Szalone noce! Ostatnie chwile wielkich mistrzów

Okładka książki Szalone noce! Ostatnie chwile wielkich mistrzów Joyce Carol Oates
Okładka książki Szalone noce! Ostatnie chwile wielkich mistrzów
Joyce Carol Oates Wydawnictwo: Bellona literatura piękna
Bellona
2009-01-01
2009-01-01

Wyobraźcie sobie, że możecie mieć robota, który nie tylko przypominałby z wyglądu słynną postać z przeszłości- Freuda, Roosevelta, van Gogha, ale i zachowywałby się jak ona.A może chcecie " wychować" geniusza, celebrytę? Pomysł taki, przywodzący na myśl serial "Black Mirror" pojawia się w jednym z opowiadań Oates. Zamożne, bezdzietne małżeństwo kupuje sobie fantoma Emily Dickinson, po czym okazuje się, że każde z małżonków spodziewało się po robocie czegoś innego. Bohaterami pozostałych czterech opowiadań są E.A. Poe, Mark Twain, Henry James i Hemingway. Autorka tworzy fikcję literacką, bazując na twórczości i okruchach biografii pisarzy. Możemy "podejrzeć", jak wyglądały ich ostatnie dni. Tym, co łączy bohaterów jest tęsknota za relacją- utraconą lub upragnioną. A ta tęsknota popycha czasem bohaterów do nieracjonalnych zachowań.

1933

Niepozorna książeczka za 7,99 zł skusiła mnie obietnicą poznania ostatnich chwil życia słynnych pisarzy. Owszem, doczytałam, że fikcja miesza się z faktami, lecz zdecydowanie muszę powiedzieć - faktem na pewno jest to, że bohaterowie opowiadań żyli, pisali i umarli.
A reszta może się nie podobać.

Opowieść o Poem może budzić wstręt zamiast współczucia.
Opowieść o Dickinson może wywołać zamiast wzruszenia wzruszenie ramion.
Opowieść o Clemensie - Twainie może zniesmaczyć, a nie zmusić do refleksji.
Historię Jamesa można wziąć za próbę wyjścia z szafy, a nie odruchy budzącego się sumienia.
W końcu ostatnie chwile Hemingwaya można uznać za oczywista konsekwencję trybu życia.

Nie da się jednak ukryć - J. C. Oates potrafi wykreować niejeden mikrokosmos.
Nie każdy z nich musi się podobać - mnie akurat najbardziej wciągnęła opowieść o Henrym Jamesie, a odrzuciła historia Poego.

PS
Czytając, zastanawiałam się nad wydaniem tej książki. W kilku miejscach szwankuje interpunkcja (coś też nie tak z ortografią by się znalazło) i justowanie tekstu, pojawiają się znaki &. Nie wiem jednak do końca, czy to przypadek czy też dodatkowy element budujący portret psychologiczny bohaterów.

A reszta może się nie podobać.

Opowieść o Poem może budzić wstręt zamiast współczucia.
Opowieść o...

Oates (ur.1938) zajmowała się pisaniem horrorów, thrillerów i książek dla dzieci. Zdarzyło jej się też napisać opowieść niby biograficzną o Marilyn Monroe pt "Blondynka". I tego rodzaju twórczości winna się trzymać.
Niestety, miażdżyca powoduje, że w wieku 70 lat ludzie często zachowują się, nazwijmy to delikatnie - dziwnie. Wiem to z autopsji, bo mam 73-i. Gdy Oates osiągnęła ten wiek w 2008 roku, wydała omawianą książkę, zapominając o słynnej maksymie:
"de mortuis nil nisi bonum" (a. bene) - o umarłych nic, jeśli nie - dobrze
Stylistycznie powiedzielibyśmy: o umarłych nic, chyba, że dobrze. Znamy też inny zapis:
"de mortuis aut bene aut nihil" - o zmarłych albo dobrze, albo nic (nie mówić)
Dziwię się, że spadkobiercy nie zniszczyli jej pozwami sądowymi.
POMYSŁ JEST CHORY, tym bardziej, że np Poe zmarł w cudzych szmatach, prawdopodobnie z przyczyn alkoholowych, a do samobójczej śmierci Hemingwaya (agenta KGB - Argo),podobno, przyczynił się wywiad sowiecki.
W ogóle, opis ostatnich dni kogokolwiek jest kontrowersyjny, a już stwarzanie fikcji literackiej na ten temat, która z czasem będzie mylona z faktami, to nieprzyzwoitość i robienie z czytelnika wała.
Nazwiskami nieszczęsnych bohaterów jej fikcji (Poe, Dickinson, Twain, James i Hemingway) zwabia się czytelników, ale uczciwe to nie jest. Stanowczo odradzam, bo po co mieszać własne skromne wiadomości z niedorzeczną fikcją.

Opowiadania J.C. Oates nie są może tak dobre jak powieści, ale są niczym preludium do „Blondynki” czy „Wodospadu” Nie wszystkie mi się podobały.
Nie mogłem strawić pierwszego o E.A. Poe.
Historia o amerykańskiej poetce Dickinson - taka sobie, rzecz, która dzieje się w przyszłości nie przemówiła do mnie.
Ostatnie trzy opowieści są już zupełnie inne. Opowiadają o starości, braku, oraz pragnieniu miłości, chorobie. Każda z nowel jest smutna i poruszająca, każąca zastanowić się nad własną starością. Bohaterowie mimo uznania w świecie są w swych ostatnich chwilach osamotnieni i zapomniani przez wielbicieli.

Nie mogłem strawić pierwszego o E.A. Poe.
Ostatnie trzy opowieści są już zupełnie inne. Opowiadają o starości,...

Nie udało mi się przebrnąć przez tą niepozorną książkę. Wymyślone przez autorkę ostatnie chwile Jamesa, Hemingwaya, Poe'go, Twaina i Dickinson zupełnie do mnie nie trafiły. Nie udało się nawet dociągnąc lektury do połowy.

Świetne opowiadanie o Emily Dickinson. Reszta do szybkiego i nieuważnego przetrawienia.

Podobało mi się tylko opowiadanie o Emily Dickinson. Resztę można sobie darować.

• 2016
  • Skład tanich książek
  • Opowiadania
  • Pragnienie posiadania.

Dodaj cytat z książki Szalone noce! Ostatnie chwile wielkich mistrzów