9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Wielka ilustrowana encyklopedja powszechna Wydawnictwa "Gutenberga". Tom XIII

Trzynasty tom reprintu wielotomowego dzieła encyklopedycznego z okresu międzywojennego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2018-02-17

Wspaniały tom wielotomowej, monumentalnej encyklopedii wydanej pierwszy raz w okresie międzywojennym dwudziestego wieku. Jest to reprint z roku 1995. Cały tom jest poświęcony Polsce. Nie ma w nim typowych encyklopedycznych haseł. Są za to świetne, na bardzo wysokim poziomie stojące artykuły o naszym kraju. Informacje tu zawarte (ze względu na rok wydania) odnoszą się obecnie już do historii naszego narodu i państwa oraz prezentują fakty od czasów najdawniejszych do roku 1931. Pracą redakcyjną nad tomem kierował Marian Jerzy Wachtel, a przedmową tom opatrzył Roman Dybowski.
Tom podzielony jest na cztery części. W części pierwszej znajdują się informacje o geografii Polski, o stosunkach ludnościowych, stosunkach prawnych, stosunkach gospodarczych, stosunkach komunikacyjnych, stosunkach zdrowotnych, stosunkach oświatowych, wojskowości i wychowaniu fizycznym w Polsce. W części drugiej omówione zostały dzieje do roku 1931. Część trzecia przybliża kulturę, język, literaturę, filozofię,...