnie. I emocje oraz istniejące w każdej poruszającej nas książce detale, które sprawiają, że po czasie możemy nie pamiętać szczegółów czy faktów, ale pamiętamy, jakie uczucia towarzyszyły nam podczas lektury.

Polecam "Ty jesteś moje imię" każdemu z Was, myślę, że osób lubiących czytać o miłości nie trzeba jakoś szczególnie zachęcać do lektury, ale jest to historia, która ma szansę skruszyć też te bardziej czarne serduszka. ;)
Tylko UWAGA, jeśli ktoś po nią sięgnie, a nie zna dokładnych losów obojga bohaterów po wybuchu powstania, to sugeruję napisane kursywą początki każdego rozdziału przeczytać sobie na końcu.

– Przyniosłem dla pani wiersz".

Całkiem przyjemna książeczka, dobrze i szybko się ją czyta, chociaż chyba tylko tożsamość bohaterów ratuje ją przed byciem ckliwym romansidłem bez głębszej wartości ;)

Za mało wojennych losów Basi i Krzysztofa Baczyńskich :(

Za mało wojennych losów Basi i Krzysztofa Baczyńskich :(

Książka jest po prostu zachwycająca. Miłość Basi i Krzysztofa Baczyńskich opisana w przepiękny sposób "chwyci" każdego za serce. Przyznam, że dawno żadna książka nie wywołała u mnie łez... Szczerze polecam każdemu, nie tylko miłośnikom poezji Baczyńskiego. Życzę każdemu jednemu człowiekowi takiej miłości i wzajemnego oddania, jakie żywiła do siebie ta młodziutka para... Wiem, że nie zapomnę o tej książce na długo.

• II wojna światowa