Czego nie powie Masa o polskiej mafii

Wydawnictwo: Wojciech Sumliński Reporter
literatura faktu
Tomek

Wojciech Sumliński ujawnia nieznane opinii publicznej fakty z obszaru działań polskiej mafii, prawdziwej polskiej mafii, nie tej "trzepakowej" z Pruszkowa, czy Wołomina, której współczesną emanacją jest świadek koronny Jarosław Sokołowski "Masa". Sumliński powraca z kolejną solidną dawką dyskomfortu.

Książka stanowi prequel "Niebezpiecznych związków Bronisława Komorowskiego"

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: http://www.sumlinski.com.pl/

MAREK | 2019-02-11
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Mysle ze ta ksiazka jak i inne Sumlinskiego dobrze obrazuja okres "polskiej transformacji". Czyta sie bardzo dobrze. Polecam!

Tores13 | 2019-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Książka składa się z trzech części. Pierwsza to zeznania „Masy”, w sumie najciekawsza. Trzeba czytać uważnie, żeby nie pogubić się w postaciach, pseudonimach itp. Druga część opisuje zmagania autora z prokuraturą, służbami itd. Rozdziały te są słabe mają dużo błędów, niedopowiedzeń w ogóle nie poparte jakimikolwiek wiarygodnymi źródłami. Autor opisuje różne afery z udziałem służb, głównie WSI, powiązania rządzącego wtedy SLD z grupą „pruszkowską”. Jedynym sprawiedliwym, który chciał wyjaśniać aferę, był … prezes z Żoliborza. Trzecia część, która zajmuję prawie połowę książki to skany tajnych zeznań „Masy” z 2000 r.
Na koniec mała uwaga dla autora, który niby tak się zna na ( cytuję frazę często używaną w książce ) „służbach tajnych”. Skrót WSW oznacza Wojskowa Służba Wewnętrzna ( była jedna miała centralne dowództwo ) a nie Wojskowe Służby...

Adross | 2018-11-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 12 listopada 2018

Pierwsza książka, po którą sięgnąłem poruszająca tematy stricte polityczne. Potwierdziło się niestety to czego się obawiałem, czy brak bezstronności politycznej autora. Jest to największy minus tej książki, który trzeba strawić po to by zwrócić uwagę na rzeczy naprawdę istotne. Wiele ciekawych wątków przypominających nam wydarzenia lat 90-tych. Zwłaszcza aferę FOZZ oraz powiązań ówczesnych polityków z przedstawicielami mafii pruszkowskiej. Zapewne pozycja ta jest wartościowym uzupełnieniem wiedzy na temat największej polskiej grupy przestępczej. Ciekawym elementem jest również przedruk zeznać Masy, które znajdują się w aktach sprawy. Ciężko jednoznacznie ocenić tą książkę, ponieważ mimo, że niekiedy jest nużąca i irytuje stronniczością autora, a z drugiej strony posiada sporo ciekawych faktów.

dzoanka | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Jak dla mnie za dużo powtórzonych wiadomości z innych książek tego autora.

Józef Ka | 2018-05-06
Przeczytana: 05 maja 2018

Dobra ale krótka. Nie mniej jednak zdecydowanie sięgnę po kolejna książkę tego autora ( to było moje pierwsze z nim spotkanie)

Przemysław Szlacheta | 2018-04-07

Całkowite rozczarowanie p. Sumlinski więcej piszę o swojej osobie w tej książce niż o Masie. Z każdym wywiadem i książką zawsze tylko wracają tematy jak to bardzo autor jest poszkodowany.

Greg Blackbird | 2018-03-29

W sumie książka jest bardziej o tym co powiedział Masa. O tym czego nie powiedział można się dowiedzieć w jednym rozdziale. Pozostałe to mieszanka opisu zeznań Masy i tradycyjnie powtarzanych epizodów z ciężkiego życia autora. Bardziej z tej książki ucieszą się Ci, dla których będzie to pierwsze spotkanie z Panem Sumlińskim.

Aurelia | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Zasadniczo książka napisana jest ok. Z Panem Wojciechem spotkałam się po raz pierwszy i podczas czytania Jego książki miałam wrażenie, że bardziej użala się nad tym jak go prześladowały różne służby przez to jaką ma wiedzę, którą posiada. Po tytule książki spodziewałam się trochę innej treści i może dlatego trochę się rozczarowałam. Jednak nie mogę powiedzieć, że zupełnie odbiegała według mnie od tematu. Prawdą jest to, że w swoich zeznaniach Masa mało wspomina o politykach i ich relacji z Polską mafią. Jednak czytając książkę nie dziwiło mnie to, że przytoczone fakty przez dziennikarza sprowadzają się do stwierdzenia, że główną rolą w naszej "kochanej mafii" odgrywają politycy, których mniej lub bardziej sami wybraliśmy.

evi | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Swój rozum, na szczęście, jeszcze mam. Nie doszukuję się wszędzie spisków. A w taką papkę, jaką mi tutaj na łamach tej książki zaserwowano, nie uwierzę tylko dlatego, że autor tak bardzo chce wyjść na dobrego dziennikarza śledczego, który nie cofnie się przed niczym, byle tylko zdobyć... i tu właśnie pierwsza wątpliwość: Sumliński próbuje przekonać, że szuka prawdy. Ja węszę sensację. Nie jestem pelikanem i nie łyknę tego bez poddania w wątpliwość szeregu wniosków, jakie autor wysnuł na podstawie właściwie tylko własnych wrażeń, nie zaś dowodów. I spieszy wyjaśnić, dlaczego nie szukał dowodów - bo wszystkie zostały zniszczone. Jasne...

Myślałam, liczyłam, że ta książka będzie czymś innym niż tylko stertą sensacyjnych informacji, w 90% wynikających z zeznań i wyjaśnień dzisiaj już "gwiazdy show-biznesu", czyli Sokołowskiego. Do tego jeszcze naprawdę kiepski warsztat - zwłaszcza pod względem interpunkcji. To ma być dziennikarz? Przeszkadzało mi również przekonanie o własnej...

Adrian F | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

Bardzo bogata w treść merytoryczną, jednak jej odbiór psują trochę żale samego autora wylewane na każdym kroku. Mimo że wcale mu się nie dziwię, to muszę przyznać że trochę to psuję radość czytania "Masy". Z drugiej strony przecież w pisarstwie pana Sumlińskiego nie chodzi o to żeby się dobrze czytało. Polecam.