Białe. Zimna wyspa Spitsbergen

Okładka książki Białe. Zimna wyspa Spitsbergen
Ilona Wiśniewska Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2014-08-08
Data 1. wyd. pol.:
2014-08-08
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375368291
Tagi:
człowiek Norwegia obca kultura reportaż Spitsbergen wielokulturowość wspomnienia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (55) / lipiec 2022 Wojciech Brzoska, Wojciech Engelking, Wioletta Grzegorzewska, Zuzanna Kowalczyk, Jakub Majmurek, Redakcja magazynu Pismo, Anna Sawińska, Karin Smirnoff, Michał Szczęch, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Ocena 6,7
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, W...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / (wydanie specjalne) jesień 2020 Emma Becker, Nicholas Demes, Stanisław Grochowiak, Magdalena Heydel, Eliza Kącka, Joanna Karpowicz, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Barry Lopez, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Magdalena Nowicka-Franczak, Agata Okońska, Wojciech Orliński, Papusza, Barbara Sadurska, Rebecca Solnit, Edward Stachura, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Emma Becker, Nichol...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Białe, bielsze, śnieg



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1908 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
610
370

Na półkach: , ,

Spitsbergen to największa wyspa archipelagu Svalbard położonego w Arktyce. Longyearbyen to z kolei największa i najdalej wysunięta na północ osada, w której żyje około dwóch tysięcy ludzi. Są tu obywatele ponad pięćdziesięciu krajów, którzy przybyli na lodowatą północ z różnych powodów. Wśród nich znalazła się Ilona Wiśniewska, która po raz pierwszy przyleciała tutaj w 2009 roku.

Autorka spytana na spotkaniu skąd pomysł na wyprowadzkę do miejsca, w którym, jak sama pisze latem jest tutaj jasno i zimno, a zimą ciemno i bardzo zimno, odpowiedziała, że wszystko przez wrocławskie upały i brak klimatyzacji w pracy. Siedząc bowiem dnia pewnego w gorącym biurze, podglądała przez internetowe kamerki stację polarną na Longyearbyen, wtedy poczuła, że musi tam pojechać. Nie sądziła, że pokocha to miejsce i już go nie opuści.

Pozostała zatem na końcu świata, gdzie słońce świeci przez pół roku, a przez drugie pół panuje noc polarna, renifery włóczą się po ulicach jak bezdomne psy, a niedźwiedzi polarnych jest o pół tysiąca więcej niż ludzi, choć nie jest łatwo takiego misiaka spotkać.

Nie przyroda jednak fascynuje naszą reporterkę, ale osoby, które przybyły do krainy lodu, by tu zamknąć lub rozpocząć jakiś etap swojego życia, bo „Białe" to swoista kronika, w której losy zwykłych ludzi przeplatają się z historią archipelagu.

Na wspomnianym już wcześniej przeze mnie spotkaniu Ilona Wiśniewska opowiadała, że powstało mnóstwo publikacji na temat Spitsbergenu, ale większość z nich opowiada wciąż o tych samych ludziach. Ona chciała natomiast opisać historie osób niewidzialnych, nieznanych, o których nikt nie słyszał. Dlatego tak dobrze jej się pisało, bo miała świadomość tego, że nikt przed nią nie wpadł na podobny pomysł.

Poznajemy zatem historię Galiny, która wyskoczyła ze statku i przeżyła kąpiel w Morzu Arktycznym, Haralda, etatowego myśliwego, Hiawaty, zbieracza kaczego puchu, który wylądował w psychiatryku za usiłowanie zabójstwa własnego syna, Karoliny, właścicielki psiarni, pierwszej kobiety myśliwej, która w ciągu pięciu lat zabiła siedemdziesięcioro siedem niedźwiedzi.

Ludzkie losy splatają się tu z losami miejsc i zwierząt. Reporterka opowiada o jedynym psie, który na wyspie ma swój nagrobek, pisze o narodowych świętach obchodzonych przez emigrantów, którzy w ten sposób chcą zachować swoje tradycje, zagląda do miejsc niedostępnych turystom, pisze o największym na świecie Globalnym Banku Nasion, gdzie znajduje się ich ponad siedemset tysięcy, opowiada o Piramidzie - mieście-widmo, w którym stoi najdalej na północ wysunięty pomnik Lenina, opisuje również historię Spitsbergen, zagląda do Hornsund zwanego MałąPolską, bo tam znajduje się nasza naukowa stacja.

Ilona Wiśniewska musiała zmienić styl życia, przystosować się do zupełnie nowych warunków, o tym również opowiada w swojej książce. Pisze o pierwszym tygodniu, kiedy nie mogła spać, bo słońce non stop było w zenicie, o pierwszej przeżytej nocy polarnej, gdzie ratunkiem dla utrzymania formy był rower, o hyttach, domkach, w których mieszkają. I to jest jedną z wartości „Białego" - jej subiektywizm, intymność, która w połączeniu z wnikliwością i ciekawością autorki oraz jej ogólną wiedzą dotyczącą faktów historycznych daje nam świetny obraz życia w Arktyce.

To, co uderza w tych historiach, to ich okrucieństwo. Wiśniewska pisze bowiem o polowaniach, „rarytasach" kulinarnych w postaci reniferowych języków, wściekłych lisach, przez które obowiązuje zakaz hodowli kotów na wyspie. Są tu historie tragiczne, dużo śmiertelnych wypadków, przegranych walk z żywiołem jakim jest woda i lód. I ciemność, o której autorka potrafi pisać na wiele sposobów, nadając jej tym samym różne odcienie.

„Białe" to nie tylko reportaż, to przede wszystkim książka o poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi, tożsamości, o tolerancji i szacunku dla innych oraz o wymagającej miłości do miejsca, które nie zawsze jest nam przyjazne.

Spitsbergen to największa wyspa archipelagu Svalbard położonego w Arktyce. Longyearbyen to z kolei największa i najdalej wysunięta na północ osada, w której żyje około dwóch tysięcy ludzi. Są tu obywatele ponad pięćdziesięciu krajów, którzy przybyli na lodowatą północ z różnych powodów. Wśród nich znalazła się Ilona Wiśniewska, która po raz pierwszy przyleciała tutaj w 2009...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 495
  • Chcę przeczytać
    1 967
  • Posiadam
    479
  • Reportaż
    94
  • Teraz czytam
    66
  • 2021
    45
  • 2019
    39
  • 2022
    34
  • Ulubione
    31
  • Literatura faktu
    30

Cytaty

Więcej
Ilona Wiśniewska Białe. Zimna wyspa Spitsbergen Zobacz więcej
Ilona Wiśniewska Białe. Zimna wyspa Spitsbergen Zobacz więcej
Ilona Wiśniewska Białe. Zimna wyspa Spitsbergen Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także