Walka o wolność

Okładka książki Walka o wolność Simon Scarrow
Okładka książki Walka o wolność
Simon Scarrow Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Gladiator (tom 1) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Gladiator (tom 1)
Gladiator: Fight for freedom
Wydawnictwo Dolnośląskie
2014-06-18
2014-06-18
powieść gladiator arena Rzym starożytność zdrada

Od tej pozycji zaczynam swoją przygodę z Simonem Scarrowem. Nie jest to arcydzieło, ale spokojna przygodowa opowieść z okresu starożytnego Rzymu . Czyta się szybko i przyjemnie. Akcja spójna, bohaterowie wyrazisci . Do pozostałych części cyklu usiądę z przyjemnością.

Uwielbiam książki, których fabuła dzieje się w tych czasach, ale o dziwo na tematykę gladiatorów natrafiłam pierwszy raz. Pierwszy tom już za mną. Mimo, iż początek szedł mi trochę opornie to dalszą część, gdy Marcus trafił już do szkoły gladiatorów, przeczytałam bardzo szybko. Trochę się zawiodłam, bo liczyłam na trochę więcej walk, ale czego można się spodziewać po tak cieniutkiej książce. ;) Również ciekawiej by było gdyby te walki były bardziej krwawe i opisowe, ale znowuż czego się spodziewać po książce skierowanej do trochę młodszej widowni (lubię czasem sięgnąć po coś lekkiego na rozluźnienie ;P ) gdzie główny bohater ma 11 lat. Uważam jednak, że został tu bardzo dobrze przedstawiony problem podziału klasowego. Marcus przez całe swoje życie nie zdawał sobie sprawy jak cierpią inni ludzie. Uważał za naturalne to, że są ludzie wolni tacy jak on, ale są też niewolnicy. Kiedy jednak sam został niewolnikiem zdał sobie sprawę, że są ludzie, którym wyrządzono większą krzywdę niż jemu i nikt nie będzie się nad nim litować. Brutalnie nauczył się jaki jest świat. Mimo, że książka jest skierowana do młodszych czytelników mi bardzo się spodobała. Dzięki niej na pewno poszukam jeszcze książek z tematyką gladiatorów.

W mojej opinii książka jest dość dziwna, od razu na początku zaczyna się akcja, nie ma zwyczajowego wprowadzenia w fabułę. Nic nie wiemy o miejscu ani czasie w którym rozgrywa się akcja, musimy sami to wywnioskować. Mam nadzieję, że kolejne części mniej mnie zaskoczą.

Bardzo wciąga, przeczytałem w jeden dzień. Miło się czyta. Serdecznie polecam

Bardzo wciąga, przeczytałem w jeden dzień. Miło się czyta. Serdecznie polecam

Bardzo fajna książka. Mój 12letni syn był nią zachwycony. Książka wciągnęła nas od pierwszych stron. Nie mogliśmy się wręcz od niej oderwać, ciekawi co będzie dalej z Marcusem. Im bliżej było końca tym bardziej rosło napięcie.

Bardzo ciekawy sposób na pokazanie dzieciom jak żyło się w tamtych czasach.

Bardzo ciekawy sposób na pokazanie dzieciom jak żyło się w tamtych czasach.

Na początku książki zdawała mi się nudna i nie za fajna. Jednak gdy doszłem do V rozdziału Przekonałem się co do niej. Jest to fantastyczne połączenie książki w dawnych czasach i walki wręcz, czyli to co naprawdę kocham ♥

Markus jest chłopcem, który z powodu intrygi podłego człowieka, został pozbawiony rodziców, domu oraz dzieciństwa i wrzucony do brutalnego świata dorosłych jako gladiator. Historia przypomina trochę scenariusz filmu Ridleya Scotta, dlatego tym bardziej jest wciągająca i poruszająca. Książka jest rewelacyjnie napisana, szybko się ją czyta, natychmiast chce się przejść do kolejnego tomu. Z książki można wiele dowiedzieć się o realiach życia w starożytnym Rzymie, handlu niewolnikami oraz o walkach gladiatorów. Na ostatnich stronach znajdują się kilkustronicowe kompendium wiedzy o gladiatorach. Autor może skutecznie zarazić czytelnika swoim zainteresowaniem starożytnym Rzymem (mnie na pewno),aby sięgnąć po więcej książek o podobnej tematyce.

Chyba na zbyt wiele liczyłam od tej książki. Jest przeznaczona dla znacznie młodszych tj. wiek 10 lat. Gdy ma się więcej to banalnosc tej historii razi. Autor ma gładko czytający się styl pisania. Widać, że wie o czym pisze. Jednak nie sięgnę po więcej, ale autora jeszcze wypróbuję w innych cyklach.

Młody Markus Korneliusz Primus trafia do niewoli. Jego piękne dzieciństwo nagle zostaje przerwane. Trafia do szkoły gladiatorów, gdzie zaczyna walkę by przeżyć. Autor Simon Scarrow to wielki fan starożytnego Rzymu, dzięki temu niesamowicie potrafi opisać sytuacje związane z tamtym czasem. W akcjach nie da się przewidzieć co się wydarzy dalej. Warto sięgnąć po tą książkę.

Simon Scarrow autor książek pt. "Orły Imperium", która była skierowana to nieco starszych czytelników - napisał książkę opowiadającą o losach Markusa, młodego chłopca, syna rzymskiego centuriona, którego życie zmienia się o 180 stopni - i zrobił to dobrze!
Nawet jako 14-sto letni czytelnik nie mogłem oderwać się od książki. Jej "wadą" jest to, że posiada bardzo młodzieżowy język, no ale w końcu to do jest zwrócona oraz to, że książka kończy się w bardzo chamskim momencie.
Książkę polecam.

• Przeciętne (5)
  • Przygoda
  • Chce ale jeszcze nie mam

Simon Scarrow Walka o wolność Zobacz więcej

Video