Szalone Noce Ostatnie Chwile Wielkich Mistrzów

Wydawnictwo: Bellona

Najnowszy zbiór opowiadań jednej z najwybitniejszych i najbardziej znanych autorek na świecie. Ich bohaterami jest pięcioro wielkich ludzi pióra: Edgar Allan Poe, Emily Dickinson, Mark Twain, Henry James i Ernest Hemingway. Autorka, łącząc fakty biograficzne z fikcją, przedstawia w przejmujący i niesamowity sposób ich ostatnie dni, a niekiedy chwile życia. Poe jest latarnikiem na maleńkiej wysepce u wybrzeży Chile, a wymuszona samotność drastycznie zmienia jego osobowość. Henry James, opiekując się rannym żołnierzem, odkrywa w swej psychice nowe i zaskakujące cechy. Twaina łączą dwuznaczne i fatalne w skutkach stosunki z nieletnimi dziewczętami. Obsesją Hemingwaya jest samobójstwo, zaś wielka poetka Emily Dickinson zmartwychwstaje jako... wykonany na zamówienie robot. Opowiadania spowite są aurą wyrafinowanej niesamowitości i koszmaru, a ich głównym motywem są rozpad osobowości, rozpacz oraz ludzkie osamotnienie.

Wojciech Gołębiewski | 2015-09-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Oates (ur.1938) zajmowała się pisaniem horrorów, thrillerów i książek dla dzieci. Zdarzyło jej się też napisać opowieść niby biograficzną o Marilyn Monroe pt "Blondynka". I tego rodzaju twórczości winna się trzymać.
Niestety, miażdżyca powoduje, że w wieku 70 lat ludzie często zachowują się, nazwijmy to delikatnie - dziwnie. Wiem to z autopsji, bo mam 73-i. Gdy Oates osiągnęła ten wiek w 2008 roku, wydała omawianą książkę, zapominając o słynnej maksymie:
"de mortuis nil nisi bonum" (a. bene) - o umarłych nic, jeśli nie - dobrze
Stylistycznie powiedzielibyśmy: o umarłych nic, chyba, że dobrze. Znamy też inny zapis:
"de mortuis aut bene aut nihil" - o zmarłych albo dobrze, albo nic (nie mówić)
Dziwię się, że spadkobiercy nie zniszczyli jej pozwami sądowymi.
POMYSŁ JEST CHORY, tym bardziej, że np Poe zmarł w cudzych szmatach, prawdopodobnie z przyczyn alkoholowych,...

Agnieszek | 2016-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2016

Niepozorna książeczka za 7,99 zł skusiła mnie obietnicą poznania ostatnich chwil życia słynnych pisarzy. Owszem, doczytałam, że fikcja miesza się z faktami, lecz zdecydowanie muszę powiedzieć - faktem na pewno jest to, że bohaterowie opowiadań żyli, pisali i umarli.
A reszta może się nie podobać.

Opowieść o Poem może budzić wstręt zamiast współczucia.
Opowieść o Dickinson może wywołać zamiast wzruszenia wzruszenie ramion.
Opowieść o Clemensie - Twainie może zniesmaczyć, a nie zmusić do refleksji.
Historię Jamesa można wziąć za próbę wyjścia z szafy, a nie odruchy budzącego się sumienia.
W końcu ostatnie chwile Hemingwaya można uznać za oczywista konsekwencję trybu życia.

Nie da się jednak ukryć - J. C. Oates potrafi wykreować niejeden mikrokosmos.
Nie każdy z nich musi się podobać - mnie akurat najbardziej wciągnęła opowieść o Henrym Jamesie, a odrzuciła historia Poego.

PS
Czytając, zastanawiałam się nad wydaniem tej książki. W kilku miejscach szwankuje interpunkcja (coś też...

Henry Rackham | 2013-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2013

Opowiadania J.C. Oates nie są może tak dobre jak powieści, ale są niczym preludium do „Blondynki” czy „Wodospadu” Nie wszystkie mi się podobały.
Nie mogłem strawić pierwszego o E.A. Poe.
Historia o amerykańskiej poetce Dickinson - taka sobie, rzecz, która dzieje się w przyszłości nie przemówiła do mnie.
Ostatnie trzy opowieści są już zupełnie inne. Opowiadają o starości, braku, oraz pragnieniu miłości, chorobie. Każda z nowel jest smutna i poruszająca, każąca zastanowić się nad własną starością. Bohaterowie mimo uznania w świecie są w swych ostatnich chwilach osamotnieni i zapomniani przez wielbicieli.

BuchBuch | 2013-03-11

Nie udało mi się przebrnąć przez tą niepozorną książkę. Wymyślone przez autorkę ostatnie chwile Jamesa, Hemingwaya, Poe'go, Twaina i Dickinson zupełnie do mnie nie trafiły. Nie udało się nawet dociągnąc lektury do połowy.

artdeco92 | 2010-07-26

Świetne opowiadanie o Emily Dickinson. Reszta do szybkiego i nieuważnego przetrawienia.

CarmelPopcorn | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016