Okładka książki Odwaga bycia nielubianym. Japoński fenomen, który pokazuje jak być wolnym i odmienić własne życie Ichirō Kishimi
Ichirō Kishimi Wydawnictwo: Galaktyka filozofia, etyka
filozofia, etyka
Kirawareru Yuki
Galaktyka
2017-06-05
2017-06-05
Piotr Cieślak
Rozwój duchowy Motywacja literatura japońska Alfred Adler

Okładka książki Odwaga bycia szczęśliwym. Japoński fenomen, który pokazuje, jak kroczyć drogą szczęścia Ichirō Kishimi, Fumitake Koga
Odwaga bycia s... Ichirō Kishimi, Fum...

Okładka książki Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia Stephen Hanselman, Ryan Holiday
Stoicyzm na ka... Stephen Hanselman, ...
Okładka książki Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań? Gitta Jacob, Laura Seebauer, Hannie van Genderen
Emocjonalne pu... Gitta Jacob, Laura ...
Okładka książki Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek Rachel Heller, Amir Levine
Partnerstwo bl... Rachel Heller, Amir...

Bardzo wartościowa książka napisana w formie dialogu między filozofem i młodzieńcem. Składa się z 5 części, czyli pięciu wieczorów rozmów, ciekawie się czyta w taki sposób (wieczorem 1 część). Składnia do refleksji nad własnym życiem, nawet jeżeli niektóre pomysły do nas nie trafiają. Polecam

DNF 40%

DNF 40%

Książka rozpoczyna sie obaleniem istnienia traumy.
- wszystkie problemi są problemami interpersonalnymi
- życiowa odwaga kluczem do sukcesu
- przeszłość i przyszłośc nie mają wpływu na Nas, na nasze teraz
- każdy z nas ma swoje zadanie, nie należy wykonywać czyichś zadań
- sztuka mówienia trzech magicznych słów,
- krytyka chwalenia jako potrzeba bycia docenionym
- węzeł gordyjski
- potrzeba bycia potrzebnym subiektywnie
- troska o interes społeczny
- ludzie są Twoimi towarzyszami
- formy pracy: opieka nad domem, wychowywanie dzieci, hobby, praca zawodowa

Ważne jest nie to, z czym sięktośurodził, ale to, jaki z tego zrobi użytek.

Książka rozpoczyna sie obaleniem istnienia traumy.
- wszystkie problemi są problemami interpersonalnymi
- życiowa odwaga kluczem do sukcesu
- przeszłość i przyszłośc nie mają wpływu na Nas, na nasze teraz
- każdy z nas ma swoje zadanie, nie należy wykonywać czyichś zadań
- sztuka mówienia trzech magicznych słów,
- krytyka chwalenia jako potrzeba bycia docenionym
- węzeł...

Książka bardzo interesująca do osób szukających wolności, sensu, chcących lepiej zrozumieć ten świat.

Autorzy całkiem zgrabnie przedstawili koncepcje Adlera (jak sądzę) jednak kompletnie odpłynęli przy bezwarunkowym zaufaniu do innych osób - zachęcają do bycia oszukiwanym przez innych wyłączając przy tym zdrowy rozsądek. 🙆🏻‍♂️ str 183. Adler by się złamał a i Wam radzę uważać na ten fragment książki.

Co do treści:
Idea ukrytych celów w naszych działaniach jest inspirująca.

Co do odwagi bierze się z bycia przydatnym dla wspólnoty (może być kosmos :) ),oraz z samego istnienia jednostki dla innych.

Warto wspomnieć o podziale zadań, czyli tym co zależy od nas i nie wnikać w to co zależy od innych (co o nas pomyślą).

Oprócz tego zawartych jest wiele innych koncepcji.

Czy pozycja otwiera oczy? Myślę, że tak. Jednak daje tylko 7 ze względu, jak wspomniałem. na wprowadzenie czytelnika w błąd.

Ze względu na formę, jaką jest dialog - przyjemnie się ją czyta. Ja osobiście pierwszy raz zetknęłam się z psychologią Adlerowską i wydaje mi się ona bardzo intrygująca. Przede wszystkim podważa tezy, na których opiera się większość nurtów psychologicznych w obecnych czasach.
Myślę, że jest to fajna pozycja dla osób, które szukają czegoś świeżego, jakiegoś innego spojrzenia, możliwości nabrania innej perspektywy. Lekko się czyta i jak na pierwsze zetknięcie z Adlerem to chyba wymarzona forma, bo wszystko jest bardzo prosto opisane. :) Dla psychologów i innych specjalistów pewnie się nie sprawdzi, bo zapewne nie jest wystarczająco szczegółowa i nie wyczerpuje tematu psychologii Adlera.

Niektórzy zarzucają, że w książce tylko Adler i Adler. Skoro to jego filozofia to cóż innego miało by się tam znaleźć. Mnie osobiście bardzo pasują jego poglądy. Zawsze byłam raczej zadaniowa i zerojedynkowe, logiczne
treści przemawiają do mnie najlepiej.
Zgadzam się, że wartości człowieka nie mierzy się liczbą jego przyjaciół. Nie warto za dużo zaglądać w przeszłość a szczególnie w dzieciństwo. Nic niestety nie zmienimy i wpływ mamy tylko na teraźniejszość. Podoba mi się fakt że w większości przypadków -mamy wybór. Możemy mieć prawie wszystko na co się odważymy.
Kwestia potrzeby bycia docenianym przez innych- genialne. Szkoda życia na spełnianie cudzych oczekiwań. Czy to rodziców czy dzieci, partnera. To co dla Ciebie, istotne, trudne dla innych może być nic albo mało ważne ale w żadnym wypadku nie powinno Cię stopować.
To prowadzi to większych rozterek bo nie da się zaspokoić i zadowolić wszystkich. Czego innego chce szef, rodzic, dziecko, partner… musielibyśmy być tymi 4 osobami jednocześnie. Żyje się łatwiej zaspokajając własne potrzeby.

Jedyne co mi przeszkadza, to rozwiązłość i płytkie przykłady, które narrator przedstawia w książce.
Literatura japońska jest inna, w neutralnym słowa znaczeniu. Niektórym może to przeszkadzać. Bardzo powolne i rozkładane na czynniki pierwsze akcje. Wielokrotne powtórzenia. Tłumaczenie najprostszych i logicznych kwestii. W tej książce ale i innych pozycjach ma się wrażenie że autor traktuje czytelnika jak głupszego od siebie.
A może to tylko kwestia innej perspektywy, kultury. Może intelektualna polaryzacja społeczeństwa jest tam bardzo duża i takie przedstawianie świata i opowiadanie rzeczywistości jest czymś zwyczajnym.

treści przemawiają do mnie najlepiej.

To pierwsza filozoficzna książka, jaką przeczytałam. Przyciągnął mnie tytuł... I bardzo się cieszę. Napisana w formie dialogu między młodzieńcem a mistrzem filozofem. Dzięki temu dialogów filozofia nabiera życiowego i namacalnego wymiaru, dociera głęboko razem z przykładami. Do bólu prawdziwa, muszę przyznać, że czytałam z ciekawością.

W mojej opinii dosyć trudna książka. Mimo niewielkiej ilości stron czytałam ją dosyć długo, właściwie to ją "zmęczyłam", bo wielokrotnie miałam ochotę porzucić i odłożyć w kąt.
Kilka argumentów filozofa do mnie trafiło, kilka nie. Są kwestie, z którymi sie zgadzam, ale i takie, które uważam za kompletną bzdurę. Na pewno nie czuje się "oświecona" i na pewno ta książka nie zmieniła mojego życia. Czy poczułam się bardziej wolna i szczęścia? Też nie. Zgadzam się z koncepcją życia "tu i teraz", ale to za mało, oczekiwałam czegoś więcej po tej książce.

Nigdy wcześniej nie słyszałem o Adlerze oraz o jego założeniach i przemyśleniach.
Książka zmusza czytelnika do zastanowienia się nad swoim życiem. Bardzo podoba mi się forma książki, w której znajduje się dialog między Filozofem a Młodzieńcem. Wielokrotnie zdarzyło mi się, że moje reakcje pokrywały się z reakcjami Młodzieńca.
Ciekawa, poszerza horyzonty i pozwala zmierzyć się z własnymi poglądami oraz je zrewidować. Polecam

Ciekawa, poszerza horyzonty i pozwala zmierzyć...

Nie rozumiem fenomenu książki. Skąd takie zainteresowanie?
-banalne wrecz czasami infantylne problemy nad którymi dywagują
- ciagle powtarzanie Adler to Adler tamto powoduje, że czytelnik czuje jednie irytację
- przykłady nie pasują do koncepcji Adlera - mam wrażenie, że autor ich nie zrozumiał. Choćby przykład z ojcem - mimo, że został pobity zajął sie ojcem i po kilku latach usłyszał "dziękuję" i po tym poczuł się dobrze. A gdzie kwestia : nie czekania na akceptacje, docenienie. Poświęcił cale lata, by usłyszeć "dziękuję". To pasuje fo mojej matki, która cale życie opiekowala sie ojcem pijakiem i po latach gdy już był stary usłyszała to samo i poczulą się szczęśliwa. To zakrawa na idiotyzm, poświęcenie się, dewaluację samego siebie. Ech..

Kompletnie nie trafiło to do mnie.
Polecam za to książkę, która dotrze do każdego, zmieni jego życie, a z pewnością spojrzenie na drugiego człowieka, emocje czy problemy. KSIĄŻKA: Jon Frederickson " Kłamstwa, którymi żyjemy". Lektura obowiązkowa:-)

Nie rozumiem fenomenu książki. Skąd takie zainteresowanie?
-banalne wrecz czasami infantylne problemy nad którymi dywagują

• Psychologia
  • Poradniki

Ichirō Kishimi Odwaga bycia nielubianym. Japoński fenomen, który pokazuje jak być wolnym i odmienić własne życie Zobacz więcej