Lubimyczytać.pl to:

Prószyński i S-ka
typ
papier
Ag2S
7.18 (286 ocen i 44 opinie)

Opis książki

Kontynuacja bestsellerowych powieści Tanyi Valko: „Arabska żona”, „Arabska córka” i „Arabska krew”. „Arabska księżniczka” to powieść zgłębiająca tajniki ludzkiej natury, uwarunkowane muzułmańskim prawem szarijatu, to wstrząsający opis przemocy, mordów i gwałtów, ale też książka ukazująca prawdziwe życie w arabskim kraju. Autorka opisuje dalsze koleje życia Doroty – Polki, która w młodości pośl...

Autorka opisuje dalsze koleje życia Doroty – Polki, która w młodości poślubiła Libijczyka, oraz jej dorosłej córki, która sama staje się matką Nadii. Tym razem ich dzieje łączą się z zawikłanymi losami saudyjskiej księżniczki Lamii. Kraj arabski zostaje przedstawiony nie tylko oczami Europejek, ale również rodowitych mieszkanek. Książka ukazuje próby emancypacji arabskich kobiet i znalezienia przez nie miejsca dla siebie w kraju mężczyzn. Tanya Valko opisuje okrucieństwo, pasje i uczucia oraz podłoże psychologiczne ludzkich czynów.

Czy Dorota i Marysia są szczęśliwe w Arabii Saudyjskiej? Czy mają możliwość spełnienia się? Jak przeszłość wpływa na ich codzienne życie? Czy mała Nadia jest kochanym dzieckiem? Dlaczego opływająca w bogactwo księżniczka postępuje tak, a nie inaczej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można odnaleźć na kartach powieści „Arabska księżniczka”.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

Cena
Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 3604

Niesforna księżniczka

Arabska saga autorstwa Tanyi Valko okazała się księgarskim hitem. Trzy pierwsze tomy rozeszły się w nakładzie 160 tysięcy egzemplarzy. Do księgarń trafił niedawno tom czwarty, opowiadający dalsze dzieje Polki Doroty i jej córek. Dorota w młodości poślubiła Libijczyka. Jej życie z nim okazało się koszmarem. Po burzliwym związku pozostały dwie córki. Starsza z nich Marysia jest już dorosłą kobietą i żoną. Na świat przychodzi jej córeczka Nadia. Dziecko jest owocem pozamałżeńskiego romansu. Hamid mąż Marysi o niczym nie wie. Jest święcie przekonany, że nowonarodzone dziecko jest po prostu wcześniakiem. Zapewnia go o tym przekupiona lekarka i teściowa. Czy uda im się dochować tego sekretu? Czy prawda nie wyjdzie na jaw? Dla Miriam byłby to koniec świata. Przecież w Arabii Saudyjskiej, gdzie mieszka, zdrada, cudzołóstwo i posiadanie nieślubnego dziecka karane jest śmiercią. Nawet wtedy, gdy noworodek jest owocem gwałtu.

Akcja kolejnego tomu arabskiej sagi rozgrywa się w Arabii Saudyjskiej. Państwie, w którym naczelnym prawem jest prawo szariatu. W dosłownym tłumaczeniu szariat oznacza drogę prowadzącą do wodopoju. Dla wyznawców islamu jest ono prawem świętym, którego naruszenie jest największym grzechem i występkiem bardzo surowo karanym. W praktyce szariat jest dla kobiet zabójczy. W państwie, w jakim przyszło żyć Miriam sytuacja kobiet jest bardzo zła. Śmiało można stwierdzić, że kobieta jest dodatkiem do mężczyzny. Jej prawa są bardzo mocno ograniczone. Właściwie to kobieta nigdy nie dorasta. Nawet, gdy wychodzi za mąż i staje się matką wciąż musi być pod męską opieką. Abaja jest jej drugą skórą. Musi nosić ją bez względu na upał i palące promienie słońca. Ukazanie światu choćby kosmyka włosów spod chusty jest kolejnym czynem wywołującym zgorszenie. Kobietom nie jest dane również prowadzenie samochodu, możliwość swobodnego poruszania się czy wyboru drogi życiowej. Nad przestrzeganiem surowych wymogów czuwa armia  funkcjonariuszy policji obyczajowo-religijnej. Nic dziwnego, że tak żyjące kobiety chcą zmian i rodzi się w nich bunt. W Arabii Saudyjskiej kiełkuje feminizm, ale czy jego ziarenko ma szansę na wzrost?

Na kartach książki pojawiają się nowe postacie. Na pierwszy plan wysuwa się Lamia, arabska księżniczka pochodząca z panującej rodziny. Jest młoda, do bólu bogata i rozkapryszona. Sama nie wie czego chce, jest okrutna wobec służby i pozwala sobie na różne ekscesy. Chce żyć po swojemu, jako wolna kobieta, robiąca co jej się żywnie podoba. Ale nawet jej nie omijają surowe wymogi religijne. Rodzina, która początkowo tuszuje jej wyskoki ma dość czarnej owcy na swoim łonie. Nawet Lamii nie dane jest być feministką.

„Arabska księżniczka” to opowieść o kobietach. To ich oczami czytelnik poznaje ortodoksyjny kraj, w którym pojawia się postęp, ale często jest on tylko na pokaz dla świata. Zakorzenione od wieków w umysłach Saudyjczyków traktowanie kobiet jako istot niższych i im całkowicie podległych jest nie do wytępienia. Kobieta nie ma prawa decydować o sobie. Musi być posłuszna, a gdy się sprzeciwi to naraża się na szeroki wachlarz kar. Chłosta to jedna z nich. Czytając książkę Europejki będą niejednokrotnie zaskoczone i przerażone. Dla nas nie do pomyślenia jest fakt posiadania męskiego opiekuna.

Najnowsza powieść Valko czyta się jednym tchem. Skomplikowane losy Marysi pochłonęły mnie bez reszty. Ta dziewczyna ma potwornego pecha. Jej życie ciągle się komplikuje i gmatwa. Czasem przyczyna się do tego ona sama, ale często podobnie jak inne kobiety pada ofiarą chorego systemu. Księżniczka Lamia to również ciekawa postać. Zagubiona w życiu, zła i zadufana w sobie kobieta pewnie byłaby inną osobą, gdyby dane jest było dorastać w innym świecie.

Tanya Valko pisząc o losach swoich bohaterek ukazuje prawdziwe oblicze islamskiego państwa, w którym z jednej strony panuje surowe prawo i rządzi religia, ale z drugiej po cichu nakazy są w prywatnych domach nagminnie łamane. Mężczyźni sięgają po zakazany alkohol, są dwulicowi i gdy tylko dach zasłoni wszędobylskie oko mutawwów łamią szariackie zasady. Książka jest ciekawa, jej akcja jest bardzo dynamiczna. Trzyma do końca w sporym napięciu, a zakończenie sugeruje, że chyba autorka napisze kolejny tom. W każdym razie ja będę na niego czekać, bo bardzo jestem ciekawa jak poradzi sobie Miriam, jak potoczy się życie malutkiej Nadii.

Powieść pełna emocji, przygód, okrucieństwa i niespodzianek będzie idealną lekturą dla miłośników książek o islamskim świecie.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Opinie i aktywności czytelników
Joanna | 2013-06-08
Przeczytana: 30 maja 2013

„ Arabska księżniczka” to kolejny, czwarty tom bestsellerowej sagi o losach dwóch Polek w świecie krajów arabskich. Tym razem dramatyczne losy Doroty i Marysi oraz ich rodzin wiodą czytelnika do Arabii Saudyjskiej. W tle obyczajów, opisu codzienności odmiennej kultury poznajemy przede wszystkim życie kobiet tego kraju i to od strony kobiet bogatych, wywodzących się ze sfer arystokracji i rządowych. Miriam za sprawą małżeństwa z Hamidem, dyplomatą z rodziny bin Ladenów ( jego dziadek miał dwadzieścia dwie żony i dzieci z tych związków) żyje w bogactwie. Ma też możliwość i obowiązek uczestniczenia w rodzinnych spotkaniach. Na jednym z nich poznaje byłą sympatię swojego męża – księżniczkę Lamię.
Lamia to kobieta niezwykle przebiegła i zła, żyje w niewyobrażalnym bogactwie wykorzystując swój książęcy status nie tylko łamiąc wszelkie prawa obowiązującego w kraju szariatu, ale również wszelkie normy moralne i etyczne .
Powieść o sporej dawce brutalności, posunięcia się w poczynaniach naw...

talia44 | 2013-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

"Arabska księżniczka to czwarta część muzułmańskiej sagi.Czym dalej tym było gorzej.Pierwsze dwie części "Arabska żona"i "Arabska córka"czytało się bardzo dobrze.Trzecia część była słaba a ostatnia chyba najsłabsza.
Brutalne sceny,rynsztokowy często język i nieprawdopodobne wymyślone wydarzenia.Sądze,że na tej częsci saga powinna się już zakończyć.

Olinka | 2013-05-13
Przeczytana: 12 maja 2013

Te książki to jak niekończąca się historia... Kiedy już ci się wydaje, że wszystko zmierza ku końcowi, kiedy dopowiadasz sobie w myślach zakończenie, kiedy cieszysz się, że dobrnęłaś do końca, nagle... ŁUP! I od początku...
Zakończenia nie ma, więc będzie kolejna część. Czy ją przeczytam, nie wiem. Może jak odpocznę od tej historii, to kiedyś do niej wrócę :).

Dominika | 2013-06-08
Przeczytana: czerwiec 2013

Książka wciąga już od pierwszych stron. Nie odbiega poziomem od swych poprzedniczek. Mi się podobała i to bardzo. Czy sięgnę po następną część- napewno.

IwonaEwa | 2013-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Przeczytałam dziś w nocy. Książka wciąga jak i poprzednie części,aż trudno się oderwać. Ale po głębszym zastanowieniu budzi pewne refleksje. Prawie żadna z historii przedstawionych przez autorkę nie kończy się dobrze. Losy Marysi znów się gmatwają i ponosi konsekwencje wcześniejszych decyzji. A w tle jest przedstawiony obraz życia arabskich kobiet. Życia bardzo trudnego. Czy tak jest naprawdę??? Może autorka wprowadziła by kilka optymistycznych wątków w kolejnej części?

olcia26 | 2014-04-16
Przeczytana: kwiecień 2014

Mam szczerą nadzieję, że kolejna część będzie już tą ostatnią... Pierwsze części czyta się z calą paletą uczuć a księżniczkę przeczytałam już tylko z przywiązania do naszych kobitek Doroty i Marysi. Jestem miłośniczką kryminałów czyli przywiązuje się do drobnych szczegółów i po przeczytaniu tej serii ksiązek mam kilka pretensji do autorki. Mianowicie nie dba o pewne sprawy, powtarza ciągle te same opisy, choćby salonu Marysi a wogole porzuca wątki, które rozpoczeła i mogłaby teraz czytelnika wprowadzić w fajne ich zakonczenie.

Carmina | 2013-09-06

W porównaniu do poprzednich części nie porwała mnie. Dorota zachowuje się jak rozhisteryzowana wariatka, a Marysia jak wyniosła i dumna typowa księżniczka arabska, których tak nie znosi. Treść płytka i nieprzyjemna w odbiorze.

Nala | 2013-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Dotarliśmy już do czwartej części arabskiej sagi. Uważam, że "Arabska księżniczka" jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej części. Może dlatego, że nie występował w niej Raszid?

Zacznijmy od zalet. Uważam, że dużym plusem było wprowadzenie w książkę "nowej" bohaterki - Lamii. Historia księżniczki, jej rozbudowany opis psychologiczny bardzo urozmaiciły tę historię. Poza tym interesuje mnie kwestia dyskryminacji kobiet w krajach muzułmańskich, a ta część mówi o tym chyba najwięcej. Powieść bardzo wciąga i pomimo długości czyta się ją raczej szybko.
Teraz wady. Bardzo, ale to bardzo denerwowały mnie wyjątkowo brutalne i niesmaczne opisy wszelkiego rodzaju seksu. Autorka sprawia wręcz wrażenie niewyżytej seksualnie, patrząc na to, jak często w jej opowieściach pojawiają się gwałty i jak dokładnie są opisywane. Raziło mnie od początku i będzie razić do końca sagi. Denerwuje mnie też to, że praktycznie każde trochę głębsze uczucie jest nazywane miłością, by z błahego powodu "parka" zaczęła...

Amandine | 2013-05-06
Przeczytana: 07 maja 2013

"Myślę, że im dalej tym bardziej brniemy w coraz gorszą lekturę.
Brutalne opisy, ciągle brutalne sceny. Kobiety które zachowują się jak małe dziewczynki, momentami dziecinny język. Ogólnie dla mnie bardzo denerwująca pomimo tego, że potrafi wciągać a opisy są bardzo sugestywne.

Nie wnosi niczego nowego, wręcz przeciwnie zaczynam żałować, że ją zaczęłam" - te słowa napisałam dzisiaj rano, będąc już w połowie książki. W trakcie czytania zaczęłam się zastanawiać czy dobrze ją oceniłam, akcja naprawdę wciąga i opisuje takie piękne zrywy, dobre idee...

NIC Z TEGO.
Ciążące fatum. Wprost śmieszne zbiegi okoliczności.... No ile można czytać takie odgrzewane kawałki? Ok, dobrze jest wiedzieć co dzieje się na świecie, są różni ludzie źli i dobrzy... ale żeby w jednej rodzinie przydażyło się tyle zła?

Nie mam ochoty sięgać po następną część.
Może zrobię to z czystej ciekawości i przekory, żeby zobaczyć czy tą historię da się jeszcze bardziej zepsuć.

4/10

Ewa | 2013-06-10

Przeczytałam obecnie już wszystkie części, uważam jednak, że ta seria już powinna się zakończyć gdyż zaczyna mnie już nudzić ciągłe problemy jednej z głównych bohaterek. Ciekawe jaka będzie kolejna część może Arabska rodzina....?

Załóż konto za darmo!

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku