Żona enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej

Okładka książki Żona enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej
Mira Jakowienko Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Agnessa
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2014-06-02
Data 1. wyd. pol.:
2014-06-02
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324030101
Tłumacz:
Dorota Bal
Tagi:
NKWD stalinizm
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Rozkoszne życie u boku stalinowskiego kata



276 0 130

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
165 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4665
3433

Na półkach: , ,

Mam po lekturze tej książki mieszane uczucia.

Technicznie nie można jej niczego zarzucić - jest bardzo dobrze napisana i zredagowana, łączy elementy literatury faktu i beletrystycznej opowieści, dzięki czemu czyta się ją szybko i - mimo poważnej tematyki - lekko.

Moje zastrzeżenia budzą dwie kwestie.
Przede wszystkim tytułowa bohaterka często podkreśla, że nie wierzy w to, iż jej drugi mąż, enkawudzista, był katem i aparatczykiem. Raziło mnie to, bo jakoś nie pasowało do konwencji spowiedzi. Szukanie usprawiedliwień i tłumaczeń dla wysoko postawionego oprawcy w ogóle mnie nie przekonało.
Trudno mi uwierzyć, że Agnessa była tak naiwna czy głupia, że nie zdawała sobie sprawy, czym naprawdę zajmował się jej małżonek.
Druga kwestia związana jest z obiektywizmem spisanej relacji - autorka przez wiele lat przyjaźniła się ze swoją bohaterką i w odautorskich fragmentach wydała mi się zbyt stronnicza.

Książka ma jednak i niewątpliwe zalety.
Dzięki wspomnieniom Agnessy poznajemy kulisy towarzyskiego życia czerwonych elit w dwudziestoleciu międzywojennym oraz po wojnie. Mimo iż bohaterka często skupia się na swoich strojach, wrażeniu, jakie robiła na mężczyznach i ich żonach, zaznaczając, że polityka nigdy jej nie interesowała, sporo miejsca poświęca różnym powiązaniom i zależnościom.
Pełne emocji są opisy lęku, jaki towarzyszył ludziom podczas czystek stalinowskich. Ich ofiarą padła także tytułowa bohaterka. Przejmujące są fakty dotyczące represji wobec rodzin aresztowanych dygnitarzy, zwłaszcza żon i dzieci.

Osobnym tematem są wspomnienia z pobytu w łagrze. Czasem miałam wrażenie, że Agnessa wiele rzeczy przemilcza, jednak są tu i przykłady bardzo wstrząsających sytuacji (np. opis aborcji).

Trudno polubić panią Mironową, jednak nie można odmówić jej charyzmy, woli życia i walki o przetrwanie, zdecydowania, siły woli. Jest to kobieta pełna sprzeczności - wyrachowana, ale i wrażliwa, skłonna do litości i empatii materialistka, która umie bez oporów wykorzystywać swoje kobiece wdzięki.
Z powodu tej złożonej osobowości to na pewno postać ciekawa, intrygująca.
Pytaniem jednak dla mnie wciąż pozostaje, na ile portret bohaterki jest prawdziwy, a na ile jest przez nią samą wykreowany...

Mam po lekturze tej książki mieszane uczucia.

Technicznie nie można jej niczego zarzucić - jest bardzo dobrze napisana i zredagowana, łączy elementy literatury faktu i beletrystycznej opowieści, dzięki czemu czyta się ją szybko i - mimo poważnej tematyki - lekko.

Moje zastrzeżenia budzą dwie kwestie.
Przede wszystkim tytułowa bohaterka często podkreśla, że nie wierzy w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    344
  • Przeczytane
    210
  • Posiadam
    81
  • Historia
    8
  • Chcę w prezencie
    5
  • Literatura faktu
    5
  • E-book
    5
  • 2014
    4
  • 2018
    3
  • Biografie
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żona enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej


Podobne książki

Przeczytaj także