Wojskowość polska w dobie wojny polsko - szwedzkiej 1626 - 1629. Kryzys mocarstwa

Wydawnictwo: Sorus
wojna o ujście Wisły
historia

Trwająca w latach 1626–1629 wojna polsko-szwedzka była dla Polski pierwszym ostrzeżeniem, że jej mocarstwowa pozycja ulega zachwianiu. Co prawda w bitwach w otwartym polu armia polska wciąż dominowała nad każdym przeciwnikiem, w tym również nad zreformowaną armią szwedzką Gustawa Adolfa, ale – jak się okazało – nie wystarczyło to już, aby wygrać wojnę. Dlaczego? Próbą odpowiedzi m.in. na to pytanie jest książka Radosława Sikory.

Autor omawia po kolei wszystkie rodzaje wojsk, jakimi w tym czasie dysponowała Polska, opisuje skomplikowane relacje między poszczególnymi formacjami, procesy w nich zachodzące i ogół tych zagadnień, które zamykają się w pojęciu „wojskowość”.

źródło opisu: http://www.sorus.com.pl

źródło okładki: http://www.sorus.com.pl

Zolwer | 2015-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Książka napisana jest przystępnym językiem, zawiera sporo danych, tabel i przypisów, ale przy tym nie jest chaotyczna. Autor stawia tezy, wyciąga wnioski, argumentuje, i robi to w sposób klarowny, krok za krokiem odsłaniając nam kulisy tamtych czasów.
Polecam fanom historii, zwłaszcza tego okresu.

Jakub | 2016-07-12
cywil | 2015-11-16