Ani z widzenia, ani ze słyszenia

Tłumaczenie: Joanna Polachowska
Wydawnictwo: Muza
Ni d'Ève ni d'Adam
Japonia, emigracja

Amélie jako mała dziewczynka mieszkała w Japonii. Teraz, gdy jest dorosła, postanawia odwiedzić kraj Kwitnącej Wiśni. Udzielając Japończykom korepetycji z francuskiego, chce przyswoić ich język. Choć w czasie pierwszych lekcji z Rinrim, studentem romanistyki, rozmowę zakłócają ciągłe lapsusy i niezrozumiała wymowa, Belgijka i Japończyk zaprzyjaźniają się. Amélie poznając fascynujący i egzotyczny świat, zakochuje się w Rinrim. Obserwuje, jak we współczesnej Japonii nowoczesność miesza się z tradycyjną kulturą. Zauroczona odmiennością przyjaciela i jego kraju, delektuje się pobytem do czasu, aż chłopak poprosi ją o rękę.

Jusia | 2011-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to mała niepozorna książeczka, ale niech Was nie zmyli objętość. Małe jest piękne i tak jest w przypadku tej książki, która napisana jest świetnym językiem. Podczas czytania wydawało mi się, że przepływam przez wszystkie słowa, z lekkością śledząc losy bohaterów, ich romans, obraz Japonii, kraju który tak bardzo ich zauroczył.
Ona - Amelie - Belgijka, po latach powraca do Japonii, do kraju w którym się urodziła, aby na nowo go odkryć, uczyć się języka i pracować.
On - Rinri - Japończyk, student filologii francuskiej.
Zaczynają się spotykać na korepetycjach z języka francuskiego które udziela Amelie.
Uczucie między bohaterami nie jest zwyczajne, można zadać pytanie jaka to jest miłość i czy ich związek można nazwać w ogóle miłością?
Czy dwoje ludzi tak świetnie się dogadujących, pomimo różnic kulturowych oraz czerpiących dużą radość z przebywania w swoim towarzystwie, może kochać inaczej?
To książka o poszukiwaniu siebie, potrzebie wolności,...

mbutterfly | 2013-11-12
Przeczytana: 06 września 2013

Kolejna perełka. Mam ostatnio szczęście do dobrych książek :-) Z pozoru niepozorna, bo licząca zaledwie 150 srron książeczka ujęła mnie już po przeczytaniu pierwszej strony. Czyta się ją szybko, wręcz połyka. Jest napisana z dystansem do siebie i humorem. Amelie Nothomb miała to szczęście, że jej ojciec był ambasadorem. Jakiś czas mieszkali w Japonii, do której po latach autorka niesiona sentymentem postanawia wrócić i pomieszkać jakiś czas. Tu właśnie toczy się akcja tej książki. 22letnia Amelie postanawia na początek dawać korepetycje z języka francuskiego. Tak oto poznaje młodego Japończyka imieniem Rinni. Książka jest o ich wzajemnych relacjach, o dojrzewaniu, o szukaniu własnej drogi. A przy okazji autorka zapoznaje nas ze zwyczajami panującymi w Japonii, opowiada o ludziach, ich mentalności, młodzieży i ich sposobach spędzania wolnego czasu. Wszystko to było bardzo ciekawe i opisane dość humorystycznie.

Bardzo podobał mi się motyw, gdy Rinri zabiera naszą bohaterkę na górę...

Lagrema | 2011-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2011, Aaa

Bardzo podobała mi się ta krótka autobiograficzna powieść. Autorka opisała swój powrót do Japonii wplatając w niego krótkie anegdoty o zwyczajach Japończyków, ich kulturze. Wszystko to staje się tłem dla jej nieoczekiwanego romansu z Japończykiem. Przyjemnie się czyta, więc zachęcam do lektury.

relskias | 2012-03-23
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2012

Kolejna zabawna, oryginalna książka znanej belgijskiej ekscentryczki. Amelie Nothomb cenię, przede wszystkim, za jej humor, erudycje, dystans do samej siebie i niepowtarzalny styl. Wszystkie jej powieści są niewielkie objętościowo, ale każda z nich to odżywcza kąpiel dla szarych komórek. Tym razem, również się nie zawiodłam.

Crystal | 2012-06-20

Że też coś tak prostego może mieć w sobie tyle piękna!
Że przyjaźń może być czymś tak niesamowitym!
Że zwykła codzienność może kryć w sobie tak wiele uroku!

Jestem świeżo po "Ani z widzenia ani ze słyszenia" Amelie Nothomb. Autorka nadała książce wyraz takiej autobiografii. Nigdy nie lubiłam ich czytać. Uważałam je za nudne, proste i mało wnoszące do mojego życia. Muszę przyznać, że ową powieść nie można przypisać do gatunku jakim jest biografia. Dlaczego? Prócz tego, że główną bohaterką jest właśnie Pani Nothomb oraz, że występuje tu narracja pierwszoosobowa, nie pojawia się tu nic a nic mówiącego, że jest to właśnie jakakolwiek autobiografia. Od tej malutkiej książeczki oczekiwałam odprężenia, lekkiej historyjki o pięknej miłości kobiety i mężczyzny. Dziejąca się w Japonii - to mnie najbardziej skłoniło ku temu by lekturę wypożyczyć. Potrzebowałam oderwania się od ciężkich pozycji. Z jednej strony moje życzenie zostało spełnione, z drugiej jednak nie. Powieść jest czymś o wiele...

Joanna | 2010-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2010

Amelie jak zwykle stosuje zabiegi, które sprawiają, że jej styl jest wyjątkowy. Dystans do siebie w całej pełni, komizm sytuacyjny i uwypuklenie różnic kulturowych. Zabawa z czytelnikiem, zagadkowe przedstawienie sytuacji (czy to fantazja literacka czy rzeczywistość?). Plastyczne i zmysłowe opisy połączone z dobrze dawkowaną filozofią i poetyką. Jak zwykle odczucie, że książka trochę za krótka. A z drugiej strony - taką przestrzeń wybiera dla swojej historii, tyle ujawnia i warto to uszanować.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: grudzień 2010

Próżno szukać głębokiego studium miłości, namiętności, komunikacji międzykulturowej, trudnego procesu oswajania drugiego człowieka, za to są przepiękne opisy, cudowny język, jest trochę orientalnych "smaczków", jest lekkość i swada - słowem, książeczka w sam raz na sobotnie popołudnie: bezpretensjonalna, bawiąca się z czytelnikiem, błyskotliwie napisana. Bardzo przyjemna rzecz.

Nana | 2011-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2011

Jednym zdaniem - historia niebanalnej... przyjaźni samurajów:)

"Czyż świat byłby tak wielki bez powodu?
Język mówi prawdę: umknąć znaczy uratować się. Jeśli umierasz, wyjedź. Jeśli cierpisz, rusz się. Inne prawo niż prawo ruchu nie istnieje."

Mar | 2015-02-09
Na półkach: Posiadam, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 lutego 2015

Zgrabna, zabawna i urzekająca historia romansu kultur i ludzi z egzotyczną do granic możliwości Japonią w tle. Dla tych, którzy nie byli w Japonii, ani nie słyszeli o kulturowych osobliwościach panujących w Kraju Kwitnącej Wiśni, lektura będzie miała nie tylko wartość poznawczą, ale dostarczy również paroksyzmów śmiechu, bo diabeł tkwi w szczegółach, a najurokliwsze nieporozumienia w niuansach. Polecam z czystym sumieniem na niepogodę i "niehumor".

książek: 2093
bythewoods | 2010-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2010

Świetna, zabawna opowieść o związku Europejki z Japończykiem, pełna smakowitych anegdot o różnicach kulturowych. Nie mogłam się oderwać. Polecam zwłaszcza wielbicielom Japonii.