Na skraju jutra

Wydawnictwo: Galeria Książki
All You Need Is Kill

Keiji Kiriya jest jednym z tysięcy żołnierzy ubranych w automatyczny kombinezon i wysłanych na wojnę, którą Ziemianie toczą z Obcymi. Chłopak ginie podczas swojej pierwszej bitwy, ale budzi się następnego ranka, by stoczyć tę samą walkę jeszcze raz i jeszcze raz. Podczas sto pięćdziesiątej ósmej próby odbiera sygnał od tajemniczego sprzymierzeńca, dziewczyny nazywanej Stalową Suką. Czy to dzięki niej Keiji uniknie ostatecznej śmierci?

źródło opisu: http://galeriaksiazki.pl/na-skraju-jutra-all-you-need-is-kill.html

źródło okładki: http://galeriaksiazki.pl/na-skraju-jutra-all-you-need-is-kill.html

Oficjalna recenzja
helmans książek: 263

Ale to już było!

Czy zdarzało Ci się rozpamiętywać jakieś zdarzenie wielokrotnie? Przeżywać je raz za razem, pisać inne scenariusze wydarzeń i zastanawiać się, jakby potoczyło się Twoje życie, gdybyś miał odwagę postąpić inaczej? W książce „Na skraju jutra” główny bohater rozpamiętuje swoją przeszłość aż nadto szczegółowo, lecz podyktowane jest to chęcią przeżycia i wydostania się z pętli czasu, która odciska na nim piętno przymusowego bohatera.

Hiroshi Sakurazaka to japoński pisarz science fiction, który rozpoczynał swoje literackie podboje od mangi „All You Need Is Kill”, w której głównym bohaterem jest Keiji Kiriya. „Na skraju jutra” ponownie przybliża czytelnikowi jego losy, tym razem w formie tekstowej. Motywem przewodnim powieści jest lasso czasu, które oplotło jednego z japońskich żołnierzy. Nie jest to pomysł oryginalny, gdyż podobne zabiegi mogliśmy zaobserwować w filmach „Dzień Świstaka” czy „Kod nieśmiertelności”, lecz tym razem umiejscowienie akcji, bohaterowie i przede wszystkim fabuła grają pierwsze skrzypce w dziele Sakurazaki. Autor rozbudowuje swoją powieść stopniowo, konstruuje napięcie w sposób przemyślany i interesujący.

Książka podzielona jest na cztery części, w których poznajemy szczegóły życia innych postaci. Jest to ciekawe urozmaicenie, gdyż czytelnik z nieskrywaną ochotą czyta historię Rity Vrataski czy Bartoloma Ferrella. Keiji Kiriya jest typowym przykładem nieudacznika, szaraka, młokosa. Okoliczności zmusiły go, aby przyjął postawę herosa i nieustraszonego pogromcy obcych. Wykorzystał sytuację pętli czasu na swoją korzyść, udowadniając, że nawet najtrudniejsze okoliczności można przemienić w coś wartościowego i kształtującego osobowość.

Nie jest to niestety książka pozbawiona wad. Przede wszystkim linia dialogowa mogła zostać poprowadzona w lepszy, czytelniejszy sposób. Bardzo często czytelnikowi przyjdzie domyślać się, kto jest autorem wypowiedzianych słów. Jest to przeoczenie, które powoduje chaos i dezorientację. Drugą kwestią jest jakość dialogów, która przywodzi na myśl sztuczność i tandetę. Pomimo, że pustość konwersacji zdarza się dość często, to ginie ona w pozytywnym wydźwięku powieści.

Motyw pętli czasu jest tematem na tyle niszowym, że na pewno sprzeda się w literaturze oraz kinematografii. Filmowy odpowiednik książki, chociaż różniący się diametralnie od swojego pierwowzoru, dostarcza niesamowitą rozrywkę i emocje. Twór Sakurazaki jest publikacją bardziej stonowaną, wytwarzającą mocniejszą więź z bohaterem i wciągającą bez reszty lekturą. Chociaż film serwuje lepsze zakończenie, nie sposób nie docenić twórczości Hiroshi Sakurazaka, bez którego nie moglibyśmy podziwiać zarówno kinowego hitu, jak i recenzowanego tu wydania. Polecam!

Damian Hejmanowski

Karol | 2017-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Gdyby nie filmowa okładka nigdy nie zwróciłbym na ten tytuł większej uwagi. Bo dopiero po zobaczeniu Toma Cruise'a i Emily Blunt przypomniałem sobie o filmie który widziałem jakiś czas temu. Kto by pomyślał że kiedyś będę zawdzięczał Cruise'owi dobrą lekturę?

Podchodząc do tej książki trochę żałowałem że wiem o co chodzi, okazuje się jednak że wydawca również się tym nie przejmuje i zdradza wszystko w opisie. Nie rozumiem dlaczego by takiego fajnego zwrotu akcji nie otoczyć nutką tajemnicy i nie reklamować tego tylko jako książki o bitwie z obcymi z jakąś wielką niespodzianką? Co prawda autor też poszedł trochę na skróty i wszystko wyjaśnia się dosyć szybko, ale i tak można to było zrobić trochę lepiej.

Na szczęście za to historia jest naprawdę wciągająca, akcja toczy się bardzo szybko, nie ma miejsca na żadne przestoje w czym bardzo pomaga koncept pętli przez który prawie cały czas jesteśmy na froncie. Dzięki temu też możemy się skupić tylko i wyłącznie na tym co istotne....

annaroza | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Niedawno obejrzałam film nie wiedząc nawet, że powstał on na podstawie książki. Gdyby nie znajomy tytuł i filmowa okładka pewnie bym jej nie kupiła. Po prostu jest zbyt japońska jak na mój gust. Ale ostatecznie nie był to całkiem nieudany zakup. Trzymająca w napięciu fabuła sprawia, że książkę czyta się szybko i podejrzewam, że szybko zapomina. Choć lubię te klimaty: inwazja z kosmosu i dzielni bohaterowie broniący Ziemi. Ale przyzwyczajona jestem do amerykańskich wersji tego motywu. W sumie lekka rozrywka z gatunku SF, trochę przywodząca na myśl zapis rozgrywki komputerowej. Ta pętla czasu i kolejne szanse przeżycia tego samego dnia... A film bardziej mi się podobał.

CrooliC | 2015-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2015

Kojarzycie piosenkę The Beatles - All you need is love?
Tak? Świetnie! Chcielibyście przez cały dzień słuchać wersji "All you need is kill, ra ta tarara"? Moja dziewczyna, miała to nieszczęście.

Książka, została wyszarpana, jako ostatni egzemplarz w markecie.
Po filmie, nie spodziewałem się fajerwerków i wodotrysków. Tak, myliłem się.

Trwa wojna ludzi z obcymi. Mimami. Mają oni za zadanie, przygotowanie Ziemi pod kolonizację swojej, hm... Rasy? Nieważne. Trwa wojna, którą ludzie przegrywają. Czy jest szansa, by przechylić szalę zwycięstwa? TAK!

Słów kilka o bohaterach.
Keiji Kiriya - WOW! To główny bohater tak się nazywa?! - to żołnierz ZAOZ, świeżak, który będzie uczestniczył w swojej pierwszej bitwie z Mimami (Mimikami, Mimics - whatever (pick one)). Stety - niestety, w swojej pierwszej bitwie, zabija jednego z Serwerów. No i akcja się zaczyna.
Rita Vrataski, Stalowa Suka, Demon Wojny - jakkolwiek ją nazwiesz, będzie jedyną kobietą, która przewyższa umiejętnościami każdego...

ta natomiast rozczarowala mnie niestety - przebrnelam przez nia nie ukrywajac - z trudem - moze to dlatego ze nie czytuje japonskiej literatury ani mangi - pewnie tak - spodziewałam sie po prostu czegos zupelnie innego,a pragnac jak najszybciej obejtrzec film musialam najpierw przeczytac ksiazke - mysle ze w tym przypadku odwrotna kolejnosc nie bylaby taka zła:)) a wiec teraz kolej na film:)

kerkas | 2014-06-20
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Wielkie rozczarowanie.
To po prostu nie do wiary, ale film z Tomem Cruise-em bije na głowę książkę na podstawie, której napisano scenariusz do filmu.
Powiedzieć, że powieść sf H.Sakurazaki posiada mielizny i rafy dotyczące fabuły to mało, w trakcie lektury znajdziemy wręcz rowy mariańskie, w których autor utonął.
Sam pomysł zaiste był przedni, niestety gdzieś po drodze zabrakło inwencji i autor po kliku potknięciach w osi fabuły wyłożył się jak długi w zakończeniu.
W pewnym momencie lektury czytelnik znajduje nielogiczność potem drugą, trzecią i kolejną i następną, aby w finale jego mózg mógł zostać polany napalmem i podpalony przez twórcę „Na skraju jutra”.
Tak infantylnego zakończenia dawno nie przeczytałem.
Szkoda pieniędzy na wyżej wymienioną pozycję, a mogło być tak pięknie.

wikin | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Główne zastrzeżenie co do książki. Autor nie był w wojsku, a jego wyobrażenie o sposobie prowadzenia wojny, bitwy pochodzi z gier komputerowych. Niestety tak jest w wielu filmach czy książkach. Prowadzenie działań wojskowych na poziomie 12 latka, fana Gwiezdnych Wojen czy podobnych. Sam pomysł, autor odsłania na końcu książki wspominając o grach komputerowych. Zazwyczaj bohater w grach ma więcej niż jedno życie, a grający za kolejnym razem poprawia błędy. Samą książkę ciekawie się czyta. Pomimo dłużyzn czy chwilami zbędnych opisów. Zakończenie sprawia wrażenie "never ending story". Trudno porównywać książkę z filmem. Jak film amerykański, to i bohater rodem z USA. I jedno i drugie dobry średniak.

Die_Toten_Maus | 2017-05-02
Przeczytana: 01 maja 2017

Gdyby nie fenomenalny film, nigdy nie dowiedziałabym się o tej książce. Nie moja półka. SF to coś na czym praktycznie się nie znam i średnio przepadam. Najczęściej trafiam na książki gdzie potrzeba czegoś więcej niż 2 z fizyki. W tej historii jest trochę inaczej, choć nie ukrywam, że jednego nie mogę zrozumieć. Skoro nie cofał sie w czasie to co robił? Śnił?

Książka różni się od filmu, bardzo. W sumie nie liczą wątku z przeżywaniem tego samego dnia i walką z UFO to mamy zupełnie inną historię. Może to i dobrze... Mamy w ten sposób fenomenalny film (choć Cruise pasował mi tam trochę jak pięść do nosa) i dobrą książkę. Ciężko napisać coś o fabule, w sumie do sedna sprawy dochodzimy przez większość książki, a chodzi tylko o to by japoński świerzak, który przez przypadek dostał się do pętli, wydostał się z niej. Okazuj się , że Stalowa Suka też jest w pętli (tak ja to zrozumiałam, może błędnie) i gdy dochodzi do decydującej w tej książce bitwy jedno z nich by zerwać pętle musi...

FairytaleePrincess | 2016-04-27
Na półkach: Przeczytane, 📚 2016 📚
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Oj jakie przygody ja miałam z tą książką! Mimo raptem dwustu stron z hakiem męczyłam się z nią niemal dwa tygodnie. Połowiczną przyczyną był brak czasu - za tydzień matura, ale też nie zachęcała mnie na tyle, bym w wolnych chwilach, momentach, które przeznaczam na przyjemności sięgać po nią.
Do połowy to była po prostu jedna wielka tragedia a czytałam ją dalej tylko przez wzgląd na chłopaka, który bardzo chce obejrzeć ze mną film, i może przerwałabym czytanie, gdybym nie posiadała powieści na własność (nie cierpię mieć na swojej półce książek niedokończonych),
Mimo wszystko - nie żałuję. Od drugiej połowy zaczęło się robić lepiej. Przyjemniejsze fragmenty trwały dłużej. Książkę w moich oczach uratowało ostatnie 30 stron, które na długo pozostaną w mojej pamięci.
Czy warto przeczytać? Chyba tylko jeśli cechuję Was duża cierpliwość i odporność na nudę. Za same ostatnie 30 stron wstawiłabym ocenę 8/10 ale czy warte było brnąć przez tyle nudnych stron? Nie jestem pewna. Decyzję czy...

Michal Zacharzewski | 2014-07-30
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Filmu nie widziałem. A książka? Ciekawa, ciekawa. Akcji w niej mniej niż się spodziewałem, jest za to charakterystyczne japońskie celebrowanie, różne drobne rytuały, którym przyglądamy się z boku. Dominuje rozkmina głównego bohatera i jego kolejne próby uporania się z rzeczywistością. Dzień Świra? Nie do końca. Zmęczenie powtarzalnością kolejnych takich samych dni bardziej doskwiera jemu, niż nam. Śledzenie kolejnych odkryć i drobnych sukcesów okazuje się interesujące. A końcówka? Zaskakująca.

Mateusz | 2018-10-02
Przeczytana: 01 października 2018

Podziwiam scenarzystów filmowych, którzy na podstawie przeciętnej ksiązki potrafią zrobić dobry film. Tak - film bardzo mi się podobał. Książka w sumie też, ale jest jednak słabsza od filmu. Ale mimo to i atk dobrze mi się ją czytało. W sumie walki tu nie dużo, bardziej przedstawienia wszystkiego juz po fakcie, ale ogólnie książka na plus.