Suka. Z pamiętnika masochistki

978-83-7674-071-3
typ
papier
Magda
6,2 (243 ocen i 35 opinii)

Opis książki

Jest to opowieść o podróży, jaką tytułowa Suka musiała odbyć, aby uciec przed demonami dzieciństwa i móc normalnie żyć. Raniona przez najbliższych jako dziecko, w dorosłym życiu eksperymentuje z bólem. Paradoksalnie, właśnie dzięki praktykom BDSM, udaje się jej odczarować przeszłość. Suka uprawia sadomasochistyczny seks dobrowolnie, wszystko odbywa się nie tylko za jej zgodą, lecz na wyraźną prośbę. Ona nie jest w żadnej mierze ofiarą - jest dobrowolną uczestniczką mistycznej podróży do dna duszy, do granic człowieczeństwa.
Suka to także szczery obraz współczesnego społeczeństwa polskiego. Drastyczne sceny sado-maso ze Slajdów z namiętnika stają się przewrotną przeciwwagą dla krytyki rzeczywistości. Autorka w swych opowieściach rozprawia się z zaściankowym, sfrustrowanym i nieszczęśliwym społeczeństwem, konserwatywnymi elitami politycznymi oraz próbującym za wszelką cenę utrzymać obłudne status quo Kościołem.
Skąd się biorą masochistki?
Z tak zwanych normalnych domów i na pozór szczęśliwych rodzin. Masochistka zrobi wiele wbrew sobie, byleby sprostać wymaganiom osoby, na której jej zależy. Z dzieciństwa wyniosła przekonanie, że na dobroć, szacunek i miłość musi sobie zasłużyć. Jeśli rodzicom zdarzało się praktykować kary cielesne, zaś na swoje usprawiedliwienie stworzyli formułkę, że robią to z miłości... to nie potrzeba nic więcej, by wytworzyć schemat: miłość musi boleć.
W pierwszej chwili przeważnie przeraża uświadomienie sobie takich preferencji. Nasze umysły, zdominowane pojęciami „wypada” i „nie wypada”, niechętnie przyznają się, że oto właśnie sprawia nam przyjemność odczuwanie bólu. A jeśli jeszcze ów ból łączy się z osiągnięciem satysfakcji seksualnej… na początku można się odrobinę wystraszyć. Z własnego doświadczenia wiem, że lepszym wyjściem jest przyznanie się przed samą sobą niż wypieranie tego ze świadomości. Uważam, że masochistyczna natura prędzej czy później upomni się o swoje. Jej nie oszukasz.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Tajemnica | 2011-01-05
Przeczytana: 31 grudnia 2010

Ostatnią książką, którą przeczytałam w 2010 roku była „Suka. Z pamiętnika masochistki”. Porusza ona temat, o którym w Polsce się nie mówi, a jeśli już to szeptem albo z odrażeniem i wtedy na pewno trzeba głośno, dla podkreślenia problemu.

Ja osobiście uważam się za osobę tolerancyjną, dlatego lubię książki poruszające problemy bolące społeczeństwo, w którym żyję. Lubię wiedzieć, co nieco w tematach, o których się nie mówi a lubię wiedzieć, żeby w razie czego móc zabrać głos i ewentualnie podeprzeć się literaturą, gdyby ktoś chciał mnie zlinczować.

Pochodzę z epoki, w której nie pozwalano mnie jako dziecku patrzeć na całujących się w telewizji, nie wspomnę już nawet o scenach łóżkowych. W związku z tym przez bardzo długo uważałam, że seks i czułość damsko-męska musi być czymś strasznie wstydliwym i odrażającym, skoro nie można nawet na to popatrzeć. Wiem, że wiele osób do tej pory tak wychowuje swoje dzieci i właśnie tym osobom odradzam omawianą przeze mnie książkę. Odradzam ją...

Krzysiek | 2014-06-29
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Szybka, króciutka... ciekawe spojrzenie na temat młodej doświadczonej osoby. Czasami aż za bardzo widać, że napisana przez młodą dość (moim prywatnym zdaniem) sfrustrowaną osobę :) Naprawde szybko sie czyta.

Każdy, który spodziewał się gorących opisów życia Goodgirl, nie powinien sięgać po tę pozycję. Autorka opisała realia świata BDSM i wiele aspektów z życia jego członków. Porównuje realia polskie z amerykańskimi. Oczywiście pikanterii dodają książce "slajdy z namiętnika". Obowiązkowa literatura dla początkujących, wchodzących dopiero w świat BDSM. Ale uważam, że wielu już obecnych Panów i Niewolników powinno przeczytać tę pozycję, aby przypomnieć sobie niekiedy o pewnych kwestiach, które gdzieś uciekają w realiach naszego życia codziennego.

Karolina | 2015-03-28
Przeczytana: 24 marca 2015

Nie wiem czym ta książka zasłużyła na tak pozytywne opinie. Niemal jedyną jej zaletą jest wyciągnięcie na światło dzienne spraw BDSM (jeszcze zanim Grey stał się modny). Jednak o samym BDSM wiele się nie dowiemy – otrzymamy tutaj jedynie jednostkowe doświadczenia. Przeczytamy natomiast wiele pseudo-filozoficznych dywagacji na temat kondycji społeczeństwa (np. o dupościsku Polaków).

Autorka ukrywająca się pod pseudonimem Goodgirl, na moje oko w okolicach 35 lat, koniecznie chce siebie przedstawić jako osobę bezpruderyjną, wyzwoloną. Tyle, że wielokrotnie sama sobie przeczy. Nie ustrzegła się także typowego dla wielu emigrantów pejoratywnego spojrzenia na swój kraj ojczysty wytykając zaściankowość i zacofanie. Czyżby nie zdawała sobie sprawy, że wszędzie żyją różni ludzie? Stany były rzeczywiście kolebką rewolucji seksualnej, ale nie oznacza to wcale, że seks jest tematem przewodnim wszystkich możliwych spotkań i każdy jest otwarty na wszelkiej maści eksperymenty. To już zależy od...

Mel | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

Dla mnie to za mało na dobrą opowieść. Dostajemy raptem mały ochłap z doświadczeń autorki. Trochę opisów spotkań, trochę przemyśleń... ale ogólnie chaos. Myślałam, że lektura "Suki" da mi trochę do myślenia, a tu nic.

Autorka przenosi nas w świat BDSM, ale nie taki jakiego moglibyśmy się spodziewać.
Przybliża nam problemy tego świata odnosząc się do własnych doświadczeń i przemyśleń. Warto po nią sięgnąć, bo jest napisana w ciekawy i bardzo przystępny sposób.

Sylwia | 2013-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2013

Przemyślenia autorki mają dość blogową formę, dzięki czemu czyta się wszystko szybko. Z jednej strony mamy dość wtórne opisy jej przeżyć z pogranicza BDSM, z drugiej możemy przeczytać o ciekawych różnicach kulturowych i zajrzeć za mroczną zasłonę życia. Żałuję trochę, że Goodgirl nie zdecydowała się napisać autobiografii, a jedynie rzuciła niechronologiczne ochłapy, "slajdy" własnych wspomnień, którymi ciężko się nasycić.

Na taką książkę długo czekałam, i było warto.
Dla klimatowiczów będzie powodem wielorazowego odrywania się od książki z chwilowymi dekoncentracjami ^^

Nemo | 2011-04-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jest to książka którą się pochłania a nie czyta, można się w niej zatracić i poczuć to co czuła Goodgirl. Rewelacja.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Terry Pratchett
    67. rocznica
    urodzin
    Kiedy łamiesz zasady, łam je mocno i na dobre.
  • Nelle Harper Lee
    89. rocznica
    urodzin
    Ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.
  • Alistair MacLean
    93. rocznica
    urodzin
    - Słyszałeś o SKGP? - Jasne. Stowarzyszenie Kierowców Grand Prix. - Właśnie. No więc SKGP postanowiło, że dla naszego bezpieczeństwa, zawodników i widzów, należy skreślić Harlowa z listy z listy kierowców Formuły 1. Chcemy, żeby nie miał prawa wstępu na żaden tor w Europie. Wiesz, że on pije? - Kto... pokaż więcej
  • Christian Jacq
    68. rocznica
    urodzin
    ... miłość to taki potok, który znosi wszelkie tamy i zalewa istotę ludzką bez reszty.
  • Ian Rankin
    55. rocznica
  • Roberto Bolaño
    62. rocznica
    urodzin
    Nadszedł dzień, kiedy postanowiłem zerwać z literaturą. Zerwałem. Nie ma w tym kroku żadnej traumy poza poczuciem wolności. To tak, między nami mówiąc, jak przestać być prawiczkiem. Co za ulga! Zerwanie z literaturą, to znaczy zerwanie z pisaniem, by ograniczyć się wyłącznie do czytania!
  • Jan Izydor Sztaudynger
    111. rocznica
    urodzin
    On gotyk, ona barok. Renesans zjawi się za rok.
  • Daniel Passent
    77. rocznica
    urodzin
    My nazywamy tenisówki felony shoes (buty przestępcze), bo oni je często noszą [handlarze narkotyków]. Kurtka skórzana, kosztowna, ale na nogach tenisówki.
  • Sven Lindqvist
    83. rocznica
  • Michael H. Hart
    83. rocznica
  • Lois Duncan
    81. rocznica
    urodzin
    W jakiś sposób wspomnienia radosne bardziej bolą niż wspomnienia smutne, bo dotkliwiej zdajemy sobie sprawę, że należą do przeszłości bezpowrotnie.
  • Stefania Grodzieńska
    5. rocznica
    śmierci
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Ludwig Tieck
    162. rocznica
    śmierci
    Nazbyt często to, co szlachetne i wielkie, bywa zapomniane i poniżane przez ludzi małego ducha.
  • Kazimierz Gołba
    63. rocznica