Afery III RP

Okładka książki Afery III RP
Aleksander Majewski Wydawnictwo: Słowa i Myśli publicystyka literacka, eseje
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Słowa i Myśli
Data wydania:
2014-04-17
Data 1. wyd. pol.:
2014-04-17
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363566203
Tagi:
afery III RP afery III RP publicystyka dziennikarz śledczy korupcja amber gold FOZZ
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Chińczyk. Król polskiego narkobiznesu Aleksander Majewski, Jarosław Maringe
Ocena 5,9
Chińczyk. Król... Aleksander Majewski...
Okładka książki Odwet gliny. W imię sprawiedliwości Aleksander Majewski, Ryszard Modelewski
Ocena 6,6
Odwet gliny. W... Aleksander Majewski...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
713
694

Na półkach:

”Mam wrażenie, że istnieje drugie państwo, jakiś tajny silnik antypaństwa napędzany już tylko interesem, powiązaniami i korzyściami, zaprojektowanymi już wcześniej”.

Pięć różnych historii, pięć rożnych ludzkich losów, pięć bardzo emocjonalnych a miejscami intymnych wywiadów udzielonych Aleksandrowi Majewskiemu przez najwybitniejszych polskich dziennikarzy śledczych: Witolda Gadowskiego, Pawła Mitera, Marka Pyzę, Wojciech Sumińskiego i Mariusza Zielke.

Książka jest zatytułowana „Afery III RP” i choć naturalnie przewijają się one w toku przeprowadzonych rozmów ( FOZZ, Amber Gold, Alumetal, spółka maklerska WGI, Interbrok, przemyt paliwa i spirytusu oraz szereg spraw i nieprawidłowości dotyczących katastrofy smoleńskiej, traktowanej tu trochę oddzielnie) to tak naprawdę głównym i przewodnim wątkiem tej publikacji jest spojrzenie na polskie dziennikarstwo, a szczególnie dziennikarstwo śledcze, ze wszystkimi konsekwencjami i zagrożeniami jakie ono za sobą niesie. To bardzo wnikliwe i podparte życiowym i zawodowym doświadczeniem spojrzenie na obecną ( i dawną) kondycje naszego kraju, jego organy państwowe, władzę ustawodawczą, wymiar sprawiedliwość, służby i rynek szeroko rozumianych mediów. Nasi bohaterowie ujawniają współczesne mechanizmy sprawowanej w Polsce władzy, uwikłanie przedstawicieli elit w rozmaite polityczno –biznesowe układy i zależności, działalność służb specjalnych, współpracę z przestępczością zorganizowaną (zeznania świadka koronnego Jarosława Sokołowskiego „Masy”), wielkie finansowe przeklęty i ogrom sum wyprowadzanych ze spółek skarbu państwa.

„[...] to jest największa afera, dlatego że została zaprojektowana i przeprowadzona z dużą konsekwencją. Mam tu na myśli przekazanie majątku, nazwanego „narodowym”, w ręce środowiska postkomunistycznego, postsłużbowego i postesbeckiego. To największa afera, ale niestety ma rożne odsłony-mały FOZZ, duży FOZZ, to tylko początki. Powstaje pytanie gdzie się podziało 38 central handlu zagranicznego, zakładanych na Zachodzie przez te centrale, pieniądze z ich kont? Narodowe Fundusze Inwestycyjne-gdzie one się podziały, co się z tym stało? Kilkaset zakładów pracy sprzedanych, pieniądze przetransferowane. Gdzie to jest?”

Piętnują słabość prokuratur i sądów nie potrafiących, bądź też nie mogących (czy nie chcących) doprowadzić spraw do właściwego końca.

„Zamyka się człowieka, niszczy, a potem jeden telefon od osoby z góry i wszystko się odkręca, prokurator ze wszystkiego się wycofuje.[...] Powiem tak-po swoich doświadczeniach za grosz nie wierze w to, że żyjemy w państwie prawa. Za grosz”.

Jest to jednak przede wszystkim, po prostu, opowieści o ludziach i cenie jaką płacą (w tym również ich rodziny i bliscy) za dziennikarską rzetelność, życiowa pasję i bezkompromisowość w dochodzeniu do prawdy. Dotyka ich ostracyzm środowiska, są szykanowani, zastraszani, szantażowani, inwigilowani, wyrzucani z pracy, stają się ofiarami rozmaitych nacisków i manipulacji, niszczone są ich kariery i życie osobiste, lądują na sądowych ławach.

„Zdarzało się że niektórzy się od nas odsuwali. To była taka lekcja której nigdy nie chciałem przeżyć . Niektórzy znikneli tak łatwo, jakby ich nigdy w naszym życiu nie było. Moja praca zawodowa legła w gruzach. Nie tylko przez oskarżenia, ale także przez to, że byłem stale inwigilowany. W zasadzie każdy z mojego otoczenia był podsłuchiwany, monitorowany, poddawany rożnym kontrolom”.

Nie jest to z pewnością lektura z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych a jej wymowa i wydźwięk bynajmniej nie napawają optymizmem. Jest jednak ze wszech miar potrzebna, gdyż odnosi się do rzeczy fundamentalnych i ważnych dla każdego z nas. Nie jest przejawem literackiej fikcją, dotyczy autentycznych osób, prawdziwych przeżyć, faktów z ich zawodowego oraz osobistego życia, ich poglądów i emocji które towarzyszą im każdego dnia. Odnoszą się do całej sfery publicznej oraz wydarzeń i zjawisk które w sposób bezpośredni czy pośredni rzutują na nasze codzienne życie i zachodzące w nim zmiany.
Myślę że po jej przeczytanie wielu z nas nasunie się klika głębszych refleksji czy przemyśleń i być może z większą rezerwą spojrzymy na to co płynie do nasz z rozmaitych medialnych przekazów. Naprawdę polecam.

”Mam wrażenie, że istnieje drugie państwo, jakiś tajny silnik antypaństwa napędzany już tylko interesem, powiązaniami i korzyściami, zaprojektowanymi już wcześniej”.

Pięć różnych historii, pięć rożnych ludzkich losów, pięć bardzo emocjonalnych a miejscami intymnych wywiadów udzielonych Aleksandrowi Majewskiemu przez najwybitniejszych polskich dziennikarzy śledczych:...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    91
  • Chcę przeczytać
    46
  • Posiadam
    11
  • Historia
    2
  • Polityka
    2
  • 2015
    1
  • Agenci
    1
  • Reportaże, literatura faktu
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Afery
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Afery III RP


Podobne książki

Przeczytaj także