Wojna Czu z Han 209-202 p.n.e.

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna
palooh

Pierwszy cesarz Chin Qin Szihuangdi mistrzowsko przeprowadził podboje i utworzył jednolite, scentralizowanego imperium. Lecz gdy tylko ten wielki władca spoczął w swym monumentalnym grobowcu, otoczony tysiącami żołnierzy słynnej terakotowej armii, stworzone przez niego imperium zaczęło się chwiać w posadach - i zanim upłynął rok od śmierci Qin Szihuangdi, na całym terytorium ówczesnych Chin rozpętał się wojenny kataklizm o niesłychanych rozmiarach. Ognie wojny płonęły przez siedem lat, pożerając setki tysięcy ofiar i obracając w perzynę praktycznie wszystko, co Pierwszy Cesarz i jego przodkowie z kraju Qin cierpliwie budowali przez stulecia. A gdy wreszcie ustał ten wielki konflikt, człowiek, który odniósł ostateczne zwycięstwo, według własnych słów, "nie był nawet w stanie znaleźć czterech koni tej samej maści i rasy, aby je zaprząc do swojego rydwanu" - tak straszne były zniszczenia i tak wielka panowała w kraju bieda.
Niniejsza książka opowiada o dziejach tej wielkiej i prawie całkowicie w Polsce nieznanej wojny, która jest jednym z kluczowych wydarzeń w chińskiej historii i od czasów starożytnych do dziś - inspiracją dla pisarzy, poetów, malarzy i twórców chińskich oper. Wyczyny wielkich generałów i strategów, takich jak Zhang Han, Xiang Yu, Han Xin i Liu Bang, są do dziś studiowane w chińskich akademiach wojskowych.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Adek | 2018-10-04
Przeczytana: 28 września 2018

"Wojna Czu z Han 209-202 p.n.e." Macieja Kuczyńskiego to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza książka popularnonaukowa, jaką przeczytałem. Autor omawia w niej wydarzenia, które miały miejsce w Chinach pod koniec III wieku przed naszą erą. Choć tytuł mówi o samym konflikcie pomiędzy królestwami Czu i Han, to jednak autor nie zapomniał przedstawić czytelnikom tego jak parę lat wcześniej razem starały się obalić tyranię dynastii Qin, która twardą ręką rządziła całymi ówczesnymi Chinami oraz jaka była geneza ich konfliktu.

W powyższej pracy możemy dowiedzieć się również między innymi w jaki sposób Chińskie armie prowadziły w tym czasie wojny, jakich używały strategii, jak były uzbrojone, jaki rodzaj wojska przeważał w nich liczebnie oraz jak wyglądały Chińskie umocnienia fortyfikacyjne i jak je zdobywano. Są to informacje, które raczej powinny znajdować się w każdej książce z serii "Historyczne bitwy", a niestety nie zawsze tak jest. Ponadto na końcu książki znajdują się mapki,...

Temat z racji naszego położenia geograficznego kompletnie nieznany. Tytuł nie mówi nic polskiemu czytelnikowi. Jednak nie warto się zrażać i mimo wszystko sięgnąć po tą publikację. Co prawda jest tu więcej polityki niż wojny, ale temat jest ciekawy i ciekawie przedstawiony, że można to wybaczyć autorowi. Praca ma popularno-naukowy charakter, a styl autora nadaje publikacji wymiar wręcz lekko beletrystyczny. Łagodzi ciężar nazewnictwa chińskiego w nazwiskach i geografii.

Grisznak | 2018-02-19

Jeden z najlepiej napisanych HBków, czyta się to jak świetną powieść historyczną, a czasami wręcz heroic fantasy. Autor opisał egzotyczny temat wnikliwie i ciekawie, przedstawiając tło wydarzeń i bohaterów. Niestety, HBki wciąż stoją na poziomie PRLowskim, jeśli chodzi o jakość wydania - śladowe ilości kiepsko zrobionych mapek, grafiki zblokowane w środku, zamiast tam, gdzie powinny być. Gdyby nie kiepskie wydanie, to byłby komplet gwiazdek.

MarcusProbus | 2015-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Jak dla mnie, czyta się bajecznie... Na pewno dno niej wrócę. Innym razem coś dopiszę. Na pewno polecam, nie mazgajowatym czytelnikom, których odstrasza nazewnictwo inne niż angielskie.

Wasyl Czapajew | 2018-01-29
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Niestety ciężko się to trochę czytało ze względu na chińskie nazwiska, które ciężko mi było początkowo zapamiętać, a także ogólność dołączonych map. Co gorsza nie udało mi się namierzyć żadnej mapy historycznej Chin z tego okresu. Mam nadzieję, że książka o historii Chin starożytnych, której ta pozycja jest pewnego rodzaju zapowiedzią, takowe mapy posiadać będzie. Poza tym jest to rzecz ciekawie i rzetelnie napisana.

Darodin | 2019-02-18
Marcin | 2018-11-15