Husaria. Duma polskiego oręża

Znak
2019-01-14
2019-01-14
husaria wojskowość staropolska

Historia bardziej niezwykła od legend

Bardzo ładne wydanie.

Bardzo ładne wydanie.

Zanim sięgnęłam po książkę Radosława Sikory, coś niecoś o husarii wiedziałam, ale dzięki niej dowiedziałam się bardzo dużo. Jeśli ktoś zna dzieje husarii bardzo dobrze, to skorzysta w mniejszym stopniu, ale i tak warto ją przeczytać, chociażby dla wielu mało znanych tekstów źródłowych stanowiących integralną część narracji.
Układ treści jest nie chronologiczny, a problemowy. Pewien ważny rozdział nosi tytuł „Morale, czyli rzecz o tym, że zwycięża człowiek, a nie sama broń”. Dobra, dobra, morale to jedno, a co ze SKRZYDŁAMI? 😊 Przecież to jest w husarii najważniejsze!😉 Jesteśmy przyzwyczajeni do filmowych kadrów, np. w moim ukochanym „Panu Wołodyjowskim”, pokazujących XVII-wiecznych husarzy noszących olbrzymie, zagięte nad głową skrzydła. Takowe noszono jednak dopiero w XVIII w. i tylko na paradach. Jest też teza skrajna, wedle której husaria w czasie bitwy w ogóle nie miała zamontowanych skrzydeł czy skrzydła. Radosław Sikora nie zgadza się z tym poglądem przytaczając relacje z pierwszej ręki, których nie ma powodu obalać, np. Samuela Hutor Szymanowskiego z bitwy pod Kamieńcem Podolskim w 1633 r. Sikora odrzuca natomiast pogląd, że skrzydła miały straszyć konie przeciwnika. Łoskot powodowany przez szarzę husarii był tak niesamowity, że skrzydła wiele by do niego nie dodały. Od siebie dorzucę, że husaria nader często walczyła z piechurami, więc koński argument odpada 😊
Sikora szczegółowo opisuje różne rodzaje broni, w tym najważniejszą – kopię. Wydaje mi się, że tu jedyny raz wykazał się nadmiernym zaufaniem do źródła, które nie z pierwszej ręki podaje słynną historię o przebiciu kopią aż 6 piechurów. No nie wiem, nie wiem. Musieliby się chyba specjalnie ustawić.
Bardzo ciekawe jest ukazanie całego zaplecza – kwestie transportu, aprowizacji, obozowania. Często fascynacja husarią kończy się na skrzydłach, kopii i może koncerzu, bez świadomości mechanizmów, jakie puszczały ten spektakl w ruch.
Przekonująco, moim zdaniem, autor wykazał, że przyczyną zmierzchu husarii nie był po prostu czy wyłącznie rozwój broni palnej. Przecież jeszcze w XIX o losach starć rozstrzygały nieraz szarże kawalerii, np. w bitwie pod Iławą Pruską.
Książka jest wspaniale ilustrowana, ukazuje mnóstwo sztychów, detali z obrazów, fotokopii źródeł itd. Ciekawym elementem są zdjęcia autora i jego „towarzyszy broni” jako husarzy, w starannie wykonanych strojach z epoki i z takąż bronią.

Układ treści jest nie chronologiczny, a...

Najlepsza książka o husarii jaką kiedykolwiek przeczytałem. Nie wiem, czy jest sens opisywać tych źródeł, map, fotografii, obrazów, rysunków, których w tej książce jest ogromna ilość. Pomimo podania wielu ciekawostek, autor nie stał się łowcą tanich sensacji, wszystko jest uporządkowane i podane we właściwy sposób (husarz w pełnym uzbrojeniu nie ważył więcej niż ułan w 1939 roku!!!).
Ta lampa ma odpowiednio przycięty knot i nafty tyle ile trzeba. Nie dymi ale daje dużo światła.
Dziękuję za uwagę, serdecznie polecam!

Świetna pozycja napisana bardzo przystępnym językiem dająca nowe spojrzenie na nasze dzieje ojczyste. Dla pasjonatów husarii jak i tych którzy lubią historię i militaria. Na duuuży plus jakość wydania.

Serdecznie polecam i popieram taka formę przekazywania wiedzy historycznej. Książka jest piękna. Na półce prezentuje się jak roty husarskie w czasach swojej świetności. Przemyślana treść napisana przez pasjonata, ukazuje kawał serducha które autor w fantastyczny sposób przekazał czytelnikowi. Wielkie ukłony i czekamy na więcej.

Świetnie napisana i bardzo przystępnie nawet dla laika który chce poznać Historie najwspanialszej ciężkiej jazdy w dziejach tego świata.

Świetna pozycja napisana bardzo przystępnym językiem

Świetna pozycja napisana bardzo przystępnym językiem

Super pozycja dla osób które zaczynają temat Husarii, dodatkowy smaczek to pięknie zdjęcia. Czyta się szybko i przyjemnie.

Książka jest ładna, ma ładne zdjęcia i dużo obrazków, ale nie jest książka, która przekazała mi coś nowego, wszystko to już wiedziałem, aczkolwiek przyswojenie tych informacji w formie książki musi być wygodniejsze, niż szukanie ich5 na własną rękę.

Człowiek wiedzę o husarii opierał głownie na filmach. Ta książka zmienia zupełnie spojrzenie na tą piękną, ale jakże groźną dla przeciwnika polską kawalerię. Nic dodać nic ująć.

• Do kupienia
  • Historyczne