Instytut. Osobista historia IPN

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
978-83-7700-022-9
literatura faktu
solange

W swojej nowej książce prof. Antoni Dudek, historyk dziejów najnowszych, przedstawia własną interpretację dziejów Instytutu Pamięci Narodowej, którego działalność wzbudza wiele kontrowersji od samego początku powstania. Jako osoba z wewnątrz tej instytucji weryfikuje nieprawdziwe oskarżenia kierowane przeciwko niej, ale też jasno i otwarcie przybliża szczegóły jej działalności w newralgicznych momentach politycznych ostatnich lat.

źródło opisu: Czerwone i Czarne, 2011

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,31,%26quot%3...»

MoznaPrzeczytac | 2016-03-11
Przeczytana: 11 marca 2016

Kulisy działań Instytutu Pamięci Narodowej czynią z pracy prof. Dudka doskonałą lekturę, obowiązkową dla ludzi interesujących się najnowszą historią naszego kraju. Książka pozwala poznać kulisy funkcjonowania Instytutu i mechanizmów nim rządzących. Niewątpliwie jest to bardzo ważne, gdyż aktualnie wielu ludzi ocenia IPN tylko na podstawie medialnych doniesień. Niniejsza praca stanowi więc bardzo ważny głos w toczonej nieustannie debacie o IPN.

Pełna recenzja książki na stronie:

Łukasz Lelonek | 2011-10-08

Publikacja ma charakter publicystyczny (w pewnym sensie także wspomnieniowy)i nie rości sobie praw do pracy naukowej - co autor wyraźnie podkreśla. Mamy zatem okazję poznać IPN okiem członka instytucji, która wzbudza gorące emocje w Polsce.
Poza oceną funkcjonowania niektórych pionów i struktur IPNu poznajemy problemy jakie napotykał ów organ państwowy w kontakcie ze służbami specjalnymi RP. Uważam to za najciekawszy aspekt tej pracy [kwestia przejmowania akt służb specjalnych] i traktuję to jako postulat badawczy na kolejne lata.
Książkę czyta się dobrze. Autor żywym językiem przedstawia arkana Instytutu. Polecam, szczególnie osobom, których wiedza o IPN i jej działalności pochodzi jedynie z mediów.

Konkwistador_druku | 2015-01-21

Byłaby to ważna, wręcz epokowa książka, o instytucji niekomunistycznej Polski, gdyby Autor nie chciał w niej oddać hołdu niewidzialnej nomenklaturze i gdyby nie zrównał Leona Kieresa z Januszem Kurtyką. Porównywać pingwina do jastrzębia niepodobna.

Grzegorz | 2011-06-12
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Książka pokazuje Instytut od środka, pokrótce charakteryzuje sylwetki ludzi którzy tworzyli tę instytucję, przypomina warunki w których przyszło im działać, opisuje niewidoczne na zewnątrz konflikty i problemy. Autor przedstawia obu wybranych przez Sejm prezesów - Leona Kieresa oraz Janusza Kurtykę, wyciągając na światło dzienne ich porażki oraz sukcesy. Nie buduje pomnika.
Książka może być ciekawa dla osób zainteresowanych losami zarówno dziesięcioletniego już IPN-u jak i historią niezniszczonej części akt Służby Bezpieczeństwa (znajdującej się w jego archiwach), opisujących komunistyczne zbrodnie i zarazem tragedie ludzi, którzy przeciwstawiali się sowieckiej dominacji.

autofikcja | 2012-03-10

Autorska interpretacja poczynań IPN-u. Polecam dla wyrobienia sobie obrazu, nieco odbiegającego od mejnstrimowego bełkotu.

Martins | 2016-07-08
Marianus | 2016-01-09