Etat w chmurach. Dziennik pokładowy stewardesy

Okładka książki Etat w chmurach. Dziennik pokładowy stewardesy Teresa Grzywocz
Okładka książki Etat w chmurach. Dziennik pokładowy stewardesy
Teresa Grzywocz Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Z różą wiatrów reportaż
reportaż
Z różą wiatrów
Wydawnictwo Dolnośląskie
2014-05-21
2014-05-21
podróże samoloty stewardessa lotnictwo

Okładka książki Idiota za granicą Ricky Gervais, Stephen Merchant, Karl Pilkington
Idiota za granicą Ricky Gervais, Step...
Okładka książki Chajzerów dwóch Filip Chajzer, Zygmunt Chajzer
Chajzerów dwóch Filip Chajzer, Zygm...
Okładka książki Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga Dariusz Kortko, Judyta Watoła
Religa. Biogra... Dariusz Kortko, Jud...

Przyjemna i lekka, przeczytana w 3 wieczory

Przyjemna i lekka, przeczytana w 3 wieczory

Książka nie jest reportażem, nie jest autobiografią, nie jest przewodnikiem. Jest wszystkim po trochu. Czyta się szybko i przyjemnie. Wnosi wiele egzotyki. Dla mnie egzotyczny jest sam zawód, a także większość z opisywanych miejsc, do których trafiła autorka. Książka kończy się anegdotkami, żartami i nietypowymi zdarzeniami podczas lotów.

Etat w chmurach czyli praca w samolocie od kuchni. Bardzo mi się podobało, choć opisy tych wszystkich miejsc były nieco nużące. Książka nie jest jakoś ciężka do przeczytania, autorka w wielu miejscach udziela porad dla przyszłych stewardess(i nie tylko!) i dzieli się wesołymi historiami które przeżyła. Mnie się podobało

"Raz stewardessa, zawsze stewardessa."

W tej książce stewardessa Teresa Grzywocz opowiada o swojej pracy, co ciekawe nigdy o takiej pracy nie marzyła. Dowiemy się jak jak wygląda proces rekrutacji i późniejsze życie jako stewardessa. To trochę takie życie na walizkach bo nigdy nie ma się pewności, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Wydawać by się mogło, że w tej pracy można zwiedzać świat. Owszem, ale nie zawsze. Nie zawsze ma się w miejscu docelowym przerwę przed następnym lotem. Praca jako stewardessa to trochę jak praca w kieracie. Na pokładzie samolotu ma się mnóstwo obowiązków, a czasem nie ma się nawet chwili żeby w spokoju zjeść swój posiłek. Stewardessa to to tak naprawdę kilka zawodów połączonych w jeden takich jak m.in. kelnerka, kucharka, czy sprzątaczka czy ratownik. Do tego wszystkiego przydadzą się umiejętności aktorskie bo pasażerów należy witać z uśmiechem i zawsze być do ich usług.
Jest to dobra książka żeby na chwilę oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości i na chwilę oderwać się od ziemi niczym samolot.

"Raz stewardessa, zawsze stewardessa."

Kiedyś praca stewardesy była moim marzeniem, więc sięgałam po różne pozycje związane z lotnictwem. Teresa Grzywocz świetnie przybliża pracę personelu pokładowego. Większość ludzi myśli, że załoga tylko ładnie wygląda, podaje przekąski i zwiedza świat. Oczywiście nie jest to prawda.. Szczególnie zachęcam do przeczytania jej osoby, które planują pójść taką ścieżką zawodową. Książka zawiera ciekawe anegdoty i wspomnienia z pokładu samolotu jak również z "Arabowa". Czyta się ją szybko, ponieważ napisana jest przystępnym i prostym językiem.

Lekka i przyjemna historia, w przeciwieństwie do samej pracy stewardessy. Każdemu z nas wydaje się, że życie cabin crew jest usłane tylko podróżami i przechadzaniem się po samolocie. Niestety rzeczywistość może nas zaskoczyć - to nadal jest przede wszystkim praca z ludźmi, czytaj męcząca praca, gdzie jesteśmy zamknięci w puszce tysiące kilometrów nad ziemią, gdzie ludzie mają różne pomysły (niekoniecznie mądre). Owszem, benefity, które oferuje ten zawód wynagradzają poniekąd niedogodności - możliwość zwiedzania najróżniejszych zakątków świata, spanie w ekskluzywnych hotelach. Nadal ten zawód jest uznawany za prestiżowy, chociaż nie aż tak bardzo jak jeszcze 10 lat temu.

Autorka opisuje wiele zabawnych, przyjemnych, ale również niebezpiecznych zdarzeń na pokładzie.

Większość historii jednak skupia się na realiach życia w Arabowie.

Jedynym minusem książki jest chaotycznie przedstawiona historia i skakanie z tematu na temat. Czasami nie wiedziałam o co chodzi.

Ogólnie książka ciekawa jeżeli chcemy trochę bardziej zaznajomić się z zawodem stewardessy i jak to wygląda od strony kulis.

Praca w lotnictwie pociąga wielu ludzi: przystojni piloci, seksowne stewardessy, wielkie maszyny, podróże... rzeczywistość wygląda zdecydowanie inaczej - mordercze przygotowania, ogromne wymagania, zazdrość, zawiść i pasażerowie... szanuję wszystkich pracujących w lotnictwie, bo ja jadąc komunikacją miejską mam dość towarzyszy podrózy.

Gratka dla aspirujących stewardess, dobra na wakacje lub do poczytania w kolejce do lekarza

Książka do poczytania w podróży lu na wakacjach. Można poniekąd zgłębić tajniki pracy stewardesy. Mnie akurat do takiej pracy nie zachęciła. Pisana przez byłą stewardesę, podane są informacje nt. szkoleń, zasad pracy i etykiety (np. noszenie rajstop w określonym kolorze). Do tego opis życia w odwiedzanych krajach, głównie arabskich.

Jako osoba zainteresowana pracą stewardessy i przymierzająca się do złożenia aplikacji, postanowiłam przeczytać kilka książek-pamiętników polskiego personelu pokładowego. To, co mnie zdziwiło w tej książce, to dość mała ilość opisu samej pracy i treningów. Większy nacisk położony jest na realia życia w krajach arabskich. Autorka ma też dość nieprzyjemną tendencję do generalizowania i przypisywania określonych cech charakteru różnym nacjom - niby zaznacza, że generalizowanie jest krzywdzące, ale wciąż to robi... Językowo książka trzyma względnie dobry poziom, choć nie doczekała się solidnej korekty. Czyta się ją jednak przyjemnie, jest to sympatyczne czytadło do zabrania w podróż, a osoby, które planują pracę stewardessy mogą z niej wyciągnąć kilka przydatnych zwrotów oraz podszkolić się z pokładowego żargonu.

• Podróżnicze
  • Podróże