Konkwistadorzy portugalscy

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
historia

"Konkwistadorzy portugalscy" to książka omawiająca dzieje odkryć i podbojów portugalskich w epoce schyłku średniowiecza aż do pierwszej połowy XVII wieku w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Południowej. Historia podbojów przedstawiona jest na szerokim tle ukazującym stosunki polityczne, gospodarcze i społeczne w Portugalii oraz jej sytuację w Europie. Wiele miejsca poświęca Autor zagadnieniu, w jaki sposób Portugalczycy uzasadniali swoje prawo do najbardziej bezwzględnych podbojów, jak w związku z tym kształtował sie ethos rycerski tej epoki.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1976.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Cancale | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

W tym gatunku - perfekcyjne dzieło. Ze względu na jasny styl pisania (a są poruszone również trudne tematy gospodarcze), sposób wykorzystania źródeł, interpretację zjawisk, analizę. Dużo dowiedziałem się o Portugalii, a taki był mój cel. Czuję się głodny dalszej wiedzy, ale niestety w Polsce nie ma książek o tej tematyce, o tym kraju. Warto sięgnąć po tę lekturę, żeby dowiedzieć się - to chyba główny wątek książki - co się dzieje, gdy państwo ma zbyt mocarstwowe plany. Gdy politycy i ich klienci myślą tylko o konsumpcji, a nie o długofalowym rozwoju. Nasuwa się podobieństwo z Polską XVIII wieku, ze współczesną Rosją, niektórymi potęgami naftowymi.
Małowist napisał we wstępie, że stworzył Konkwistadorów, trochę w opozycji przeciw wulgaryzacji nauki. Ta książka to przykład jak wyglądać powinno naukowe podejście, kim jest prawdziwy naukowiec.

Balcar | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Kiedy słyszymy słowo "konkwistador", naturalnie kojarzy się nam ono z hiszpańskimi awanturnikami takimi jak Cortes czy Pizarro. Jest to całkiem poprawne myślenie, gdyż samo słowo pochodzi z języka kastylijskiego i raczej nie odnosimy go do Portugalczyków. Marian Małowist w swojej książce porusza kwestie portugalskich żeglarzy i odkrywców, których los zaprowadził do Afryki i Azji. Ze względu na swoją łupieżczą działalność nazywając ich konkwistadorami dostrzegając w nich protoplastów późniejszych awanturników. Sama książka skupia się na przyczynach ekspansji portugalskiej, najpierw na Maderę, Azory czy Wyspy Kanaryjskie, a później coraz dalej wzdłuż Afryki i jeszcze dalej do Azji. Jak to się stało, że mały i biedny wówczas kraj odkrył tyle nieznanych wtedy lądów i krain? Wszak trzeba pamiętać, że jeszcze prawie pół wieku przed wyprawą Vasco da Gamy, Portugalczycy ledwie zapuszczali się za przylądki leżące na wysokości Sahary. Podsumowując praca Mariana Małowista skupia się na...

Czytałem tę książkę jako lekturę w liceum. Pamiętam, że byłem mocno zaskoczony treścią: spodziewałem się tematyki amerykańskiej i azjatyckiej, tymczasem najwięcej miejsca poświęcił Autor portugalskim wyprawom do Afryki i to jeszcze w XV wieku. Siła skojarzenia "Wielkie odkrycia geograficzne = XVI-wieczne wyprawy do Ameryki" była więc w moim przypadku naprawdę znacząca. Książka jest dobrze napisana, w moim odczuciu najciekawszy jest jej początek, w którym Autor wyjaśnia, dlaczego to mała i biedna Portugalia stała się prekursorem dalekomorskich wypraw. M. Małowist porusza też w książce problemy, które dopiero z czasem miały nabrać wielkiego znaczenia w dziejach powszechnych. Myślę tu o upadku pierwszych, iberyjskich imperiów zamorskich, pojawieniu się nowej fali kolonizatorskiej i początkach zjawiska niewolnictwa Murzynów.

Tomasz Babnis