Wilgotne miejsca

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
4,96 (272 ocen i 59 opinii)
Feuchtgebiete

Helen Memel leży na oddziale chorób wewnętrznych szpitala pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki. Czeka na odwiedziny rozwiedzionych rodziców w złudnej nadziei, że przy szpitalnym łóżku chorej córki zdołają się wreszcie pogodzić. Tymczasem poddaje drobiazgowemu badaniu te części swego ciała, które zwykle uchodzą za niedziewczęce, i poleca pielęgniarzowi Robinowi fotografowanie miejsc, które uchodzą jej dociekliwemu spojrzeniu. Oprócz tego troszczy się o kolekcję pestek awokado, oddających jej cenne usługi również pod względem seksualnym.Jeśli nawet obsesja Helen powoduje konieczność nagłej operacji, to jednak jej nieokiełznany dowcip i autentyzm sprawiają, że staje się sensacją nie tylko na szpitalnym oddziale. Wypowiada na głos to, o czym inni nie śmią nawet myśleć. "Wilgotne miejsca" są podróżą do krainy ostatnich tabu współczesności. Powieść Charlotte Roche, odważna, bezkompromisowa i prowokacyjna, przeciwstawia się histerii higieny i sterylnej estetyce pism kobiecych, znormalizowanemu podejściu do kobiecego ciała i jego seksualności, a przy tym opowiada cudownie nieskrępowaną historię bohaterki równie zmysłowej, co wrażliwej i kruchej.

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Pogromca lwów
  • Inna dusza
  • Kalinowe serce
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Collide

8,14 (21 ocen i opinii)
Kalinowe serce
Teresa Ewa Opoka

6,31 (16 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8,5 (2 ocen i opinii)
Collide
Gail McHugh

7,49 (286 ocen i opinii)
Wbrew sobie
Katarzyna Kołczewska

8,22 (9 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

Podziemny labirynt
James Rollins

6,33 (64 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Luiza | 2014-10-02
Przeczytana: 02 października 2014

Hemoroidy.
Od tego zaczyna się opowieść Charlotte Roche. Potem jest właściwie jeszcze gorzej - wstrętnie, obrzydliwie, ohydnie. Jakiekolwiek jedzenie przy lekturze tej książki nie jest wskazane. To taki mały sprawdzian dla samego siebie w dziedzinie wytrzymałości na ohydztwa, jakie człowiek jest w stanie robić z własnym ciałem.
Tyle, że jest to tylko powierzchowna warstwa. Głębiej tkwi potrzeba miłości, zrozumienia i akceptacji, zarówno samej siebie, jak i ze strony środowiska. Helen nie radzi sobie z niewyjaśnionymi problemami rodzinnymi. Próbuje sobie rekompensować swój ból poprzez cielesne uciechy z innymi, jak i sama z sobą.
Momentami książka jest śmieszna, ale to raczej taki śmiech przez łzy. Chęć zatuszowania prawdziwych uczuć.
Podziwiam autorkę za to, że odważyła się tak otwarcie i bezpruderyjne opisać pobyt bohaterki w szpitalu, a raczej tego, co w nim robiła, bo leczeniem chyba tego nazwać nie można. Co, jak co, ale taka książka jest naprawdę ciekawym doświadczeniem.

MariennLene | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Ta książka jest BEZWSTYDNA.

Pomieszanie ekscentryzmu z bezpruderyjnością. Szok. Żenada. Kompromitacja.
Czyżby?? Mnie się podobało!
Tacy jesteśmy, tylko nie potrafimy się do tego przyznać. Pełni niewyobrażalnych potrzeb i dziwnych przyzwyczajeń.

Krostki na nogach przeszkadzające w goleniu? A może przeszkadzające śpiochy w oku po przebudzeniu?

W tej książce wydawałoby się, że ujęto rzeczy zbędne. Jednak tak naprawdę te wszystkie rzeczy o których mowa, to właśnie MY. Wszystko, co niezbędne. Z całą fizjologią, fantazjami i ... Zresztą, ze wszystkim!

Elwira | 2014-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Czytałam książki bezwstydne, cenzurowane, zmysłowe, nieokiełznane. Jestem otwarta, bywam bardzo bezpośrednia, zatem nie są mi obce pozycje odważne.

Natomiast "Wilgotne miejsca" to najbardziej ohydna książka jaką czytałam w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ nigdy tyle razy z moich ust nie wyszedł wieczny odgłos "ble" wymieszany z odruchem wymiotnym.

W opisie tłumaczy się to tym, że autorka miała na celu zwrócenie uwagi na przesadną estetykę kobiet i kobiecych czasopism w dzisiejszych czasach, ale ubierając to w wywody 18-latki lądującej w szpitalu o tym jak je ona swoje smarki, śpiochy, spermę i jak namiętnie uwielbia wyciskać własne pryszcze, w żaden sposób nie obala dzisiejszych mitów sprzedawanych nam w czasopismach.

Sądzę, że istnieją granice dobrego smaku i tutaj zostały one przekroczone nie czyniąc z tej książki wciągającej powieści. Ja nigdy wcześniej nie czytałam czegoś tak szybko nie dlatego, że byłam ciekawa końca historii, ale dlatego, że chciałam szybko...

Darek | 2015-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Ta powieść jest bezczelna, obrzydliwa, perwersyjna. I jak na debiut literacki niewiarygodnie dobra. Wydaje się, że we współczesnym świecie nie ma już żadnego tabu. Wilgotne miejsca pokazują, jak bardzo ta teza jest nieprawdziwa. Tabu jest jeszcze mnóstwo, tych najintymniejszych związanych z człowiekiem. Roche bezceremonialnie, szybkim ruchem zrywa plaster razem ze strupem tego tabu, żebyśmy mogli doskonale przyjrzeć się drugiemu człowiekowi w całej jego okazałości, z każdą jego, nawet najdrobniejszą, niedoskonałością (jednak w jakimś celu stworzoną).

Stella | 2015-07-12

Mimo że Charlotte Roche swoją powieścią rzeczywiście włożyła kij w mrowisko pruderyjności i moralnego fałszu znamionującego wysoce rozwiniętą dulszczyznę w niemieckim wydaniu, to osobiście dostrzegam w "Wilgotnych miejscach" fabułę nie tyle usilnie, tandetnie skandalizującą, ile realnie wartościową. Opowieść Helen Mamel jest bowiem historią o fascynacji ciałem, która w istocie staje się obsesją wyjścia poza zaklęty krąg niemożności zbudowania zdrowych, trwałych relacji rodzinnych. Seks wraz z uprawą awokado znamionują skrajności łączące się w jeden spójny obraz zagubionej, zdezorientowanej nastolatki, dodatkowo uwikłanej w opresyjnie nastawioną rzeczywistość i desperacko poszukującej drogi ucieczki w racjonalizowaniu osaczającego, ekshibicjonistycznego fatalizmu. Cenię dystans głównej bohaterki, jej autoironię, humor oraz umiejętność rozsądnego krytykowania - czyż nie są one esencjonalnymi cechami osoby przedwcześnie dojrzałej mentalnie?
Summa summarum, powieść "Wilgotne...

niemistrzyni | 2014-07-30

Powieść miała być bezpruderyjna i łamiąca konwenanse, a przeniosła nas do czasów gdy w Luwrze toaletą był kwiatek stojący w rogu komnaty. Oceniłabym lepiej gdyby pojawiły się jakiekolwiek emocje w relacjach między bohaterami. Patrzenie na człowieka przez pryzmat potrzeb fizjologicznych to zatracenie, nie wyzwolenie. Pani Charlotte Roche zdecydowanie lepiej wychodziły wywiady emitowane na programie Viva Zwei niż pisanie „powieści”. Ekranizacja w tym przypadku lepsza od książki – mniej odruchów wymiotnych. Nie daję ani jednej gwiazdki!

* Fragmenty recenzji pochodzą z bloga:

tazi | 2015-04-22
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Wilgotne miejsca chociaż bezpruderyjna, bezpośrednia, łamiąca tabu i kanony piękna literackiego, to jednak nie odebrałem jej jako wuglarnej czy też obscenicznej. Mimo, że balansuje na granicach skrajności szczerego i wulgarnego opisu, to ukazuje zupełnie inną stronę cielesności. Fascynacja swoim ciałem w taki, a nie inny sposób prowadzi do rozważań na temat problemów rodzinnych, które są źródłem tej fascynacji i drugim najważniejszym tematem książki. Niezwykła podróż przez spmatyczną i duchową stronę człowieka, która nie pozostawia obojętnym przez wiele dni po jej zakończeniu.

DagonX | 2014-09-16
Przeczytana: 16 września 2014

Fatalna książka. Niestety, mimo pierwszego zaskoczenia tematyką, stylem i słownictwem książkę oceniam na jedną z najgorszych jakie czytałem w tym roku. O ile nie na najgorszą. Fabuła płytka jak staw po suszy, postacie bez polotu i jeszcze cała ta fekaliowo-seksualna otoczka zawarta w okropnych wynurzeniach głównej bohaterki. Nie polecam.

Sęp | 2015-02-24
Na półkach: Posiadam, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 lutego 2015

Rozumiem tabu, rozumiem przekraczanie granic i chęć wzbudzania kontrowersji, ale nie rozumiem formatu tej książki. Miała być powieść odważna i z polotem, a dostaliśmy tanie i prostackie czytadło!

Artur | 2015-04-13
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Przeczytane z czystej ciekawości. Na początku część opisów szokuje, później czytelnik juz się do nich przyzwyczaja, a ich intensywność maleje. Książka zdecydowanie nie dla wrażliwych purystów higienicznych. Opisy zjadania własnej smegmy mogą naprawdę być dla nich nieprzyjemne, a to dopiero wierzchołek góry lodowej tego co może się znaleźć dalej.
Ale jak już przebrniemy przez to co w zamyśle autorki miało szokować, to zobaczymy, że książka opowiada po prostu o bardzo, ale to bardzo nieszczęśliwej dziewczynie. Tylko tyle i aż tyle.