Gliniana Biblia

Tłumaczenie: Agnieszka Mazuś
Seria: Kremowa
Wydawnictwo: Albatros
La Biblia De Barro

Ojcze, zamierzam zabić człowieka to wyznanie pada z ust pewnego mężczyzny, który klęczy w konfesjonale w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Dla młodego kleryka byłoby lepiej, gdyby nigdy nie usłyszał tych słów... W tym samym czasie, na kongresie archeologicznym w Rzymie, Clara Tennenberg obwieszcza odkrycie mogące spowodować przewrót w całej współczesnej archeologii. Nie wie, że tym samym podpisuje na siebie wyrok. Odnalezione przez jej dziadka na terenie Mezopotamii tabliczki dowodzą, że Księga Rodzaju została napisana pod dyktando zainspirowanego przez Boga Abrahama. Clara nazywa je Glinianą Biblią. Są jednak tacy, którym Alfred Tannenberg, niegdyś faszystowski oprawca, wyrządził w przeszłości ogromną krzywdę. Oni nie cofną się przed niczym, by dopełnić zemsty, a Clara może ich doprowadzić do celu. Do Iraku wyrusza międzynarodowa ekspedycja archeologiczna z ekscentrycznym milionerem, profesorem Picotem, na czele. Ich celem jest odnalezienie pozostałych tabliczek.

Andrew Vysotsky | 2011-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2011

Kiedy do mych rąk trafiła Gliniana Biblia (oryg. La Biblia De Barro), której autorką jest Julia Navarro, hiszpańska dziennikarka i pisarka, nie miałem nadziei na zbyt interesującą książkę. Spodziewałem się czegoś w rodzaju Kodu Leonarda, a raczej czegoś o podobnej tematyce, lecz niższym poziomie. Co z tego wyszło?
Główną postacią Glinianej Biblii jest w moim odczuciu Clara Tannenberg, iracka archeolog, która w przededniu amerykańskiej inwazji na Irak próbuje zrealizować marzenie swego dziadka – odszukać opowieść Abrahama o Stworzeniu Świata zapisaną na glinianych tabliczkach dwa tysiące lat przed Chrystusem. Postaci pierwszoplanowych jest jednak w tej powieści kilka i można dyskutować, która jest najważniejsza. Kierują się one własnymi systemami wartości i dążą do różnorodnych celów, co jest przyjemną odskocznią od amerykańskiego stylu pisania bestsellerów, w którym wszystkie postacie służą tylko za mniej lub bardziej spłycone tło dla głównego bohatera ewentualnie pary...

gwiazdka | 2013-03-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 29 marca 2013

Poszukiwania pierwszej wersji Biblii, które prowadzi Clara Tannenberg, zamieniają się w polowanie. Każdy jednak poluje na coś innego. Jedni szukają pieniędzy, inni zemsty. Ogólnie niezła intryga, wymieszane wiele wątków tworzy ciekawą treść. Początkowo akcja posuwa się bardzo powoli, potem rusza o wiele szybciej, ale bardzo długo czytelnik kompletnie nie zna niczyich motywów. Co jeszcze w książce mnie uderzyło, to skupisko bohaterów tak negatywnych, że największą sympatię budzi płatny morderca. Poza tym na ocenie powieści zaważył fakt, iż cześć dialogów brzmiała sztucznie, aż na pograniczu histerii. Mało przekonał mnie też motyw zemsty, czemu na tylko jednym człowieku i całym jego rodzie, a nie na innych naprawdę winnych? Ogólnie książka mimo wszystko jest łatwa w odbiorze i lekka, chociaż zawiera wiele treści zmuszających czytelnika do zastanowienia nad motywacją ludzkich działań.

scorpius | 2011-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2011

Od poczatku, aż za połowę, ksiązka jest jak kazdy inny thriller. Jest dobrze napisana, wciągająca, ale nie do przesady. Dopiero później jest opisany moment który bardzo wzruszył, przynajmniej mnie. Wyjaśnia się jeden z ważniejszych problemów. Gdybym miała czekać na wyjaśnienie tego do końca książki, na pewno odłożyłabym ją na połkę. Ale ta, bylam bardzo poruszona i przeczytałam ją. Nie żałuję tego. To był świetny wybór.

Monika | 2011-01-02
Przeczytana: grudzień 2010

Wciągająca, zaskakująca,wiele wątków ... - może zbyt wiele, choć nadają powieści pewnego smaczku. Wyprawa archeologiczna, wojna w Iraku, naziści - to wszystko sprawia wrażenie, że autorka bardzo chciałaby o opowiadać o bardzo wielu rzeczach jednocześnie. Postawy ludzkie - dają do myślenia. Dlaczego postaci zachowują się właśnie tak, czy my postąpilibyśmy inaczej w takiej sytuacji? Czy zemsta po tylu latach nadal byłaby słodka i czy musiałaby być na taką skalę? Mimo kilku zastrzeżeń - książka jest dobra, polecam na długie zimowe wieczory.

Inez | 2013-11-20
Przeczytana: 15 listopada 2013

To druga ksiazka tej autorki i tak jak i pierwsza czytalam, pochlaniajac stronice za stronica nie mogac sie oderwac. Nie czytalam wspanialszej ksiazki innego autora z tego gatunku. polecam!!!!

inkaa2000 | 2013-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Kolejna sensacyjna powieść sięgająca zamierzchłych czasów, ale umieszczona we współczesności. Czy ekipa archeologów zdąży przed amerykańskim atakiem i wydobędzie tajemniczą ,,Biblię", w której zawarto słowa Abrahama? Czy zdążą przed mordercą? Dlaczego czwórka starszych ludzi wynajmuje mordercę? Chcecie znać odpowiedzi na te pytania - sięgnijcie po ,Glinianą Biblię".

Agata | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Na początku nie umiałam się rozeznać kto jest kim. Ale z dalszym czytaniem wszystko rozjaśniało się. Napisane tak, aby coraz bardziej wciągnąć czytelnika i oddać klimat. Z każdą kolejną stroną czytałam szybciej,bo byłam tak ciekawa co się wydarzy. Kiedy wszystko wyjaśniało się książka jeszcze bardziej spodobała mi się. Polecam! ;)

Karola | 2013-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2013

Jak dla mnie - średniawa. Nie wiem czy to wina tłumaczenia, czy takiego stylu pisarki, ale książkę czytało mi się ciężko. Okropnie rozwleczone dialogi i sama akcja również wlokła się jak przysłowiowe "flaki z olejem". Również opisy nie wnosiły niczego interesującego, nie miały "mocy" przenoszenia w inny świat ;) Naprawdę nie mogłam doczekać się ostatniego rozdziału - nie dlatego że historia była tak ciekawego, ale dlatego że miałam już ochotę zacząć kolejną wypożyczoną z biblioteki książkę...

mara1009 | 2012-10-30

Na początku nie wiadomo za bardzo o co chodzi. I tak jest mniej więcej do połowy. Wtedy dopiero poznajemy motywy głównego bohatera. Okazuje się, że na zemstę można czekać latami i latami ją planować. W sumie niezła lektura na długie podróże.

majena_84 | 2014-08-12

Ciekawa, trzyma w napięciu, zagadkowa, wielowątkowa