Etat w chmurach

Seria: Z różą wiatrów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
literatura faktu
India

Kariera stewardessy kusi obietnicą dalekich podróży, poznawania niezwykłych miejsc i ludzi, jednak mało kto wie, jak wielu wyrzeczeń wymaga ten zawód. Autorka przez kilka lat pracowała w arabskich liniach lotniczych, podróżując po niemal całym świecie. Z humorem przedstawia wymagające szkolenia i egzaminy, normy dotyczące wyglądu i zachowania, sytuacje z kłopotliwymi pasażerami. Barwne opisy pozwalają poczuć nie tylko atmosferę egzotycznych wojaży, ale też codzienność życia między jednym lotem a drugim.

źródło opisu: http://www.empik.com/etat-w-chmurach-grzywocz-tere...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/etat-w-chmurach-grzywocz-tere...»

AuroraBorealis | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

Bohaterka i zarazem autorka książki to stewardessa (również arabistka), która przedstawia nam 2 lata ze swojego życia w Arabowie – jak nazywa kraje arabskie i opisuje zwyczaje i zasady w nich panujące oraz swoją pracę z jej urokami i wadami, a tych ostatnich z pewnością znajdziecie sporo więcej w tej książce.

Podczas czytania raziło mnie, że jako młoda kobieta i dodatkowo kobieta pracująca w podróży nie potrafiła się odpowiednio zorganizować i np. zabrać ze sobą zapasowej pary bielizny. W takiej pracy trzeba być przewidującą. Ehh co ja piszę - jako kobieta trzeba być zawsze przewidującą i zorganizowaną szczególnie, kiedy ma się dzieci i męża ;). Dodatkowo mam wrażenie, że jest przekonana o swojej atrakcyjności – sympatyczna blondyneczka z ładną, przyjemną buzią uśmiecha się do nas z wewnętrznej okładki i wygląda na to, że to właśnie jej aparycja bardzo i przede wszystkim pomogła jej w dostaniu pracy w arabskich liniach lotniczych.

Czasami zastanawiałam się podczas czytania czy...

Gosia | 2018-01-21
Na półkach: ROK 2018, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Młoda polska studentka wraz z koleżankami postanawia spróbować swoich sił i przychodzi na rekrutację arabskich linii lotniczych. Jako jedyna z tej grupy pomyślnie przechodzi testy i zostaje zaproszona do pracy. Książka opisuje 2 lata pracy w arabskich liniach lotniczych, zamieszkiwanie w Arabowie, ciekawostki z lotów, czas wolny. Ciekawie było przeczytać jak wygląda życie stewardessy, chociaż mało było szczegółów, ale interesująco i czasem zabawnie.

Ania | 2015-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 marca 2015

Bliska mi osoba, stewardessa jednej z arabskich linii lotniczych, poleciła mi tę książkę mówiąc, że czytając ją miała wrażenie, że czyta o swojej pracy i życiu. To była wystarczająca rekomendacja.
"Etat w chmurach" to subiektywne odczucia i wspomnienia podane w bardzo prostej formie; o pracy, codziennym życiu, specyfice środowiska i zawodu. Książka może rozczarowywać i pozostawiać niedosyt, jest bowiem zderzeniem wyobrażeń na temat prestiżu i wyjątkowości zawodu stewardessy z realiami panującymi w tej pracy.
Ja rozczarowana nie jestem. Przyznaję, językowo książka mogłaby być na wyższym poziomie, ale i tak bawiłam się przy niej bardzo dobrze.

Agnieszka Garncarczyk | 2018-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2018

Arabowo czy komuś coś to mówi??? Po lekturze tej książki i owszem, bo to nic innego jak jeden z krajów, w którym to nasza autorka podjęła pracę jako stewardessa.Taka prosta w odbiorze powieść mówiąca o niełatwej pracy w tym zawodzie.
Trochę ciekawych faktów jak to wygląda od podszewki, trochę świata w pigułce, choć jak się zdążyłam przekonać wcale obsługa samolotu nie ma za wiele czasu na zwiedzanie jak się to mogłoby wydawać.Czyta się szybko , bo nie wymaga zbyt dużego zaangażowania intelektualnego, ale zabrakło trochę jakby technicznych szczegółów. Za to dużo o tym jak bardzo roztrzepaną osobą jest autorka. A może właśnie o to chodziło, bo powieść ta to osobiste wspomnienia jak to bywa bywać w chmurach.
No i kto lubi niech lata...

Majka | 2018-05-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2018

Książka niezła, ale mogłaby być dużo lepsza. Trochę mam wrażenie, jakby zostały wydane jakieś wspomnienia, notatki, nieuporządkowane, nieedytowane, sklecone przez laika. Nie da się ukryć, że autorka wyborową pisarką nie jest. I choć wyraźnie widać, że ma coś do powiedzenia, to forma tego mogłaby być lepsza. Ktoś z literackim, może też dziennikarskim zacięciem i doświadczeniem mógłby to "obrobić", trochę dopytać o ciekawe wątki, mniej ciekawe lub nieistotne pominąć.
Kilka odpowiednich pytań, trochę ukierunkowania, wykreślenie niektórych kwestii i książka mogłaby dużo zyskać. Bo sama treść jest naprawdę ciekawa, Pani Teresa trochę w przestworzach przeżyła, niewątpliwie ma o czym opowiadać, ale mam pewien niedosyt. Kilka wątków było powtarzanych i omawianych wielokrotnie tylko w innych słowach, inne zaś jedynie zasygnalizowane, choć ich rozwinięcie byłoby naprawdę interesujące. Mało dostałam anegdot, mało esencji bycia stewardesą. Jest to zawód bardzo ciekawy z punktu widzenia...

Ależ się wciągnęłam!
Praca stewardesy wraz z naszą sympatyczną rodaczką była fascynująca.
Pani Teresa opisuje tu wszystko, co chciałabym wiedzieć przybliżając swe przejścia w liniach lotniczych z bazą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (wspominałam, iż autorka z wykształcenia jest arabistką?) od początku szkolenia do poważnej decyzji w swym życiu.
Nie jest to przewodnik po odwiedzanych miastach, jak ostrzegają inne opinie, gdyż poświęcony został im tylko 6. rozdział, który osoba niezainteresowana może po prostu ominąć. Dla mnie czytanie o różnych miejscach i opisy, jakie były kiedyś (autorka sama wie, że większość z nich jest już nieaktualna) są bardzo ciekawe, więc nie mam tu nic do zarzucenia.

Książka mnie zaciekawiła, porwała oraz pożegnała bogatą w informacje i fakty, co sprawia, że zajmuje wysokie miejsce w moim rankingu - takie powinny być wszystkie tego typu pozycję!

Bardzo polecam :)

Nanette | 2016-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 lipca 2016

Lekka i przyjemna książka o tym, jak naprawdę wygląda praca stewardessy. I choć chciałabym poznać więcej szczegółów, zwłaszcza ze szkolenia, a i rozdział o podróżach nie bardzo mi się podobał, to reszta była ok i dowiedziałam się kilku ciekawych faktów o pracy obsługi pokładowej.

Bożena1 | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Bardzo sympatyczna pozycja w mojej biblioteczce, myślę, że gdyby Pani Teresa Grzywocz dała podtytuł "Kawał świata w pigułce", to nie było by wcale przesady. Autorka - stewardesa dzieli się z czytelnikami swoimi przeżyciami nie tylko z pokładu samolotu, ale i z poszczególnych zakątków świata, które udało jej się zwiedzić przy okazji lotów, a przy tym opowiada ciekawie i z humorem. Poznajemy życie i wcale nie łatwą pracę stewardesy "od kuchni", a także różne dziwne zwyczaje pasażerów samolotów. Czytelnikom, którzy lubią książki podróżnicze, przygodowe, ciekawym świata polecam.

brasilka2 | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Książka lekka i wciągająca, ale o pracy stewardessy jest tam bardzo mało. Głównie o miejscach, które autorka zwiedziła, czekając na wyloty. Ponad połowa książki jest o zwiedzaniu, a nie o pracy na pokładzie. Szczerze mówiąc trochę mnie to rozczarowało, bo gdybym chciała poczytać przewodnik, i to pobieżny, to bym wybrała inna książkę.

Aneta | 2014-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Pomysł na książkę fajny i trafiony, przeżycia, przygody, zwiedzone miejsca, własne odczucia związane z pracą na pokładzie interesujące, ale forma w jakiej zostało to podane ciekawemu czytelnikowi banalna i nudna i momentami nie do zniesienia. Sięgnęłam po nią z ciekawości, kiedy dotarłam do połowy już miałam dość. Nie wiem czy lepiej czytałoby się wywiad rzekę z główną bohaterką. Momentami chaotyczna, nie czyta się ciekawie, nie mam momentów napięcia, wszystko przewidywalne, mało o podróżach i ciekawych miejscach, mało o życiu stewardessy, takie wyznania smutnej, zgorzkniałej stewardessy napisane bez polotu, a szkoda bo mogła to być dobra lektura. Czytelnik chwyta i czego innego się spodziewa, może po prostu inaczej sobie to życie w chmurach wyobraża ? Moda na pisanie wyznań sprzątaczek, pomocy domowych i innych zawodów jak widać nie mija. Myśle że gdyby forma przekazu była inna czytałoby się z przyjemnością. Mam kłopot z określeniem formy, ani to wspomnienia z elementami...