Suka. Z pamiętnika masochistki

978-83-7674-071-3
typ
papier
MagdaLena
6,24 (239 ocen i 33 opinie)

Opis książki

Jest to opowieść o podróży, jaką tytułowa Suka musiała odbyć, aby uciec przed demonami dzieciństwa i móc normalnie żyć. Raniona przez najbliższych jako dziecko, w dorosłym życiu eksperymentuje z bólem. Paradoksalnie, właśnie dzięki praktykom BDSM, udaje się jej odczarować przeszłość. Suka uprawia sadomasochistyczny seks dobrowolnie, wszystko odbywa się nie tylko za jej zgodą, lecz na wyraźną prośbę. Ona nie jest w żadnej mierze ofiarą - jest dobrowolną uczestniczką mistycznej podróży do dna duszy, do granic człowieczeństwa.
Suka to także szczery obraz współczesnego społeczeństwa polskiego. Drastyczne sceny sado-maso ze Slajdów z namiętnika stają się przewrotną przeciwwagą dla krytyki rzeczywistości. Autorka w swych opowieściach rozprawia się z zaściankowym, sfrustrowanym i nieszczęśliwym społeczeństwem, konserwatywnymi elitami politycznymi oraz próbującym za wszelką cenę utrzymać obłudne status quo Kościołem.
Skąd się biorą masochistki?
Z tak zwanych normalnych domów i na pozór szczęśliwych rodzin. Masochistka zrobi wiele wbrew sobie, byleby sprostać wymaganiom osoby, na której jej zależy. Z dzieciństwa wyniosła przekonanie, że na dobroć, szacunek i miłość musi sobie zasłużyć. Jeśli rodzicom zdarzało się praktykować kary cielesne, zaś na swoje usprawiedliwienie stworzyli formułkę, że robią to z miłości... to nie potrzeba nic więcej, by wytworzyć schemat: miłość musi boleć.
W pierwszej chwili przeważnie przeraża uświadomienie sobie takich preferencji. Nasze umysły, zdominowane pojęciami „wypada” i „nie wypada”, niechętnie przyznają się, że oto właśnie sprawia nam przyjemność odczuwanie bólu. A jeśli jeszcze ów ból łączy się z osiągnięciem satysfakcji seksualnej… na początku można się odrobinę wystraszyć. Z własnego doświadczenia wiem, że lepszym wyjściem jest przyznanie się przed samą sobą niż wypieranie tego ze świadomości. Uważam, że masochistyczna natura prędzej czy później upomni się o swoje. Jej nie oszukasz.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Tajemnica | 2011-01-05
Przeczytana: 31 grudnia 2010

Ostatnią książką, którą przeczytałam w 2010 roku była „Suka. Z pamiętnika masochistki”. Porusza ona temat, o którym w Polsce się nie mówi, a jeśli już to szeptem albo z odrażeniem i wtedy na pewno trzeba głośno, dla podkreślenia problemu.

Ja osobiście uważam się za osobę tolerancyjną, dlatego lubię książki poruszające problemy bolące społeczeństwo, w którym żyję. Lubię wiedzieć, co nieco w tematach, o których się nie mówi a lubię wiedzieć, żeby w razie czego móc zabrać głos i ewentualnie podeprzeć się literaturą, gdyby ktoś chciał mnie zlinczować.

Pochodzę z epoki, w której nie pozwalano mnie jako dziecku patrzeć na całujących się w telewizji, nie wspomnę już nawet o scenach łóżkowych. W związku z tym przez bardzo długo uważałam, że seks i czułość damsko-męska musi być czymś strasznie wstydliwym i odrażającym, skoro nie można nawet na to popatrzeć. Wiem, że wiele osób do tej pory tak wychowuje swoje dzieci i właśnie tym osobom odradzam omawianą przeze mnie książkę. Odradzam ją...

Krzysiek | 2014-06-29
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Szybka, króciutka... ciekawe spojrzenie na temat młodej doświadczonej osoby. Czasami aż za bardzo widać, że napisana przez młodą dość (moim prywatnym zdaniem) sfrustrowaną osobę :) Naprawde szybko sie czyta.

Każdy, który spodziewał się gorących opisów życia Goodgirl, nie powinien sięgać po tę pozycję. Autorka opisała realia świata BDSM i wiele aspektów z życia jego członków. Porównuje realia polskie z amerykańskimi. Oczywiście pikanterii dodają książce "slajdy z namiętnika". Obowiązkowa literatura dla początkujących, wchodzących dopiero w świat BDSM. Ale uważam, że wielu już obecnych Panów i Niewolników powinno przeczytać tę pozycję, aby przypomnieć sobie niekiedy o pewnych kwestiach, które gdzieś uciekają w realiach naszego życia codziennego.

Mel | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

Dla mnie to za mało na dobrą opowieść. Dostajemy raptem mały ochłap z doświadczeń autorki. Trochę opisów spotkań, trochę przemyśleń... ale ogólnie chaos. Myślałam, że lektura "Suki" da mi trochę do myślenia, a tu nic.

Autorka przenosi nas w świat BDSM, ale nie taki jakiego moglibyśmy się spodziewać.
Przybliża nam problemy tego świata odnosząc się do własnych doświadczeń i przemyśleń. Warto po nią sięgnąć, bo jest napisana w ciekawy i bardzo przystępny sposób.

Sylwia | 2013-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2013

Przemyślenia autorki mają dość blogową formę, dzięki czemu czyta się wszystko szybko. Z jednej strony mamy dość wtórne opisy jej przeżyć z pogranicza BDSM, z drugiej możemy przeczytać o ciekawych różnicach kulturowych i zajrzeć za mroczną zasłonę życia. Żałuję trochę, że Goodgirl nie zdecydowała się napisać autobiografii, a jedynie rzuciła niechronologiczne ochłapy, "slajdy" własnych wspomnień, którymi ciężko się nasycić.

Na taką książkę długo czekałam, i było warto.
Dla klimatowiczów będzie powodem wielorazowego odrywania się od książki z chwilowymi dekoncentracjami ^^

Nemo | 2011-04-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jest to książka którą się pochłania a nie czyta, można się w niej zatracić i poczuć to co czuła Goodgirl. Rewelacja.

Beata | 2013-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2013, Erotyczne
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Sięgając po ta książkę spodziewałam się czegoś innego.To raczej poradnik.Bardzo słaba książka.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Kevin J. Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Leia z bliźniętami czekała na jednym z najwyżej położonych lądowisk, aż Pogromca Słońc i "Tysiącletni Sokół" skrzydło w skrzydło opadną na platformę. Han przeszedł przez właz Pogromcy i zaczął schodzić po drabince, ale zanim zdążył postawić nogę na płycie, Leia podbiegła i porwała go w objęcia. - Ci... pokaż więcej
  • Khady Sylla
    52. rocznica
  • Dubravka Ugrešić
    66. rocznica
    urodzin
    Pogodzić się, ugodzić, przestać marzyć, to może najważniejsze, przestać śnić, odnowić przyjaźnie, poszerzyć krąg zainteresowań, znaleźć sobie hobby, włazić raz w tygodniu na górę Sljeme, zapisać się na nowo do czytelni amerykańskiej, uczyć się jakiegoś języka, zimą jeździć na narty, latem nad morze,... pokaż więcej
  • Lucyna Legut
    89. rocznica
    Kłopoty są dla ludzi.
  • Shūsaku Endō
    92. rocznica
    urodzin
    Jeśli Mitsu nauczyła mnie czegoś , to chyba tego, że gdy ktoś chociaż raz jeden przejdzie przez nasze życie, pozostawia w nim ślad, którego nie można zatrzeć.
  • Nigel Cawthorne
    64. rocznica
    urodzin
    Szkoda, że nie urodziłem się pedałem. Wy, kobiety, jesteście trucizną. - John Barrymore
  • Michael Jackson
    73. rocznica
  • Krzysztof Pieczyński
    58. rocznica
    urodzin
    Nie patrzymy wstecz z powodu czasu, który minął bezpowrotnie. Patrzymy wstecz, gdyż tam zdarzyło nam się kochać. Z przeszłości pamiętamy ten stan upojenia, bez którego żyjemy od lat, wyglądając końca tej drogi jak cudu, który ma nas przywrócić na łono miłości. Wszystko nam jedno, jaką miarą będziemy... pokaż więcej
  • Stanisław Lem
    9. rocznica
    śmierci
    Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony, wiesz...
  • Dick Giordano
    5. rocznica