Mocarstwa świata: narodziny, rozkwit, upadek. Przemiany gospodarcze i konflikty zbrojne w latach 1500-2000

Tłumaczenie: Mirosław Kluźniak
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
The Rise and Fall of the Great Powers
historia powszechna
historia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Petroniusz | 2017-02-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia

Rzadko daje tak wysoką ocenę, ale w tym wypadku zdecydowanie warto.

Książka która powstała jeszcze w 1987 r. (Polskie wydanie to pocz. Lat 90-tych) i co śmieszniejsze jest to bardziej książka politologiczna. Autor pokazuje że USA (nieuchronny zwycięzca Zimnej Wojny), pomimo że jest u szczytu znaczenia, nieuchronnie przeminie. Ba symptomy tego przemijania widać już teraz (tj. na przełomie lat 80/90-tych) choćby przez pryzmat spadku względnej wielkości gosp. USA. To ciekawe jak bardzo dziś widać trafność jego przewidywań.

Drugą ważną cechą tej pracy jest wykazanie silnych związków i wzajemnych implikacji gospodarki i znaczenia politycznego (słowo klucz – względna siła – względna wobec innych. Nie jest ważne że ty urosłeś o 2% podczas gdy wszyscy dookoła rosną o 2,5%). Wiele wojen dla Autora to defacto tylko dynamiczne dostosowanie znaczeń gospodarek danych Państw. Pod tym względem jest swoistym gospodarczym „deterministą”. I jest to ciekawe gdy Autor pokazuje olbrzymie znaczenie...

zidam | 2013-09-27

Autor opisuje historię świata przez pryzmat wielkich mocarstw danej epoki. Jest to bardzo ciekawe ujęcie, dodatkowo Kennedy przywiązuje dużą wagę do kwestii gospodarczych i polityki międzynarodowej, co jest niewątpliwym atutem tej pracy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie czynniki uczyniły dane państwo mocarstwem i dlaczego państwo to przestało nim w końcu być, musisz sięgnąć po tą książkę! Napisana przystępnym językiem, dobrze się czyta.

Grzegorz | 2011-07-14
Na półkach: historia, Przeczytane, Mam
Przeczytana: 1996 rok

Historia w takim wydaniu, jak lubię.

Krzysiek | 2015-05-31

Świetna rzecz. Doskonały, rzeczowy język, olbrzymia ilość twardych danych i głęboka analiza wszystkich omawianych okresów.
Czasami jednak dość męcząca - ilość tabel, liczb i danych potrafi trochę odstraszyć.

Rafał | 2017-06-24
patryk780 | 2016-11-19