Dreadnought. Tom 1

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
8391974812
okręt, wojna, historia
historia

Dreadnought to nazwa okrętu, który stał się symbolem mocarstwowości państw w okresie od początku XX wieku do wybuchu pierwszej wojny światowej. To właśnie o tym okresie w kontekście rywalizacji dwóch europejskich potęg – Niemiec i Wielkiej Brytanii jest ta książka. Massie w swoim dziele skupia się przede wszystkim na ludziach władzy – od rodów królewskich, poprzez szefów rządów na admirałach...

Massie w swoim dziele skupia się przede wszystkim na ludziach władzy – od rodów królewskich, poprzez szefów rządów na admirałach i ludziach związanych z dyplomacją skończywszy.

Barwność postaci i mnóstwo anegdotycznych wręcz historii z nimi związanych, a przede wszystkim znakomite pióro autora sprawia, że książkę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, mimo tak wielkiej jej objętości.

„Dreadnought” został przez wielu krytyków uznany za najlepszą książkę Roberta K. Massie, stając się od razu klasykiem historii XX w.

źródło opisu: Finna, 2004

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Siemomysła | 2015-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Zdecydowanie wspaniała. Ogrom wiedzy przekazany przez fascynata, który potrafi świetnie opowiadać. Pełna smaczków, anegdot, wszystkich tych przypraw historii, których próżno szukać w podręcznikach. Na dodatek przetłumaczona przez kolejnego fascynata, który dokłada nieco od siebie w przypisach.
Z całą pewnością będę do niej wracać.

SlawekAUO | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Bardzo dobra książka. Wbrew tytułowi nie tylko dla miłośników marynarki. Możemy prześledzić powody zmiany sojuszy przed pierwszą wojną światową i obronę słabnącego imperium jakim była Francja. Cały czas miałem wrażenie, że historia się częściowo powtarza (na szczęście w pewnej odległości od nas) i łatwo można podmienić nazwy występujących w dramacie państw. Zdecydowanie polecam.

Koszałek132 | 2016-08-15
Przeczytana: 2009 rok