Okruchy raju

Cykl: Azjatycka saga (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Pierwszy tom nowego cyklu „Azjatycka saga”. Tym razem Tanya Valko umieściła akcję powieści w Indonezji i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Dramatyczne dzieje bohaterów możemy śledzić od roku 1965, okresu „komunistycznego upuszczenia krwi” poprzez czystki wśród ludności chińskiej, aż po okrucieństwo czasów współczesnych, pełnych kontrastów pomiędzy bogactwem a życiem na skraju nędzy...

Pierwszy tom nowego cyklu „Azjatycka saga”.

Tym razem Tanya Valko umieściła akcję powieści w Indonezji i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Dramatyczne dzieje bohaterów możemy śledzić od roku 1965, okresu „komunistycznego upuszczenia krwi” poprzez czystki wśród ludności chińskiej, aż po okrucieństwo czasów współczesnych, pełnych kontrastów pomiędzy bogactwem a życiem na skraju nędzy w dżakarckich slumsach. Książka ukazuje pasje i uczucia oraz podłoże psychologiczne ludzkich czynów, które tak często różnią się od europejskich motywacji i znanych nam stereotypów.
Do Azji przybywają również Dorota, która w młodości poślubiła Libijczyka, oraz jej córka Marysia, która sama jest już matką. Tym razem ich losy splatają się z życiem typowych Azjatów, dzięki czemu poznajemy Azję „od kuchni”, przedstawioną z perspektywy nie tylko jej mieszkańców, ale również Europejek.
Jak Dorota i Marysia odnalazły się w Azji? Co zmieniło się w ich życiu? Jak przeszłość wpływa na ich codzienność?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

filozof | 2017-10-07

Pamiętamy ,sagę o arabach ? Owszem,kiedyś był to przebój literacki.No,tak temat ,nadal modny.
Ale,oto autorka zabiera nas w zupełnie inne miejsce.Mianowicie do Indonezji,ale będzie i Tajlandii.W końcu,nie daleko.
Co prawda,inna kultura czy też język.No i religia.

Ja muszę,się przyznać.Że,już wiele zapomniałem z tej Arabskiej Córki,ale czytałem już dużo lat temu.
Akcja z Indonezji była,dla mnie bardzo fajna.Chociaż miejscami przegadana.
Oj,czasem bohaterowie książki.To mówili,mówili,mówili.
Ale,żeby ich nie mieszać z błotem.To,bardzo mądre słowa to byli.
Dużo się akcji,tu jest.Dzieje się,pełno ciekawostek.Autorka,opisuje życie w Dżakarcie,relacje z Chińczykami.
Jest też próba operacji zmiany płci.
Owsem,przygoda w Tajlandii była ciekawa.Ale,ja wolę te z Indonezji.

Alicja | 2014-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2014

Pierwsza część nowej azjatyckiej sagi Tanyi Vako umiejscowiona została w Indonezji, częściowo w Tajlandii, są także migawki z Polski i Arabii Saudyjskiej.Autorka tak opisuje ten azjatycki kraj:"Uroda tamtego świata przeplata się z brzydotą biedy i ubóstwa, powab indonezyjskich kobiet ze szpetotą kalek i chorych, ciepło uśmiechniętych twarzy z krzykiem okradanych.Poznajemy bardzo ciekawą osóbkę jaką jest Meila, jej rodzinę i kolejne pokolenia na tle tragicznych wydarzeń historycznych. Dzieciństwo Meili upływało szczęśliwie do piątego roku życia, kiedy to generał Suharto krwawo stłumił próbę przewrotu komunistów i odsunął od władzy wieloletniego prezydenta Sukarno.Obraz bestialstwa na komunistach przeraża i nie chce się wierzyć,że ludzie są w stanie tak upadlać i poniżać innych często niewinnych ludzi.Od tej pory życie bohaterki jest jednym ciągiem bolesnych, tragicznych, przerażających i okrutnych wydarzeń.Przestawiony został obraz stolicy Dżakarty do której zjeżdżała uboga i...

Jolka | 2014-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

Książka,która sprawiła,że "jest bardziej pouczająca niż nawet najdłuższa wycieczka". To dramatyczne dzieje bohaterów od okresów komunistycznych ,przez czystki na chińskiej ludności,aż po okrucieństwa współczesnych czasów,gdzie podział pomiędzy bogatymi a biedotą jest wyraźnie zaznaczony.
Ta książka to mozaika wspomnień,pełnych tajemnic,życiowych wyborów,które czasami kończą się heppy endem albo jego wielką namiastką.Książka,która pomimo sporej ilości stron czyta ,się jak najlepszą Baśń z z tysiąca i jednej nocy..

Przez dwieście stron dostrzegałam pasję w narracji o trudach życia w Indonezji, o komunistycznej epoce, prześladowaniach, bogatym i biednym obliczu kraju. Im dalej, tym opowieść przybiera niepokojąca nutę i coraz bardziej zostaje naszpikowana przedziwnymi sytuacjami, zbiegami okoliczności, choć to właśnie początkowa część, snuta wolniej, jest najbardziej atrakcyjna i barwna ze względu na swoje tło historyczne i obraz wiejskiej społeczności. Ale gdy młoda, skrzywdzona bohaterka wyrusza do miasta zaczyna się psuć, a fabuła ociera się o kicz. Kolejne dwieście stron i niezliczona ilość komplikacji następujących zaskakująco szybko, jedna po drugiej. Do tego brutalność z jaką spotyka się chyba każda z bohaterek "Okruchów raju", bo kobiety albo są bite, poniewierane, gwałcone albo mordowane. A mimo to wszystko wydaje się jakieś nierealistyczne, wykreowane z przesadnym pośpiechem, zdarzenie gna zdarzenie, do tego są przeskoki czasowe, byle dalej akcje napędzać. Przy czym trudno chwilami...

Olinka | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Tak, wiem, miałam więcej nie czytać tych baśni z tysiąca i jednej nocy.
Niestety, mamy powtórkę z tomów poprzedniej sagi - nieprawdopodobieństwo goni nieprawdopodobieństwo, a zbiegi okoliczności, których ilość jest porażająca czynią tę opowieść wręcz bzdurną. Przy końcu miałam wrażenie,że zamierzeniem autorki było pokazanie swojej bujnej wyobraźni w kreowaniu nieszczęść spadających na losy kobiet opisanych w powieści.
Jedyną zaletą tej książki jest opowieść Meili, która przybliża nam kulturę Tajlandii i Indonezji. Więcej plusów nie wyłapałam, bo nie wiem czy to, że szybko się czyta i nie trzeba przy tym myśleć, można traktować jako zaletę :).
Mam nadzieję, że w następnej części będzie więcej realizmu.

lila | 2017-09-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 14 września 2017

Cóż:)
Miałam okazję zapoznać się po trosze z kulturą i obyczajowośćią Indonezji i Tajlandii. I na tym...koniec.
Bogata w nieszczęścia i zbiegi okoliczności fabuła sprawia, że książka jest mało wiarygodna. Kompletnie nie podobał mi się język powieści: prosty, momentami wulgarny i strasznie potoczny.
To chyba nie moja bajka :)

malineczka74 | 2014-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Ci, co znają mój czytelniczy gust doskonale wiedzą, że przepadam za czytaniem sag rodzinnych. I tu nie ma znaczenia czy napisał je polski czy zagraniczny autor. Ważne, że śledzę losy wielu postaci, perypetie kolejnych pokoleń. Często w fabułę wpleciona jest jeszcze historia i dzięki temu w sposób przyjemny odświeżam bądź uzupełniam wiedzę nabytą w czasie edukacji.

Tanya Valko kilka lat temu zasłynęła z napisania książki "Arabska żona". Była to pierwsza z cyklu Arabskiej sagi. Czterema książkami autorka podbiła serca wielu czytelniczek. W tym roku latem ukazała się powieść "Okruchy raju". To lektura rozpoczynająca nowy cykl - Azjatycka saga. Oczywiście książkę od razu dodałam do listy "koniecznie przeczytać" i właśnie jestem świeżo po jej lekturze. Z ręką na sercu przyznam, że pisząc jeszcze jestem oszołomiona treścią i nie do końca wróciłam do realnej rzeczywistości. Tak bardzo zachwyciła mnie ta publikacja.
Na samym początku zdradzę tym, co czytali o perypetiach Doroty i...

Lidia | 2015-03-06
Przeczytana: 06 marca 2015

Czytając - OKRUCHY RAJU - nie wiedziałam, że jest to kontynuacja sagi arabskiej. Sądziłam, że to całkiem odrębna książka, nowa z punktu widzenia akcji. Początkowo można mieć takie wrażenie dzięki opisom życia w Indonezji Fatumy i Meili. Ich losy były bardzo ciekawe, ale smutne.Wszystko zaczęło się w momencie gdy ojciec Meili został zabity w rozruchach, a matka i córka by przeżyć musiały uciekać. Ta część poruszyła mnie najbardziej i również najbardziej mi się podobała. Pokazuje jak wygląda życie w krajach muzułmańskich i jak wielki może być wpływ religii na człowieka.
Książka została podzielona na kilka części, w każdej dowiadujemy się o mrożących krew w żyłach wydarzeniach. Nie są one ułożone chronologicznie, ale to nie przeszkadza.
Nie czytałam też "Arabskiej księżniczki" i "Arabskiej krwi", no i trochę żałuję bo miałabym większe pojęcie o tym, co się działo w rodzinie Doroty i Marysi przed ich przyjazdem Indonezji.
W "Okruchach raju" akcja dzieje się głównie w...

Sova Kaczmarczyk | 2014-07-28
Przeczytana: 22 lipca 2014

„Okruchy raju” Tanyi Valko to według mnie jedna z najlepszych powieści autorki, z pewnością najbardziej dojrzała, ambitna i niebanalna.
Pierwsza część Azjatyckiej sagi ma wciągającą fabułę z typowymi dla Tanyi Valko polskimi akcentami, dającą nam możliwość poznania specyfiki odmiennego świata, w tym Tajlandii i Indonezji widzianych oczami człowieka, który tam mieszka, a na dokładkę Polki. Autorka zna te regiony z codziennych obserwacji, stąd też w jej powieści słownictwo indonezyjskie, dokładne opisy tradycji i tak przekonująco nakreślone wydarzenia. Dowiadujemy się o historii Indonezji, religii, prawie tam rządzącym, kulturze, obyczajach oraz codziennym życiu.
Powieść jest realistyczna w pełnym tego słowa znaczeniu. Opisy życia, biedy, pracy poszczególnych grup społecznych i postaci są żywo odmalowane, tak jak i przemoc czy agresja. Kamieniowanie młodej dziewczyny, samosądy, gwałty na dzieciach i kobietach, opisy „komunistycznego upuszczenia krwi” nie są sztuczne i na siłę...

asia_33 | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Autorka zabiera tym razem czytelników na wyprawę do Indonezji,gdzie poznajemy Meilę bogatą kobietę sukcesu,do którego doszła ciężko pracując,gdyż los jej nie oszczędzał.Przenosimy się do lat jej dzieciństwa,kiedy przez kraj przechodzi fala czystek,które mają wytępić komunistów.Valko bardzo obrazowo opisuje tragedię rodziny Meili,pokazuje zwyczaje jakie rządzą tym największym islamskim krajem świata.Na kartach powieści spotykamy także znane nam z cyklu arabskiego Dorotę i Miriam.Jak ułożą się ich losy w dalekiej Azji,czy odnajdą szczęście i spokój?Tego nie zdradzę,ale zachęcam do przeczytania tej fascynującej książki,która choć trochę nam przybliża odmienność kulturową i społeczną jaką cechuje się Azja.