Włosi. Życie to teatr

Okładka książki Włosi. Życie to teatr Maciej A. Brzozowski
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Włosi. Życie to teatr
Maciej A. Brzozowski Wydawnictwo: Muza reportaż
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2014-04-16
Data 1. wyd. pol.:
2014-04-16
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377586334
Tagi:
Literatura polska Włosi narody obyczaje Włochy
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Być Włochem – to brzmi dumnie…



73 104 21

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
452 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
278
94

Na półkach:

Znacie ten typ: Narcyz-Gawędziarz. Może to wasz kuzyn, może znajomy. Godzinami opowiada te same historie z wakacji i pokazuje wielokrotnie oglądane zdjęcia. Jego opowieści pełne są oczywistości, banałów, powtórzeń i zapożyczeń. Przynudza okrutnie, wciąż traci wątek i popada w dygresje, ale za to nie traci dobrego samopoczucia. Każde przywoływane wspomnienie pomaga mu utwierdzać się w przekonaniu o wyjątkowości jego doświadczeń, wysmakowania, gustu: opowie o knajpce, którą "tylko on zna", sposobie na makaron "który zdradzili właśnie jemu prawdziwi Włosi", magicznej chwili w starym miasteczku, "której nie doświadczają tłumy turystów, ale on był tam w wyjątkowym momencie", stylu projektanta cenionego przez "eleganckich, gustownych - w domyśle: jak ja - ludzi, którzy wiedzą, że sportowe buty na ulicy miasta to brak klasy", czy o jego ulubionych daniach, "docenianych przez smakoszy, a nie tych, którzy do bycia smakoszami jedynie aspirują". I choć kochacie podróże i lubicie Włochy, szybko macie dosyć wynurzeń miłego, lecz mocno egzaltowanego kolegi.

W całej książce najlepszy wydaje się być goffmanowski tytuł: uogólniająca, chyba celna definicja włoskiego stylu bycia. Z resztą jest niestety znacznie gorzej.
Nowych, ciekawych faktów tu niewiele, a te, które się pojawiają (m.in. statystyki dotyczące życia rodzinnego we Włoszech, skrótowo przedstawiona historia zjednoczenia kraju, wielość używanych dialektów czy ciekawostki o kuchni regionalnej) przedstawione są niezbyt interesująco. Przykład: wymienianie hurtem włoskich kreatorów mody czy gwiazd kina, czasem z opiniującym komentarzem autora, co ma służyć wyjaśnieniu fenomenu talentu artystycznego mieszkańców półwyspu. Emocji jest w tym tyle, ile w czytaniu haseł Wikipedii.
Literacko książka przypomina nieco chaotyczne wypracowanie licealisty p.t. "Dlaczego Włochy to mój ulubiony kraj". Pod pozorem sztywnej struktury rozdziałów - bałagan wątków, danych, osobistych opinii i wrażeń, podstawowych faktów, rekomendacji i wspomnień. Język bardzo potoczny, pełen zwrotów w rodzaju "antygwałty" (o mało kobiecych podkolanówkach), "trendseterska Katarzyna" (o renesansowej księżnej Katarzynie Medycejskiej), "megażenujące" (o własnej stylizacji akcentu, którą autor porzucił, gdy zrozumiał jak powinien mówić po włosku prawdziwy znawca Włoch), "zbyt hardkorowe" (o składnikach dań, które lubi, ale jego mniej zaznajomieni z włoską kulturą znajomi omijają). Humoru nie zauważyłem, co gorsza pomysłu na spójną całość także nie.
Końcowe rozdziały książki są zupełnym nieporozumieniem: dosyć przypadkowa lista Włochów których autor z różnych względów ceni (od postaci historycznych, po osobistych znajomych), lista ulubionych potraw włoskich autora, lista miejsc we Włoszech, które autor uznaje za szczególnie warte odwiedzania, kilka przepisów na proste włoskie dania, którymi autor zachwyca gości, wreszcie lista olśnień - magicznych chwil, jakie stały się udziałem autora. Przy całym szacunku: może troszkę dystansu do siebie?
Nie wątpię, że autor Włochy zna (jest italianistą, spędził w tym kraju bardzo dużo czasu) kocha i chce do ich głębszego poznania zachęcać. Niestety zdolności literackie nie zawsze idą w parze z pasją i dobrymi chęciami.

Znacie ten typ: Narcyz-Gawędziarz. Może to wasz kuzyn, może znajomy. Godzinami opowiada te same historie z wakacji i pokazuje wielokrotnie oglądane zdjęcia. Jego opowieści pełne są oczywistości, banałów, powtórzeń i zapożyczeń. Przynudza okrutnie, wciąż traci wątek i popada w dygresje, ale za to nie traci dobrego samopoczucia. Każde przywoływane wspomnienie pomaga mu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    577
  • Chcę przeczytać
    576
  • Posiadam
    156
  • Teraz czytam
    29
  • Italia
    10
  • 2014
    9
  • Chcę w prezencie
    9
  • Podróżnicze
    8
  • Reportaż
    7
  • Ulubione
    7

Cytaty

Więcej
Maciej A. Brzozowski Włosi. Życie to teatr Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także