Arabska księżniczka

Cykl: Arabska żona (tom 4)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
7,14 (525 ocen i 75 opinii)
Ag2S

Kontynuacja bestsellerowych powieści Tanyi Valko: „Arabska żona”, „Arabska córka” i „Arabska krew”. „Arabska księżniczka” to powieść zgłębiająca tajniki ludzkiej natury, uwarunkowane muzułmańskim prawem szarijatu, to wstrząsający opis przemocy, mordów i gwałtów, ale też książka ukazująca prawdziwe życie w arabskim kraju. Autorka opisuje dalsze koleje życia Doroty – Polki, która w młodości...

Autorka opisuje dalsze koleje życia Doroty – Polki, która w młodości poślubiła Libijczyka, oraz jej dorosłej córki, która sama staje się matką Nadii. Tym razem ich dzieje łączą się z zawikłanymi losami saudyjskiej księżniczki Lamii. Kraj arabski zostaje przedstawiony nie tylko oczami Europejek, ale również rodowitych mieszkanek. Książka ukazuje próby emancypacji arabskich kobiet i znalezienia przez nie miejsca dla siebie w kraju mężczyzn. Tanya Valko opisuje okrucieństwo, pasje i uczucia oraz podłoże psychologiczne ludzkich czynów.

Czy Dorota i Marysia są szczęśliwe w Arabii Saudyjskiej? Czy mają możliwość spełnienia się? Jak przeszłość wpływa na ich codzienne życie? Czy mała Nadia jest kochanym dzieckiem? Dlaczego opływająca w bogactwo księżniczka postępuje tak, a nie inaczej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można odnaleźć na kartach powieści „Arabska księżniczka”.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

• Tajemnica domu Helclów
  • Głuchy telefon
  • Szturmując niebo
  • Te chwile
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
Włoska symfonia

7,2 (5 ocen i opinii)
Te chwile
Herbjørg Wassmo

7,87 (30 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 4423

Niesforna księżniczka

Arabska saga autorstwa Tanyi Valko okazała się księgarskim hitem. Trzy pierwsze tomy rozeszły się w nakładzie 160 tysięcy egzemplarzy. Do księgarń trafił niedawno tom czwarty, opowiadający dalsze dzieje Polki Doroty i jej córek. Dorota w młodości poślubiła Libijczyka. Jej życie z nim okazało się koszmarem. Po burzliwym związku pozostały dwie córki. Starsza z nich Marysia jest już dorosłą kobietą i żoną. Na świat przychodzi jej córeczka Nadia. Dziecko jest owocem pozamałżeńskiego romansu. Hamid mąż Marysi o niczym nie wie. Jest święcie przekonany, że nowonarodzone dziecko jest po prostu wcześniakiem. Zapewnia go o tym przekupiona lekarka i teściowa. Czy uda im się dochować tego sekretu? Czy prawda nie wyjdzie na jaw? Dla Miriam byłby to koniec świata. Przecież w Arabii Saudyjskiej, gdzie mieszka, zdrada, cudzołóstwo i posiadanie nieślubnego dziecka karane jest śmiercią. Nawet wtedy, gdy noworodek jest owocem gwałtu.

Akcja kolejnego tomu arabskiej sagi rozgrywa się w Arabii Saudyjskiej. Państwie, w którym naczelnym prawem jest prawo szariatu. W dosłownym tłumaczeniu szariat oznacza drogę prowadzącą do wodopoju. Dla wyznawców islamu jest ono prawem świętym, którego naruszenie jest największym grzechem i występkiem bardzo surowo karanym. W praktyce szariat jest dla kobiet zabójczy. W państwie, w jakim przyszło żyć Miriam sytuacja kobiet jest bardzo zła. Śmiało można stwierdzić, że kobieta jest dodatkiem do mężczyzny. Jej prawa są bardzo mocno ograniczone. Właściwie to kobieta nigdy nie dorasta. Nawet, gdy wychodzi za mąż i staje się matką wciąż musi być pod męską opieką. Abaja jest jej drugą skórą. Musi nosić ją bez względu na upał i palące promienie słońca. Ukazanie światu choćby kosmyka włosów spod chusty jest kolejnym czynem wywołującym zgorszenie. Kobietom nie jest dane również prowadzenie samochodu, możliwość swobodnego poruszania się czy wyboru drogi życiowej. Nad przestrzeganiem surowych wymogów czuwa armia  funkcjonariuszy policji obyczajowo-religijnej. Nic dziwnego, że tak żyjące kobiety chcą zmian i rodzi się w nich bunt. W Arabii Saudyjskiej kiełkuje feminizm, ale czy jego ziarenko ma szansę na wzrost?

Na kartach książki pojawiają się nowe postacie. Na pierwszy plan wysuwa się Lamia, arabska księżniczka pochodząca z panującej rodziny. Jest młoda, do bólu bogata i rozkapryszona. Sama nie wie czego chce, jest okrutna wobec służby i pozwala sobie na różne ekscesy. Chce żyć po swojemu, jako wolna kobieta, robiąca co jej się żywnie podoba. Ale nawet jej nie omijają surowe wymogi religijne. Rodzina, która początkowo tuszuje jej wyskoki ma dość czarnej owcy na swoim łonie. Nawet Lamii nie dane jest być feministką.

„Arabska księżniczka” to opowieść o kobietach. To ich oczami czytelnik poznaje ortodoksyjny kraj, w którym pojawia się postęp, ale często jest on tylko na pokaz dla świata. Zakorzenione od wieków w umysłach Saudyjczyków traktowanie kobiet jako istot niższych i im całkowicie podległych jest nie do wytępienia. Kobieta nie ma prawa decydować o sobie. Musi być posłuszna, a gdy się sprzeciwi to naraża się na szeroki wachlarz kar. Chłosta to jedna z nich. Czytając książkę Europejki będą niejednokrotnie zaskoczone i przerażone. Dla nas nie do pomyślenia jest fakt posiadania męskiego opiekuna.

Najnowsza powieść Valko czyta się jednym tchem. Skomplikowane losy Marysi pochłonęły mnie bez reszty. Ta dziewczyna ma potwornego pecha. Jej życie ciągle się komplikuje i gmatwa. Czasem przyczyna się do tego ona sama, ale często podobnie jak inne kobiety pada ofiarą chorego systemu. Księżniczka Lamia to również ciekawa postać. Zagubiona w życiu, zła i zadufana w sobie kobieta pewnie byłaby inną osobą, gdyby dane jest było dorastać w innym świecie.

Tanya Valko pisząc o losach swoich bohaterek ukazuje prawdziwe oblicze islamskiego państwa, w którym z jednej strony panuje surowe prawo i rządzi religia, ale z drugiej po cichu nakazy są w prywatnych domach nagminnie łamane. Mężczyźni sięgają po zakazany alkohol, są dwulicowi i gdy tylko dach zasłoni wszędobylskie oko mutawwów łamią szariackie zasady. Książka jest ciekawa, jej akcja jest bardzo dynamiczna. Trzyma do końca w sporym napięciu, a zakończenie sugeruje, że chyba autorka napisze kolejny tom. W każdym razie ja będę na niego czekać, bo bardzo jestem ciekawa jak poradzi sobie Miriam, jak potoczy się życie malutkiej Nadii.

Powieść pełna emocji, przygód, okrucieństwa i niespodzianek będzie idealną lekturą dla miłośników książek o islamskim świecie.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Gosia | 2014-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 września 2014

„Arabska księżniczka” to czwarty już tom historii o losach Polek w muzułmańskim świecie autorstwa Tanyi Valko. W tym tomie autorka skupia się na codziennym życiu arabskich kobiet i wielu niebezpieczeństwach związanych z funkcjonowaniem kobiet w krajach, w których obowiązuje rygorystyczne i niesprawiedliwe prawo szariatu. W dramatyczne losy Doroty i Marysi oraz ich rodzin w Arabii Saudyjskiej wplecione są inne historie arabskich kobiet, ich przyjaciółek lub znajomych. Na tle codzienności poznajemy obyczaje i odmienną kulturę oraz trudne życie muzułmańskich kobiet. Sporo miejsca w książce autorka poświęca powoli dokonującym się zmianom społecznym życia kobiet, prób wychodzenia poza mury swoich domów, walki o prawo do samodzielnego stanowienia o sobie, prowadzenia samochodu czy studiowania na uczelni.
Sporo czasu poświęciłam na przeczytanie całej serii i nie jestem przekonana czy nie był to czas stracony. Minusy to: powtórzenia całych fragmentów poprzednich tomów w kolejnych, kreacje...

Joanna | 2013-06-08
Przeczytana: 30 maja 2013

„ Arabska księżniczka” to kolejny, czwarty tom bestsellerowej sagi o losach dwóch Polek w świecie krajów arabskich. Tym razem dramatyczne losy Doroty i Marysi oraz ich rodzin wiodą czytelnika do Arabii Saudyjskiej. W tle obyczajów, opisu codzienności odmiennej kultury poznajemy przede wszystkim życie kobiet tego kraju i to od strony kobiet bogatych, wywodzących się ze sfer arystokracji i rządowych. Miriam za sprawą małżeństwa z Hamidem, dyplomatą z rodziny bin Ladenów ( jego dziadek miał dwadzieścia dwie żony i dzieci z tych związków) żyje w bogactwie. Ma też możliwość i obowiązek uczestniczenia w rodzinnych spotkaniach. Na jednym z nich poznaje byłą sympatię swojego męża – księżniczkę Lamię.
Lamia to kobieta niezwykle przebiegła i zła, żyje w niewyobrażalnym bogactwie wykorzystując swój książęcy status nie tylko łamiąc wszelkie prawa obowiązującego w kraju szariatu, ale również wszelkie normy moralne i etyczne .
Powieść o sporej dawce brutalności, posunięcia się w poczynaniach...

Ulka | 2014-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Kolejna odsłona świata arabskiego. Tak samo zachwyca jak i poprzednie części. W tym przypadku poznajemy losy Marysi i jej męża.Wydarzenia z przeszłości niewątpliwie wpływają na dalsze życie głównej bohaterki oraz jej bliskich.

talia44 | 2013-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

"Arabska księżniczka to czwarta część muzułmańskiej sagi.Czym dalej tym było gorzej.Pierwsze dwie części "Arabska żona"i "Arabska córka"czytało się bardzo dobrze.Trzecia część była słaba a ostatnia chyba najsłabsza.
Brutalne sceny,rynsztokowy często język i nieprawdopodobne wymyślone wydarzenia.Sądze,że na tej częsci saga powinna się już zakończyć.

olcia26 | 2014-04-16
Przeczytana: kwiecień 2014

Mam szczerą nadzieję, że kolejna część będzie już tą ostatnią... Pierwsze części czyta się z calą paletą uczuć a księżniczkę przeczytałam już tylko z przywiązania do naszych kobitek Doroty i Marysi. Jestem miłośniczką kryminałów czyli przywiązuje się do drobnych szczegółów i po przeczytaniu tej serii ksiązek mam kilka pretensji do autorki. Mianowicie nie dba o pewne sprawy, powtarza ciągle te same opisy, choćby salonu Marysi a wogole porzuca wątki, które rozpoczeła i mogłaby teraz czytelnika wprowadzić w fajne ich zakonczenie.

betina360 | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

4 czesc sagi o losach Doroty i jej corek jest rownie ciekawa i wciagajaca jak pozostale. Ciezko uwierzyc ze jest kraj gdzie zgwalcona kobieta jest skazana na smierc gdy jest w ciazy a gwalciciel wychodzi z tego nic sobie nie robiac. W glowie sie nie miesci ze jest kraj gdzie faceci sa najwazniejsi a kobieta jest nikim. Arabia to sredniowiecze w najgorszym wydaniu i ciesze sie ze mieszkam w Polsce.

Olinka | 2013-05-13
Przeczytana: 12 maja 2013

Te książki to jak niekończąca się historia... Kiedy już ci się wydaje, że wszystko zmierza ku końcowi, kiedy dopowiadasz sobie w myślach zakończenie, kiedy cieszysz się, że dobrnęłaś do końca, nagle... ŁUP! I od początku...
Zakończenia nie ma, więc będzie kolejna część. Czy ją przeczytam, nie wiem. Może jak odpocznę od tej historii, to kiedyś do niej wrócę :).

Dominika | 2013-06-08
Przeczytana: czerwiec 2013

Książka wciąga już od pierwszych stron. Nie odbiega poziomem od swych poprzedniczek. Mi się podobała i to bardzo. Czy sięgnę po następną część- napewno.

IwonaEwa | 2013-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Przeczytałam dziś w nocy. Książka wciąga jak i poprzednie części,aż trudno się oderwać. Ale po głębszym zastanowieniu budzi pewne refleksje. Prawie żadna z historii przedstawionych przez autorkę nie kończy się dobrze. Losy Marysi znów się gmatwają i ponosi konsekwencje wcześniejszych decyzji. A w tle jest przedstawiony obraz życia arabskich kobiet. Życia bardzo trudnego. Czy tak jest naprawdę??? Może autorka wprowadziła by kilka optymistycznych wątków w kolejnej części?

| 2014-07-01
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Korzystając z wolnego wieczoru postanowiłam napisać recenzję przeczytanej przeze mnie ostatnio książki.
Z racji tego, że bardzo interesuje się kulturą arabską, a szczególnie sytuacją kobiet w owym społeczeństwie każda pozycja dotycząca tej sfery wydaje się być interesująca, przynajmniej na początku.

"Arabska księżniczka" autorstwa Tanyi Valko (jeśli źle odmieniłam to proszę mnie poprawić) jest czwartą z kolei książką Sagi arabskiej wydawanej przez Prószyński i S-ka.
Trzy poprzednie, tj. "Arabska żona", "Arabska córka" i "Arabska krew" okazały się hitem i sprzedały się w ponad 160.000 egzemplarzach, co według mnie jest niesamowitym wynikiem na naszym rynku wydawniczym.
Saga arabska opowiada o losach Polki-Doroty, która w młodości poślubiła Libijczyka. W późniejszym czasie jest to również zapis wspomnień dotyczących jej rodziny, a szczególnie córki Marysi - przez wiele lat wychowywanej przez jej libijską babcię.

"Arabska księżniczka" to właśnie kontynuacja losów młodej matki i...