Pisma konstancińskie

Wydawnictwo: StudioEMKA
5 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Wstałem po rannym posilnym dospaniu wcześniej niż wszyscy domowi. Jeszcze drzewa sosnowe i brzozowe, akacje i dęby przesycone byty obfitą nocną rosą, a słońce dopiero powstawało kędyś daleko w lasach niemych i polnych pustkowiach. Odziewałem się cich

Monika | 2017-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Tytuł, jak i podawanie jako jedynego autora Stefana Żeromskiego, są dość mylące. Niewielkiej objętości książeczka oprócz dwóch nowelek Żeromskiego ("Wilga" i "Pomyłki") zawiera także fragmenty "Wspomnień" Moniki Żeromskiej oraz biograficzne wspomnienie Hanny Mortkowicz-Olczakowej.
Całość dotyczy związków pisarza i jego rodziny z tą podwarszawską miejscowością. Dla mnie, jako zainteresowanej, biografią Żeromskiego i historią jego rodziny, była to niezwykle ciekawa (choć krótka) lektura.

Muszę powiedzieć, że Żeromskiego zaczynam odkrywać jako niezrównanego mistrza opisów przyrody i pięknych, poetyckich odniesień do zmiennych nastrojów ludzkich.

Polecam...ale bez wiary, że ktoś to przeczyta... bo kto dziś jeszcze czyta Żeromskiego...

zkapustka | 2017-03-20
kinga | 2010-07-29