Okruchy raju

Okładka książki Okruchy raju Tanya Valko
Okładka książki Okruchy raju
Tanya Valko Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Azjatycka saga (tom 1) literatura piękna
Azjatycka saga (tom 1)
Prószyński i S-ka
2014-06-03
2014-06-03
Indonezja Tajlandia saga literatura polska

Ciekawa książka, porusza często nieznane Polakom kwestie, dotyczące trudnego życia w krajach arabskich.Czytałam prawie całą arabską sagę Autorki , w związku z tym nie miałam problemów z powiązaniem wątków z poprzedniej sagi. Nie spodziewałam się, że to dalszy ciąg.

Wspaniała, egzotyczna, wielowątkowa powieść. Napisana bardzo przyjaznym stylem, nawet w sytuacjach, które same w sobie są wulgarne czy nieprzyzwoite.
Świetnie wykreowane postacie, i pomimo, że jest ich sporo, nie ma poczucia zagubienia się w historii, bo wątki pięknie się zazębiają.
Książka jest gruuba a właściwie długa (słuchałam audiobooka),co jest bardzo pożądane w przypadku pięknych i ciekawych powieści jak ta.
Głosowo zinterpretowała tę książkę, Pani Katarzyna Anzorge, muszę przyznać, że wyszło jej to mistrzowsko.

Po przeczytaniu jednej z kolejnych części sagi arabskiej brakowało mi momentu odnalezienia córki Marysi i odnalazłam kontynuację,szkoda że nie informacji iż saga azjatycka jest kontynuacją losów matki i córki z rodziny Salimich.
Lektura ciekawa i wciągająca .
Zaczyna się od historii życia matki Karima ,jak i jego (drugiego męża Marysi) ,a następnie wplata się w opowieść Marysi i Doroty.
Tym razem możemy poznać piękną Indonezję i jej kulturę.
Polecam przeczytać

Lektura ciekawa i wciągająca .

Pierwszy tom ,,Azjatyckiej Sagi'' . Myślałam ,że jest to osobna seria ale jednak zostałam zmuszona ją przeczytać by nie pogubić się w Arabskiej ,tej samej autorki .
Ponownie spotykamy się z Dorotą i Marysią ale poznajemy też innych bohaterów. Tym razem Tanya Valko zabiera nas z suchych, piaszczystych krajów Arabskich do Azji a konkretnie do malowniczej Indonezji i na rajską wyspę Bali .Czy schorowana Dorota i rozwiedziona Marysia odnajdą tam szczęście i zaginioną Nadię ? Jaką rolę w życiu Marysi odegra Karim ?

No to chyba czas na moją opinię. Byłam pewna , że ta część będzie kręcić się wokół poszukiwania Nadii i rozwodu Marysi z Hamidem .Autorka jednak totalnie mnie zaskoczyła bo główną postacią ,której poświęciła w książce najwięcej uwagi była indonezyjska dziewczyna Malia ,która w przeciwieństwie do bpohaterek arabskiej sagi od razu zdobyła moją wielką sympatię i nie traciła jej w trakcie czytania książki .

Z zapartym tchem czytałam historię życia ślicznej ,mądrej i niezwykle pracowitej Indonezyjki. Od dzieciństwa w dobrej rodzinie , śmierci najbliższych ,ucieczki i życia w ogromnej biedzie po sprzedanie Saudyjczykowi za worek ryżu , chorobę syna ,dzielnicę żebraków , niespełnioną miłość do Polaka i osiągnięcie sukcesu ciężką pracą . Wprost nie mogłam się oderwać od tej ciekawej historii ,która pokazuje ,że nie powinniśmy patrzeć na innych z góry bo nigdy nie wiadomo czy kiedyś nie znajdziemy się na ich miejscu oraz ,że ciężka praca popłaca .

Gorzej było gdy w książce znowu pojawiły się Dorota i Marysia . O ile ta pierwsza mnie nie irytowała to Marysia oczywiście już tak . Drażni mnie jej charakter,to jaką jest okropną matką ,szybkie zakochiwanie się i nieprawdopodobne zbiegi okoliczności ,które spotykały ją na każdym kroku a wątek z trans przyjacielem , światem homoseksualistów i tajskich prostytutek jak dla mnie mega nudny i niepotrzebny .

Podsumowując bardzo fajna historia indonezyjskiej kobiety i trochę irytującej, arabskiej ,,Maryszi''

Bardzo dobra, chociaż zdecydowanie wolę Sagę Arabską.

Bardzo dobra, chociaż zdecydowanie wolę Sagę Arabską.

Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się więcej o bohaterach występujących w „Arabska krucjata” kontynuacji „Arabska Saga”. Historia ta, jednak nie była tak ciekawa jak ww. serii. Jednak autorka po raz kolejny opisała wiele z kultury państwa w której rozgrywa się akcja. Dzięki temu możemy poznać regiony świata, w których nie każdemu jest dane być.

Tanya Valko udowodniła, że doskonale wie, jak utrzymać czytelnika w napięciu, serwując ostrą jazdę bez trzymanki i przedstawić mnóstwo ciekawostek związanych z opisywanym regionem. Po sukcesie czterech pierwszych tomów Arabskiej sagi, pora wysłać Polkę, Dorotę i jej córkę, Marysię do Azji, do malowniczej Indonezji, a przy okazji zawędrują również na rajską wyspę Bali. Okruchy raju i Miłość na Balii tworzą pod cykl Azjatycką sagę.

Uwaga! Jeśli nie czytaliście Arabskiej żony, Arabskiej córki, Arabskiej krwi i Arabskiej księżniczki, to proponuję zacząć lekturę od nich. Azjatycka saga zawiera bezpośrednie do nich nawiązanie.

Po tragicznym w skutkach porwaniu Nadii, Marysia w Tajlandii kontynuuje szukanie córki. Tu też natyka się na Indonezyjkę Melikę i jej syna, Karima. Trójka nieznajomych sobie ludzi nawiązuje wzajemne zaufanie i nić sympatii. Opowiadają sobie wzajemnie swoje tragiczne losy, a Azjaci po poznaniu historii pół Arabki i pół Polki proponują pomoc w poszukiwaniach. Tak oto losy dwóch rodzin zaczynają się ze sobą splatać. Jednak czy Hamid wybaczy żonie zdradę? Czy razem z nią będzie chciał odnaleźć córkę i czy trafią na trop perfidnej księżniczki Lamii?

Tytuł dwóch tomów tworzących Azjatycką sagę jest niczym szyderstwo rzucone w twarz czytelnika. Im bardziej poznajemy Indonezję, tym bardziej traci ona zupełnie ze swej rajskości, a staje się wrogą ziemią na nieświadomych zagrożeń turystów. Z jednej strony burzliwa historia ostatnich sześćdziesięciu lat i dokonujące się na przełomie lat 60/70 XX wieku ludobójstwo przeciwników nowej władzy. Wiele rodzin straciło nie tylko dorobek, ale i życie. Wielu salwowało się ucieczką, a przy tym luźno interpretowany islam potrafił zatruć życie. Aranżowane małżeństwa za miskę ryżu, przynosiło piekło na ziemii. Nawet tak tolerancyjnym kraju, los wielu kobiet był nie do pozazdroszczenia. Emancypantki zaś płaciły za swój feminizm najwyższa cenę. Indonezję dawną i współczesną obserwujemy jako kraj wielu kontrastów, ale zawsze bogatszy stawia warunki. Powszechna korupcja stanowi gangrenę tych ziem. Obecna w sądownictwie, więzieniu i służbie zdrowia decyduje dosłownie o czyjmś być albo nie być. Wraz z bohaterami poznajemy tajniki seksturystyki, zaglądamy do chorych szpitali, a nawet do najcięższego balijskiego więzienia, Kerobokan. Jedno jest pewne Bali, podobnie jak całą Indonezję można pokochać, albo znienawidzić - jeśli nie zna się tamtejszych reguł i nie umie się w nich poruszać. Spotyka się w niej turystów z różnych zakątków świata, można odbyć podróż życia i zasmakować w tutejszej religii wypełnionej tysiącem bóstw i demonów. Cywilizacja i zabobony są nierozłączne. Ma ona swoje ciemne strony, takie jak: naciąganie podróżników (a nawet ich okradanie),to raj dla handlarzy narkotyków, slumsy i na szeroko zakrojoną skalę bieda, jak wreszcie panujące całkowite bezprawie.

Tanya Valko ukazuje zupełnie inne Bali, niż to znane z Jedz, módl się, kochaj Elizabeth Gilbert. Tamto było mistyczno-basniowe, te jest za to do bólu realne. Łączy w sobie raj i piekło jednocześnie. Azjatycka saga powstała głównie ku przestrodze i konsekwentnym demaskowaniu czychajacej na rajskiej wyspie pułapek. Wszystko zaś opisane lekkim stylem i doskonała, by zanurzyć się w lekturę po trudach dnia albo, gdy dopadnie chandrą.

Im więcej tomów za mną tym bardziej jestem zmęczona . Zmęczona ilością okrucieństwa wylewającego się ze stron tych książek, ilością nieszczęść i śmierci jakie funduje autorka czytelnikom

W głowie mi się nie mieści, że tyle okrutnych opisów wychodzi spod palców jednej osoby

Szkoda tylko, że tej durnej Marysi jeszcze pani autorka nie uśmierciła

Sagę azjatycką należy czytać w kolejności po "Arabskiej ksiezniczce" ja zaczęłam kontynuować sagę arabską bez azjatyckiej i połapać się nie mogłam o co chodzi, więc czym prędzej poszłam pożyczyć " Okruchy raju" żeby jakiś sens odnaleźć;)

Sagę będę kontynuować, z ciekawości chociażby ile jeszcze nieszczęść zrzuci autorka na Dorotę, jej rodzinę i przyjaciół

Szkoda tylko, że tej durnej Marysi jeszcze pani autorka nie uśmierciła

Sagę azjatycką należy...

Ocena byłaby jeszcze lepsza gdyby nie fakt, że autorka postanowiła z tej powieści zrobić ciąg dalszy arabskiej sagi i sprytnie wprowadzić bohaterki z poprzednich powieści

Nawet miło powitałam odskocznię od krajów arabskich i poczytanie trochę o Indonezji i Tajlandii. Ale jednak ta książka ma po prostu zbyt wiele wad, by dać jej ocenę wyższą niż 3. Przede wszystkim - lazy writing oraz fakt, że bohaterom przydarzają się wszystkie możliwe problemy życiowe. Może dałabym to oczko wyżej, ale niezmiernie zirytował mnie też skopany na całej linii wątek transpłciowości, gdzie transkobieta wciąż jest określana takimi formami jak "on", "brat", albo mówi się, że chce ZMIENIĆ płeć. Autorka nie ma za grosz wiedzy o transpłciowości. Takim pisaniem może transosobom bardzo zaszkodzić.

• Tanya Valko
  • Pożyczone