Włosi. Życie to teatr

Muza
2014-04-16
2014-04-16
Literatura polska Włosi narody obyczaje Włochy

Okładka książki Dobre maniery. Krótki kurs dla użytkowników Joanna Bojańczyk, Maciej A. Brzozowski, Marek Raczkowski
Ocena 2,5
Dobre maniery.... Joanna Bojańczyk, M...

Oficjalne recenzje i

Być Włochem – to brzmi dumnie…

73 104 21

Z pewnością może kogoś zachęcić do wakacyjnego wyjazdu i zawczasu przygotować na pewne zjawiska czy odmienne od polskich obyczaje – to największa zaleta, zaś konkretne anegdoty bywały naprawdę fascynujące. Książka napisana jest łatwym w odbiorze, swobodnym językiem, zaś przy osądach czy podawanych informacjach czuć pewność siebie autora, wynikającą z wiedzy czy doświadczeń.

Niemniej, mam pewne "ale". Ja sam sięgnąłem po tę pozycję jakiś czas po tym, jak zacząłem rozważać Włochy jako destynację przy emigracji – zresztą, na blogu polskiej emigrantki spotkałem się z jej rekomendacją. Pod tym względem oczywiście dostałem tonę ciekawych informacji, które na pewno przy zbliżającym się wielkimi krokami pierwszym wyjeździe do tego kraju będę miał na uwadze. Był jednak pewien element, który bardzo mnie dręczył, bowiem miałem z podobnym problemem do czynienia jeszcze w czasach szkolnych. Wtedy to moja nauczycielka francuskiego, dość zamożna małżonka wykładowcy uniwersyteckiego, próbowała roztaczać przede mną wizję Francuzów jako pełnych klasy, bogatych, w każdym przypadku zafascynowanych kulturą wyższą i codziennie mogących pozwolić sobie na długie kolacje, zawsze złożone z drogich dań – nie umiałem się jednak oprzeć wrażeniu, że jej wizja obyczajów tego narodu jest jednak zaburzona przez... cóż, mało reprezentatywną grupę badawczą, pochodzącą z wyższej klasy średniej, że tak to ujmę. Tutaj włączał mi się momentami podobny sceptyzm, szczególnie, gdy wśród wymienianych osobistości autor wspominał swoich własnych znajomych i dał mi tym samym obraz, w jakich środowiskach może się obracać. Wydało mi się to w takim razie mało reprezentatywne i mam wątpliwości, na ile pewne standardy i nakreślone przez niego obrazy będą miały przełożenie na ludzi takich, jak ja, wśród których zapewne będę się obracał – z niższej klasy średniej oraz młodych, świeżo po studiach lub na doktoratach. Może okaże się, że mój sceptyzm był nieuzasadniony, przekonam się wszakże na własnym wyjeździe – niemniej, przez połowę lektury myśl ta regularnie do mnie wracała.

Jeśli ktoś pragnie jedynie przygotować się na wakacje lub wkręcić w kuchnię oraz kulturę, to mogę swobodnie polecić. Wymieniane od połowy książki TOP 10 miast czy dań są dość ciekawe, zaś rekomendacje literackie czy filmowe na bieżąco sobie zapisywałem do sprawdzenia w przyszłości.

Autor kroczyl droga trudna pomiedzy ksiazka za plytka a za gleboka, i chyba w sumie mu sie to udalo. Ksiazka daje jakies pojecie o zewnetrznej warstwie kraju., napisana jest latwym, przystepnym jezykiem, mozna ja czytac wolno a mozna tez ja czytac badzo szybko. Umiejetnie tez potraktowane jest to co autor zakladal ze my o Wlochach juz wszyscy wiemy. Ci ktorzy do Wloch jezdza czesta znajda w ksiazce specyficzne porady gdzie najlepiej jechac a gdzie lepiej nie. Natomiast generalnie, adresatem ksiazki jest raczej osoba przecietna ktora chce po prostu we Wloszech spedzic mile wakacje. Czyli liczy sie jedzenie, unikalna atmosfera, widoki. Ale juz muzea niekoniecznie. Autor stroni od zbyt intelektualnych tendencji. To zreszta trudny w tym temacie kraj, bo wszystko czego sie we Wloszech dotkniemy wymaga natychmiast ogromnego komentarza. Natomiast rozdzialik pod znamiennym tytulem "Dla tych ktorzy jeszcze czytaja" jest krociutki i dosc mizerny, polecane sa tam w wiekszosci kryminaly.

Pozycja dla fanów Włoch. Pozostali mogą się znudzić. Fajnie się czyta początek i koniec, w którym Autor opisuje swoje wrażenia i wspomnienia.

Lekka i przyjemna książka o Włoszech, a nawet bardziej o Włochach.

Lekka i przyjemna książka o Włoszech, a nawet bardziej o Włochach.

BELLA ITALIA - uwielbiam ten kraj, przesympatycznych mieszkańców, pyszne jedzonko, zachwycające zabytki no i świetny klimat.
U pana Macieja mogłam o tym wszystkim przeczytać, dowiedzieć się kilku ciekawostek, poznać trochę historii oraz lepiej zrozumieć Włochów.
.... i znów zapragnęłam odwiedzić ten kraj po raz kolejny.
Mam nadzieję, że już niebawem.

Polecam M:o)

.... i znów zapragnęłam odwiedzić ten kraj po raz kolejny.
Mam nadzieję, że już niebawem.

Polecam M:o)

Jako zafascynowany kulturą włoską,głównie z racji oglądania i czytania o włoskiej mafii,byłem ciekawy tej książki.
Wydanie uzupełnione przekazuje najnowsze dane oraz przemyślenia autora.
Bardzo dobrze uporządkowana książka. Od historii Włoch, głównie od czasów gdy doszło do zjednoczenia Włoch czyli 1861,
Do dzisiaj pokazania jak tworzyła się tożsamość narodowa, co ich jednoczyło a co dzieliło.
Później to już pokazanie podejścia Włoszech i Włochów to wielu dziedzin, ubiorów,religii,jedzenia,mentalności,
rodziny,podejścia do rodziców dziadków,romansów,miłości,zdrowia,małżeństw,rozwodów i wielu innych.
Autor podaje fakty poparte badaniami czy statystykami na dany temat.
Całość czyta się dobrze, jest to uporządkowane,wiele faktów było dla mnie nowych,inne pozwoliły uporządkować wiedzę,
trochę lepiej zrozumieć co i dlaczego.
Nie podobały mi się w tej książce wnioski autora, na podane fakty.Ja bym podane dane interpretował inaczej.
Głównie inaczej odbieram podejście do rodziny,religijności,wiary czy zasad współżycia.
Momentami miałem wrażenie że autor typowo polskim podejściem bardziej się naśmiewa z Włochów i ich podejścia,
niż próbuje docenić wyższość zasad czy wyższej kultury.Brakowało mi podejścia do sztuki wyższej i pokazania tego
wielowiekowego dziedzictwa,oraz tego co najbardziej lubię czyli czegoś o mafii i ich wpływie na kulturę.
Po lekturze, jeszcze bardziej zakochałem się w Italii

Wydanie uzupełnione przekazuje najnowsze dane oraz przemyślenia autora.
Do dzisiaj pokazania jak tworzyła się tożsamość narodowa, co ich...

Masa ciekawostek i interesujących przemyśleń autora na temat bella Italia i jej mieszkańców. M. Brzozowski jest italianistą i dziennikarzem, więc Włochy ma w małym palcu. W lekko ironicznym stylu opowiada, co podziwia, co poleca, a co go drażni. Przede wszystkim jednak zachęca do poznania kraju z jego niepowtarzalnym klimatem i (ponoć) najlepszą kuchnią świata.

⭐⭐⭐⭐⭐⭐↔️🔟

Mediolan ,Wenecja czy Rzym miejsca ,które chyba każdy chciałby zobaczyć ja również osobiście nigdy nie byłem😓 Jednak dzięki tej książce choć na chwilę mogłem się przenieść do Włoch poznać mentalność Włochów ,zwiedzić wyobraźnią ciekawe miejsca czy poznać kulturę i obyczaje tego cudownego małego państewka w kształcie buta na mapie Europy😍 Może kiedyś jednak się uda zobaczyć to wszystko na żywo oraz zjeść prawdziwa włoska pizzę czy wybić dobrą kawę o poranku😋

⭐⭐⭐⭐⭐⭐↔️🔟

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na poziomie "może być". Dowiedziałam się kilka nowych rzeczy, potwierdziłam to co już wiedziałam. Generalnie .... może być, ale nic zachwycającego.

Lekka i przyjemna lektura. Idealna dla osób, ktore, tak jak ja, "liznęły" nieco kultury i języka włoskiego i chcą dowiedzieć się nieco więcej.

Maciej A. Brzozowski Włosi. Życie to teatr Zobacz więcej