Dziewczyna z Bagdadu

Tłumaczenie: Maria Zawadzka
Wydawnictwo: Wielka Litera
The Girl from Baghdad
Versatile

Od życia w arabskim reżimie po karierę we Włoszech prawdziwa historia życia pewnej niezwykłej kobiety. Autorka urodziła się w Pradze, ze związku Irakijczyka z Czeszką, a dorastała we względnym luksusie w Iraku, w uprzywilejowanej klasie średniej. Rodzina była w pełni lojalna wobec Saddama Husseina, nieświadoma potworności i okrucieństw reżimu. Dorastanie Michelle komplikuje się, gdy rodzina,...

Dorastanie Michelle komplikuje się, gdy rodzina, zgodnie z tradycją, nakazuje dziewczynie poślubić swojego kuzyna. Michelle odmawia i rozpoczyna flirt z Udayem Husseinem, najstarszym synem irackiego dyktatora. Tymczasem wybucha wojna iracko-irańska, a ojciec opuszcza rodzinę dla innej kobiety. Michelle, jej matka i siostry zostają same, bez środków do życia. W desperacji uciekają do Czechosłowacji, gdzie czeka je bolesna konfrontacja między dwiema kulturami arabską i postkomunistyczną. Nouri jednak nie daje za wygraną po kilku dramatycznych latach w Pradze, w wieku 18 lat, wyjeżdża do Włoch, gdzie osiągnęła sukces jako dziennikarka. Pracuje zarówno w prasie jak i w telewizji.

źródło opisu: www.wielkalitera.pl

źródło okładki: www.wielkalitera.pl

Monika | 2014-06-15
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Dla mnie ta powieść jest przede wszystkim książką o harcie ducha i umiejętności przetrwania w skrajnych warunkach. Skrajnych od bogactwa po biedę. Jaką trzeba mieć siłę charakteru, żeby poradzić sobie w tak ciężkiej sytuacji, w jakiej znalazła się Autorka, będąc wcześniej wychowywaną jak księżniczka? Chylę czoła przed Jej wolą walki i ambicją.

Kasia_1987 | 2014-09-20
Przeczytana: 20 września 2014

Uwielbiam książki napisane na faktach, a tą uważam za ciekawą. Dziewczyna z Bagdadu, udowadnia nam bowiem, że każde różnice kulturowe są do przezwyciężenia.

Autorka opisuje swoje życie poczynając od poznania się swoich rodziców Czeszki i Irakijczyka. Dwa różne światy odmalowane są tu jak z "Baśni z tysiąca i jednej nocy". wszystko jest barwne, szczęśliwe i mimo egzotyki, szybkiego przewartościowania po zetknięciu się z nowym, Michelle tak to opisuje, jakby nie istniały między małżonkami, osobami różnymi jak bieguny,żadne negatywne emocje. NIe mają problemów z dogadaniem sie mimo odmienności kulturowej i religijnej, nie wspominając już o tym, że oboje mało co mówią po angielsku, a jest to jedyny język w jakim mogą się porozumiewać. Diametralnie inna kultura, o której mało można się tu dowiedzieć, bo nie szczególnie przyłożono się do opisywania tych aspektów. Zabierając się za książki o arabskim podłożu wiem dobrze na co się nastawiam, znam juz na tyle ten grunt, że nic szczególnie mnie nie zdziwi, ale zawsze mogę dowiedzieć się czegoś nowego, na to liczę. W tym wypadku, to co już wiem i jest oczywiste, tu specjalnie nie znajduje swojego...

Magnetic_91 | 2014-05-23
Przeczytana: 23 maja 2014

Michelle Nouri córka Czeszki i Irakijczyka.
Urodzona w Czechach, wychowana w Bagdadzie sercu Iraku. Silnie związana emocjonalnie z matką, Ojcem i siostrami.

Jana młoda Czeszka pracująca na Lotnisku poznaje przystojnego Irakijczyka zakochana postanawia z Nim żyć. Najpierw ślub w Czechach później przeprowadzka do Iraku a tam czekające na nią zmiany. Życie w Bagdadzie, przejście na Islam i rodzina ukochanego męża, która nie do końca akceptuje wybór syna/brata. Tam wszystkie decyzje podejmuje matka a reszta musi być jej posłuszna. Jana stara się jak może by się przypodobać jednak nie udaje jej sie to,tym bardziej że wszystkie trzy ciąże w które zaszła dały jej i mężowi córki a jak wiadomo w krajach Arabskich więcej "warty" jest syn a z córkami są tylko problemy.
Odrzucona przez rodzinę za każdym razem znajduje ukojenie w ramionach męża, życie w bogactwie z dziećmi jest istną sielanką. Coroczne wakacje w dalekich krajach, kosztowne prezenty i wystawne życie sprawiają,że Jana jest...

Muminka | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Ciekawa opowieść o perypetiach pewnej kobiety z mieszanego małżeństwa. Jej historia zaczyna się we wczesnych latach 70tych w Czechach. Jej piękna matka poznała Irakijczyka, należącego do jednego z bardziej prominentnych bagdadzkich rodów . Namiętnie ją adorował, blondynkę, zdobył swoim urokiem osobistym Dla wychowanej w komunistycznej Czechosłowacji dziewczyny Irak był niezłą egzotyką. Jana i ukochany szybko wzięli skromny ślub, udali się do Iraku by poznać rodzinę i tam osiąść. Głową rodu była Babi, tęga matrona, nieprzychylna zamorskiej synowej. Starsze siostry Mohameda też ją w tym względzie naśladowały, jedynie najładniejsza Ahlam starała się być jej przyjaciółką. trzy miesiące we wspólnym domu nadszarpnęły nerwy Jany, która zaczęła się dopiero uczyć arabskiego. Potem urodziła 3 córki, wśród nich Michelle, ale zazdrosne szwagierki urągały brakowi męskiego potomka. Dziewczynki musiały przestrzegać nakazów wiary, choć ojciec nie był zbyt religijny. lata 80te to kryzys w...

fochinii | 2013-04-05
Przeczytana: 27 marca 2013

Michelle Nouri napisała bardzo osobistą powieść o swoim dziedziństwie i dorastaniu w Bagdadzie, przeżyciach związanych z wojną iracko-irańską i późniejszym życiu w trudnej rzeczywistości komunistycznych Czech.
Wszystko zaczyna się bardzo niewinnie. Jej mama Czeszka poznaje Irakijczyka, podczas pracy na lotnisku. Oboje się w sobie zakochują i po pół roku postanawiają się pobrać. Wyjeżdżają do Bagdadu, ale tam kobieta nie zostaje w pełni zaakceptowana przez rodzinę męża. Niechęć pogłębia się, gdy rodzi trzy córki, nie dając familii upragnionego spadkobiercy. Najstarsza z dziewczynek to właśnie Michelle. Pierwsze lata swej młodości wspomina jako bajkową idyllę, pełną prezentow, drogich zabawek i wyjazdów za granicę. Wojna niszczy jednak rodzinny raj. Zaczynają się kłótnie o pieniądze, ojciec coraz bardziej odsuwa się od rodziny, a Michelle nawiązuje znajomość z Udajem – synem Saddana Husajna.
Bardzo lubię powieści, których akcja toczy się w krajach takich jak Irak, Indie czy Turcja....

betina360 | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

Michelle jest wloska dziennikarka i pisarka. Ksiazka o jej zyciu jak na debiut jest bardzo dobra wciagajaca i dajaca do myslenia. Musze przyznac ze lubie takie kobiety ktore potrafia sobie radzic w zyciu mimo ze nie zawsze jest latwo i rozowo. Ta wewnetrzna sila pomaga nam przetrwac i nie dawac sie ludziom ktorzy zle nas osadzaja i zle nam zycza.

alison2 | 2013-06-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Michelle Nouri jest włoską dziennikarką. Pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie świadomość tego, skąd pochodzi i co przeżyła. O swoich doświadczeniach napisała w książce “Dziewczyna z Bagdadu”. Książce, która jest chyba najlepszym dowodem na to, że najbardziej niewiarygodne historie czasem pisze samo życie.

Opowieść Michelle rozpoczyna się w czasie, gdy jej matka, młoda mieszkanka Czechosłowacji, pracująca na lotnisku i marząca o wyrwaniu się ze swojego miasta, poznaje tajemniczego mężczyznę. Mohamed imponuje jej egzotyczną urodą i sposobem, w jaki adoruje swoją wybrankę. Pomimo, że para nie jest w stanie płynnie się porozumieć w jakimkolwiek języku, decyzja o ślubie zapada bardzo szybko. Jana jest naprawdę zdeterminowana by wyrwać się ze swojego smutnego, szarego świata. W kraju swego wybranka, Iraku, doświadcza wielu trudnych chwil w kontaktach z rodziną męża, jednak do wszystkiego podchodzi z dużym wyczuciem i to w dużej mierze jej zasługa, że kolejne lata małżeństwa...

hesa | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Jak przewrotne mogą być losy ludzkie ... Bardzo ciekawie opisane losy młodej dziewczyny i jej rodziny, okazuje wszystko można w życiu przeżyć, ważne przede wszystkim jak można sobie poradzić z trudnościami jakie spotykamy na swojej drodze. Okazuje się, że życie nie może być zbyt piękne, a takie było autorki w pewnym momencie w Iraku, piękne dzieciństwo, kochający rodzice, prezenty, podróże, lecz gdy jest zbyt dobrze, to należy się bać, aby zbyt szybko się nie skończyło. Autorka po pięknym okresie dzieciństwa, przeżyła koszmar po porzuceniu przez ojca, zostawieniu na pastwę losy - wśród nieprzyjaznego środowiska arabskiego kobietom, matki i trzech małych dziewczynek, równocześnie w tym okresie w Iraku rozgrywały się działania wojenne. Nie łatwe też było życie w komunistycznej Czechosłowacji, które przyszło jej wieść po opuszczeniu Iraku. Dopiero we Włoszech autorce udało się odnaleźć swoje miejsce.

Aleksandra | 2015-03-30
Przeczytana: 29 marca 2015

Książka Michelle Nouri - "Dziewczyna z Bagdadu" opowiada prawdziwą historię autorki.To smutne, że scenariusze, które dyktuje życie są takie podobne. Najpierw piękna i wyjątkowa miłość, fascynacja inną kulturą, a potem zderzenie z rzeczywistością i zupełnie inne tradycje i obyczaje, nie do zaakceptowania przez Europejczyków.Książka warta przeczytania, ze względu na niezwykle interesujące losy głównej bohaterki Michelle. Udany debiut.

Sport 2