Suka. Z pamiętnika masochistki

Wydawnictwo: Replika
978-83-7674-071-3
Magda

Jest to opowieść o podróży, jaką tytułowa Suka musiała odbyć, aby uciec przed demonami dzieciństwa i móc normalnie żyć. Raniona przez najbliższych jako dziecko, w dorosłym życiu eksperymentuje z bólem. Paradoksalnie, właśnie dzięki praktykom BDSM, udaje się jej odczarować przeszłość. Suka uprawia sadomasochistyczny seks dobrowolnie, wszystko odbywa się nie tylko za jej zgodą, lecz na wyraźną prośbę. Ona nie jest w żadnej mierze ofiarą - jest dobrowolną uczestniczką mistycznej podróży do dna duszy, do granic człowieczeństwa.
Suka to także szczery obraz współczesnego społeczeństwa polskiego. Drastyczne sceny sado-maso ze Slajdów z namiętnika stają się przewrotną przeciwwagą dla krytyki rzeczywistości. Autorka w swych opowieściach rozprawia się z zaściankowym, sfrustrowanym i nieszczęśliwym społeczeństwem, konserwatywnymi elitami politycznymi oraz próbującym za wszelką cenę utrzymać obłudne status quo Kościołem.
Skąd się biorą masochistki?
Z tak zwanych normalnych domów i na pozór szczęśliwych rodzin. Masochistka zrobi wiele wbrew sobie, byleby sprostać wymaganiom osoby, na której jej zależy. Z dzieciństwa wyniosła przekonanie, że na dobroć, szacunek i miłość musi sobie zasłużyć. Jeśli rodzicom zdarzało się praktykować kary cielesne, zaś na swoje usprawiedliwienie stworzyli formułkę, że robią to z miłości... to nie potrzeba nic więcej, by wytworzyć schemat: miłość musi boleć.
W pierwszej chwili przeważnie przeraża uświadomienie sobie takich preferencji. Nasze umysły, zdominowane pojęciami „wypada” i „nie wypada”, niechętnie przyznają się, że oto właśnie sprawia nam przyjemność odczuwanie bólu. A jeśli jeszcze ów ból łączy się z osiągnięciem satysfakcji seksualnej… na początku można się odrobinę wystraszyć. Z własnego doświadczenia wiem, że lepszym wyjściem jest przyznanie się przed samą sobą niż wypieranie tego ze świadomości. Uważam, że masochistyczna natura prędzej czy później upomni się o swoje. Jej nie oszukasz.

Magdalena | 2018-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2018

Przeczytałam ją w ciągu jednej nocy i dała mi sporo do myślenia.

Lophophora Williamsii | 2018-07-08

Mdłe. Dużo "ciekawostek"- suchych informacji, które gdzieś już, kiedyś czytałam.

skarrol | 2018-03-07

Polecam, pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce być lepszy.

Angelika | 2017-09-04

Książkę tę bardzo szybko się czytało. Niemal ze wszystkim poglądami autorki jestem w stanie się utożsamić. Dziewczyna ma bardzo dobre podejście do świata nie tylko z punktu widzenia seksu, ale też ogólnego. Obie jesteśmy do siebie bardzo podobne w wielu kwestiach. Książka moim zdaniem nie każdemu przypadnie do gustu, ale jak natrafi na nią odpowiednia osobą, to wtedy będzie bardzo zadowolona, że ją przeczytała.

Z technicznego punktu książka zawiera bazujące bardziej na emocjach fragmenty z pamiętnika i całą resztę, którą spokojnie można odczytaj jako wykład na temat BDSM oraz postrzeganiu kobiety widzianej w rożnych kulturach i religiach. Autorka przyjęła za cel objaśnienie świata, z którym jest dobrze zaznajomiona, kreuje się na przewodniczkę, objaśnia pewne sytuacje, które mogą być źle widziane w polskiej rzeczywistości. Odnosi się do obłudy świata, w którym na tego typu praktyki w sytuacjach kontrolowanych, odbywających się za obopólna zgodą ludzie reagują negatywnie, a dają bierne przyzwolenie na przemoc.
Opisywanie warunków, które najczęściej ustala sobie dwoje kochanków nie jest czymś, co może nas tu szokować i nie sądzę by ta publikacja miała to na celu, wiec jeśli ktoś sięga po nią tylko po to, to prawdopodobnie rozczaruje się.
Całość nie wnosi nic nowego do mojej świadomości, widać, że wyedukowana jestem, jeśli nie w praktyce to przynajmniej w teorii. Na pewno nie jest to kolejna...

szammanka | 2016-02-25
Przeczytana: 2014 rok

Książka nie dla każdego, jednak trudno o lepszą lekturę poruszającą tematykę BDSM.

Korobek | 2016-01-21
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Takie sobie pitu pitu - nic odkrywczego, nic zaskakującego a tym bardziej "nakręcającego". Bardziej filozoficzna niż "pieprzna":D. Nie wywołała we mnie większych emocji. Przyzwoicie napisana więc całkiem sympatycznie się czytało.

Patrycja | 2015-07-22
Przeczytana: 2015 rok

Na pewno lepsze niż "50 twarzy Grey'a". Dobrze pokazuje psychikę osoby uległej. Godna uwagi dla osób będących w temacie i tych, którzy dopiero potknęli się o BDSM. Jako osoba lubiąca psychologię, polecam, ale niekoniecznie zalecam.

wiola198722 | 2015-05-16
Przeczytana: 16 maja 2015

Osobiście książka średnio przypadła mi do gustu. Jest to coś w rodzaju rozprawy na temat perwersji łóżkowej popartej przykładami z życia ponygirl. Momentami książka wciąga, momentami powoduje opadanie powiek.

arrow18 | 2015-05-10
Na półkach: Przeczytane, Okay
Przeczytana: 09 maja 2015

Książka zdecydowanie wyróżniająca się na tle innych dzieł. Można by powiedzieć ,że jest to forma pamiętnika, poradnika. Polecam przeczytać tak dla odmiany :)