Dreadnought. Tom 1

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
8391974812
okręt, wojna, historia
historia

Dreadnought to nazwa okrętu, który stał się symbolem mocarstwowości państw w okresie od początku XX wieku do wybuchu pierwszej wojny światowej. To właśnie o tym okresie w kontekście rywalizacji dwóch europejskich potęg – Niemiec i Wielkiej Brytanii jest ta książka. Massie w swoim dziele skupia się przede wszystkim na ludziach władzy – od rodów królewskich, poprzez szefów rządów na admirałach...

Massie w swoim dziele skupia się przede wszystkim na ludziach władzy – od rodów królewskich, poprzez szefów rządów na admirałach i ludziach związanych z dyplomacją skończywszy.

Barwność postaci i mnóstwo anegdotycznych wręcz historii z nimi związanych, a przede wszystkim znakomite pióro autora sprawia, że książkę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, mimo tak wielkiej jej objętości.

„Dreadnought” został przez wielu krytyków uznany za najlepszą książkę Roberta K. Massie, stając się od razu klasykiem historii XX w.

źródło opisu: Finna, 2004

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Siemomysła | 2015-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Zdecydowanie wspaniała. Ogrom wiedzy przekazany przez fascynata, który potrafi świetnie opowiadać. Pełna smaczków, anegdot, wszystkich tych przypraw historii, których próżno szukać w podręcznikach. Na dodatek przetłumaczona przez kolejnego fascynata, który dokłada nieco od siebie w przypisach.
Z całą pewnością będę do niej wracać.

Getos | 2017-04-05
Przeczytana: 26 marca 2017

Świetnie wydana epopeja opisująca (wbrew tytułowi) dzieje polityczne mocarstw europejskich na przełomie wieków. Razem z Autorem wkraczamy w polityczny świat Anglii, Niemiec, Francji, Rosji, poznajemy koligacje rodzinne (królowa Wiktoria, ks. Walii Bercik, kaiser Wilhelm II), polityczne rozgrywki prowadzone przez ludzi takich jak von Bismarck, von Bulow, Caprivi, Holstein. Mamy scharakteryzowane postacie budowniczych i dowódców flot wojennych w postaci von Tirpitza, Fishera i jego wielkiego oponenta Beresforda. Mamy opisy rywalizacji potęg Europy takie jak np. wojna burska, kryzys marokański, Faszoda. Autor na prawdę wziął się za bary z dużym tematem i zrobił to w sposób nieprawdopodobny. Książkę mimo dużej objętości czyta się wybornie dzięki stylowi i ogromie ciekawostek, które Autor umiejętnie wplótł w treść. Za co zabrałem więc 1 gwiazdkę? Za to, że tytuł sugerował że mam w rękach pozycję dot. flot wojennych, opisującą rozwój "ojca" pancerników, ale niestety to co sugeruje tytuł...

SlawekAUO | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Bardzo dobra książka. Wbrew tytułowi nie tylko dla miłośników marynarki. Możemy prześledzić powody zmiany sojuszy przed pierwszą wojną światową i obronę słabnącego imperium jakim była Francja. Cały czas miałem wrażenie, że historia się częściowo powtarza (na szczęście w pewnej odległości od nas) i łatwo można podmienić nazwy występujących w dramacie państw. Zdecydowanie polecam.

pkd | 2016-12-22
Koszałek132 | 2016-08-15