Pamiętaj, że tam są schody!

Wydawnictwo: Akapit Press

Opowieść o miłości Garego Smitha do Emmy P. i o paru innych osobach, które naprawdę istnieją w życiu autorki, oraz o kilku wymyślonych postaciach. Książka na poprawienie nastroju...

marysienkap | 2015-03-03
Na półkach: Audiobook, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 02 marca 2015

Najsłabsza ze wszystkich książek Krystyny Siesickiej jakie do tej pory przeczytałam. Jak dla mnie za dużo chaosu.

Katherina87 | 2012-11-23

Ta książka powstała w czasie brzydkiej, mrocznej pogody, która utrzymywała się dość długo. Autorka wyznaje w liście do czytelników, że powieść napisała dla siebie, by poprawić sobie humor. Ale poprawia i nam...Bo "Pamiętaj, że tam są schody" to niezwykle ciepła opowieść o...miłości.

Miłości Garyego Smitha (nauczyciela angielskiego) do Emmy P. (nauczycielki biologii). O rodzącym się uczuciu między Jakubem i Weroniką. O Matyldzie i Szymonie. I o paru innych osobach, które naprawdę są w życiu Krystyny Siesickiej. A wszystko zaczyna się od obrazu Williama Whartona pt. "Schody i skrzynki na listy", który w magiczny sposób poruszył wyobraźnie autorki. I od niewinnego napisu na murze : "Weroniko, jesteś moją królewną". "Cogito"

Karotka | 2016-09-23

Ciepła opowieść, niesamowicie umilająca podróż pociągiem. Zachwyciła mnie miłość Jakuba i Wiktorii, która rozpoczęła się niespodziewanie, pokazująca, że czasami trzeba dać komuś szansę, bo przecież Jakub miał Wiktorię tuż pod nosem, a nie wiedział, jak wiele ich łączy i w życiu, by się tego nie spodziewał, gdyby nie to, że napisał tak od nie chcenia na złość Agacie, że Wiktoria jest jego królewną. A jak ta miłość podziałała na Wiktorię, która potrafiła nagle się otworzyć i ile dała jej szczęścia! Coś cudownego! Swoją drogą nie mam pojęcia, co Jakub widział w tej Agacie, a potem co widział w niej Karol, nie mogłam znieść jej zachowania. Szkoda mi było Matyldy i Szymona, że nie mogli razem wyjechać, chociaż był to szalony pomysł i wierzę w to, że ta podróż Szymona oraz wakacyjna rozłąka umocniły ich miłość, która moim zdaniem już była wielka, strasznie zazdrościłam im wizyt w muzeum i tego intymnego milczenia we dwoje w otoczeniu dzieł sztuki. Siostrzenica Garego, Michelle wydała się...

Dulcis | 2011-12-27
Przeczytana: 23 sierpnia 2010

Jak każda książka Krystyny Siesickiej. Cudowna, wciągająca, dająca do myślenia, ale te zakończenia tak podnoszą ciśnienie, mało co się wyjaśnia na końcu książek ;)

Yumeka | 2011-08-20
Przeczytana: 2009 rok

Nie chcę powiedzieć, że jest to książka powalająca na kolana, bo jak to bywa z książkami obyczajowymi bazującymi na prawdziwych historiach prawdziwych ludzi - bywa po prostu nudna. Poza tym coś za dużo tam e-/imigrantów, przez co tracę poczucie realności. Nie wiem, chyba opisywane miejsca miały jakieś specjalne właściwości magnetyczne przyciągające obcokrajowców. Albo mieszkam na takim zadupiu, że dla mnie to nienormalne. Ten Anglik, ta Francuzka... Za dużo.
Był jednak moment, kiedy wyrobiłam sobie zdanie o autorce i nie powiem - bardzo pozytywne. Był to fragment, gdzie pani Krysia pojawiła się osobiście i niby czarodziejka, samą swoją twórczością, nagięła rzeczywistość wrzucając głową w dół na płytką wodę jednego z bohaterów utworu. Ponadto jest wspomniane (tu pouczenie dla młodych pisarzy), że wcale nie trzeba lubić wszystkich postaci, którymi się włada w swoich historiach. Jeśli takie akcenty są w każdej książce, to ja je mogę czytać!

Vertila | 2016-02-20
Przeczytana: 18 lutego 2016

Książkę przeczytałam ze względu na opis z tyłu. Zaciekawił mnie i zerknęłam na pierwsze strony. Akurat była przerwa w szkole. Gdy nastał jej koniec, zdecydowałam się zabrać ją do domu.
Bardzo mi się podobało. Przykład lekkiej, prostej, aczkolwiek ciekawej historyjki. Perypetie osób całkiem zwykłych. Niby nic...
Najbardziej jednak podobał mi się jeden zabieg autorki, ukazujący moc narracji 1 os.: Autorka występuje i pisze to co wymyśliła podczas deszczu. W pewnym momencie pisze scene i ta scena dzieje się niby naprawdę. Dodatkowo rozmawia z jedną z bohaterek książki. Przez to pod koniec miałam problem z rozgraniczeniem co jest prawdą, a co wymysłem autorki. Niby niektórzy są prawdziwi, ale ja nie jestem czasem pewna, którzy.
Polecam na spokojny wieczór dla relaksu. Codzienne sprawy, ale zwyczajniej ujęte niż w serialach na polsacie i TVN :).
Miłego czytania!

yootsuu | 2013-09-18
Przeczytana: 2007 rok

przez parę lat nie mogłam sobie przypomnieć, co to była za książka z taką dziwną okładką... teraz już wiem. miło sobie przypomnieć. :)

jest to jedna ze słabszych książek tej autorki, jakoś nie podbiła mojego serca, mimo że pełna jest wzruszających historii. ale dalej - to Siesicka. a Siesicką się czyta. i już! ;)

Moja ulubiona książka Krystyny Siesickiej. Na pewno jeszcze wiele razy do niej wrócę.

Pazaak | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Treść: 4
Forma: 5

martola | 2010-08-05
Przeczytana: 2009 rok

Lubię książki Siesickiej za to, że mieszają w sobie rzeczywistość z fikcją. Autorka kolejny raz opowiada kilka ciekawych historii, przedstawia nam ludzi - realnych? wymyślonych? - i uchyla drzwi do pisarskiego światka, tak, że możemy tam zajrzeć, a powieść i tak pozostaje powieścią.