Księga stylu Coco Chanel. Jak stać się elegancką kobietą z klasą

Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Gospel According to Coco Chanel: Life Lessons from the World's Most Elegant Woman
poradniki
Ag2S

Współczesne spojrzenie na legendarną ikonę mody i praktyczny poradnik dla kobiet wszystkich pokoleń. Każda dziewczyna powinna mieć dwie rzeczy: klasę i urok. Coco Chanel urodziła się w 1883 roku w biednej rodzinie na południu Francji. Osierocona jako kilkuletnie dziecko przez matkę i porzucona przez ojca, trafiła pod opiekę zakonnic, które nauczyły ją szyć. Na początku XX wieku pracując jako...

Każda dziewczyna powinna mieć dwie rzeczy: klasę i urok.
Coco Chanel urodziła się w 1883 roku w biednej rodzinie na południu Francji. Osierocona jako kilkuletnie dziecko przez matkę i porzucona przez ojca, trafiła pod opiekę zakonnic, które nauczyły ją szyć. Na początku XX wieku pracując jako szansonistka w paryskich kawiarniach, w wolnych chwilach dla zabawy zaczęła szyć kapelusze. To był początek jej wielkiej kariery. Zagłębiając się w meandry zawikłanej biografii słynnej projektantki, Karen Karbo napisała inspirującą książkę o sprawach ponadczasowych – stylu, pasji, pieniądzach, sukcesie, kobiecości i życiu na własnych warunkach.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

geena | 2014-06-19
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Po lekturze tej książki nasunęła mi się jedna główna konkluzja, że: czytanie Karen Karbo, to jak słuchanie bliskiej przyjaciółki z pasją opowiadającej o swojej nałogowej fascynacji legendarną projektantką. I w tym zdaniu można zamknąć tę właśnie publikację. Absolutnie nie mam tutaj na myśli negatywnego znaczenia tego stwierdzenia. Nie. Chciałabym po prostu przekonać Was (oczywiście mam tutaj na myśli głównie kobiety), że lektura tego poradnika jest naprawdę bardzo przyjemna i stanowi idealną odskocznię po ciężkim tygodniu. Jednak to nie wszystko! Poza tym, że dzięki niej się zrelaksujemy i wzbogacimy własne wnętrze o kilka istotnych faktów z dziedziny klasy i stylu, to ten poradnik stanowi także całkiem zgrabnie ubrane kompendium wiedzy dla wszystkich tych, którzy interesują się modą, a także dla tych, którzy poszukują informacji o Coco Chanel - tych nieco bardziej barwnych i pikantnych niż suche fakty w notkach biograficznych.

Także wracając do mojej głównej myśli - wspomniana...

Miss_Jacobs | 2014-07-21

Okładka sugeruje, że mamy do czynienia z poradnikiem. Napisanym z przymrużeniem oka. Mówiąc wprost, jest to biografia Coco Chanel opisana przez pryzmat konkretnych zagadnień i jednocześnie próba stworzenia uniwersalnych zasad, które można by stosować we własnym życiu.
Nie ma tutaj prawd objawionych, poczucie humoru autorki też nie pokryło się z moim. Zbyt dużo rzeczy się powtarzało, co powodowało znużenie. W końcu ile razy można czytać o tym, że Chanel była biedna jako dziecko i często fantazjowała? Czy nie istnieją już synonimy? Jedną historię można napisać na milion sposobów, tu wybrano tylko jeden i powielano go.
Na plus można zaliczyć charakterystykę epoki, w której żyła Chanel i ludzi z jej otoczenia. Ciężko jednak mówić tu o szczególnych zasługach autorki. To wymóg biografii i przypadłość losu, że na wybitną jednostkę składa się odpowiedni czas i odpowiedni ludzie. Miłym akcentem (i tu wierzę, że autorka mogła mieć wpływ oraz zasługę) są ilustracje przed rozpoczęciem....

Samash | 2014-07-20
Przeczytana: lipiec 2014

Coco Chanel, a właściwie Gabrielle „Coco” Chanel, Francuzka urodzona w 1883 i pochodząca z biednej rodziny. Wychowywała się w sierocińcu. Na czym polega fenomen tej kobiety? Już mówię. Zawsze można wyglądać elegancko, nie trzeba kupować ubrań za tysiące. Najważniejsze jednak to się ubrać, a nie przebrać. Jak mówiła Coco „przed wyjściem spójrz jeszcze raz w lustro i ściągnij jeden dodatek”. Coś w tym musi być. Dzięki Karen Karbo poznamy lepiej Coco Chanel i jej przeszłość. Dowiemy się, jak doszło do powstania Domu Mody Chanel.

Gabrielle nauczyła się szyć będąc w sierocińcu sióstr zakonnych. To tam szyjąc długi czas doszła do tzw. „wprawy” w szyciu, co później tylko sukcesywnie rozwijała i udoskonalała. Projektantka od zawsze chciała dobrze wyglądać, lecz na początku swojej dorosłości najzwyczajniej nie było jej na to stać. Znalazła, więc idealne rozwiązanie z niekomfortowej dla niej sytuacji. Postanowiła wykorzystać swoje umiejętności i talent do szycia. Tak, więc sama...

Lukrecja | 2014-07-21
Przeczytana: 07 lipca 2014

Chanel, czyli symbol ponadczasowej elegancji, prostoty i luksusu zarazem. Po dziś dzień nosimy małą czarną, proste żakiety bez kołnierzyka, dżersejowe sukienki, torebki na łańcuszku i z uwielbieniem spryskujemy się Chanel No. 5. Za tym wszystkim stoi kobieta, o której zdaje się powiedziano już wszystko. Coco Chanel od zawsze budziła kontrowersje i nie mam tu na myśli jedynie rewolucji jaką przeprowadziła w świecie mody.

Tym razem z legendą Chanel postanowiła zmierzyć się amerykańska autorka Karen Karbo, ale trzeba przyznać - podeszła do tego w dość nietypowy sposób. Inspirując się postacią kultowej projektantki napisała interesujący poradnik z elementami biografii oraz przemyśleniami dotyczącymi modowego imperium i życia Coco Chanel.

Czy ta książka może być ciekawa dla kogoś, kto w ogóle nie interesuje się modą? To była moja pierwsza myśl, kiedy przeczytałam kilka pierwszych stron Księgi stylu. No bo w gruncie rzeczy ja sama o świecie mody wiem niewiele. Nie śledzę najnowszych...

MałaPisareczka | 2014-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2014

O sławnych ludziach mówi się wiele za ich życia, a o wielkich ludziach, którzy zmienili cząsteczkę świata, mówi się również i po śmierci. Tak też jest w przypadku sławnej Coco Chanel, która stała się ikoną mody. I choć nie ma osoby, dla której ta marka jest obca, mało kto wie coś więcej o samej Coco.

Coco Chanel urodziła się w 1883 roku w biednej rodzinie na południu Francji. Osierocona jako kilkuletnie dziecko przez matkę i porzucona przez ojca, trafiła pod opiekę zakonnic, które nauczyły ją szyć. Na początku XX wieku pracując jako szansonistka w paryskich kawiarniach, w wolnych chwilach dla zabawy zaczęła szyć kapelusze. To był początek jej wielkiej kariery*.

Jak to się mówi? Od zera do bohatera? Tak, to przysłowie sprawdza się w tej historii znakomicie. Jak to się stało, że biedna a w dodatku osierocona dziewczyna stała się ikoną - wzorem do naśladowania? W czym tkwi haczyk? Jak wygląda droga do sukcesu? Aż w końcu jak samej stać się elegancką kobietą z klasą? Na te i wiele...

Ailime | 2014-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2014

Spodziewałam się czegoś innego po tej książce, zmylona nietrafionym tytułem i towarzyszącą jej kampanią reklamową. Moim zdaniem nie jest to żadna "księga stylu", a raczej mniej więcej chronologiczny zbiór anegdot na temat życia Coco Chanel, wzbogacony o ich swobodną interpretację i ocenę dokonywaną przez autorkę, która na dodatek całą książkę poluje lub raczej udaje, że poluje na autentyczny żakiet Chanel - w opisie tych jej zmagań nie widzę sensu: ani jako zabieg stylistyczny, jak również nie wynikają z nich żadne wnioski. Niemniej jednak książkę czyta się lekko i szybko, nadaje się do zabrania na plażę :-)

malaMi | 2014-10-12
Przeczytana: 11 października 2014

Nie wiem czego się spodziewałam sięgając po Księgę stylu Coco Chanel. Zwykle wszelkie około poradnikowe pozycje omijam szerokim łukiem, ale jak sroka skusiłam się na błyszczące nazwisko projektantki, którą szanuję za odważne zmiany w damskiej modzie w czasach niekoniecznie temu sprzyjających. I niestety po raz kolejny dostałam słoną nauczkę.

Niezupełnie załapałam ideę tej książki. Miała być inspirującą lekcją na temat pasji, pieniędzy, stylu, kobiecości i wielu innych ciekawych rzeczy. Ja tego nie odnalazłam. Owszem, Karbo porusza sporą część z tych kwestii, jednak tylko przez pryzmat życia Coco Chanel, więc sama autorka nic nowego, ani tym bardziej inspirującego do swojej książki nie wniosła. Jaki więc był cel jej stworzenia? Nie wiem co autorka chciała w swojej książce przekazać, bo od siebie dodawała jedynie „sarkastyczne” komentarze i anegdotki o poszukiwaniu idealnego żakietu od Chanel-Chanel.

Byłam szczerze zaskoczona, kiedy z notki biograficznej dowiedziałam się, że Karen...

Bycie elegancką zawsze jest w modzie. Zachowywanie się i wyglądanie z klasą także. W zasadzie jedno drugiego nie wyklucza. Czy zastanawiałaś się kiedyś, co oznacza to "z klasą"? Czy to markowe ubrania, droga biżuteria, wyszukane fasony ubrań? Niekoniecznie. Coco Chanel nie stawiała na wydziwianie. Ona bawiła się tym, co miała. Łączyła materiały, fasony, eksperymentowała z dodatkami czy kolorami. Jeżeli otworzysz swoją własną szafę i spojrzysz na ubrania to zobaczysz w niejednym rękę Chanel. Czarne sukienki, spódnice w kształcie litery A lub ołówkowa sięgająca kolan, dżersej, żakiety idealnie współgrające z jeansami i wiele, wiele innych to zasługa Coco Chanel. To właśnie jej kobiety zawdzięczają kieszenie, sukienki z obniżoną talią, krótkie wieczorowe sukienki, swetry przewiązywane w pasie, czy chociażby ubrania sportowe.

"Ubrania o prostym kroju, podkreślające sylwetkę, w których można swobodnie się poruszać i bez obaw obwiesić biżuterią - to styl Chanel." (str. 12)

Nigdy...

Cassiel | 2014-06-22
Na półkach: Przeczytane, Do recenzji, 2014
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Jak to brzmi! Jakbym ja sama urwała się z kosmosu i postanowiła przeczytać tę książkę będąc pod wpływem kosmitów. Uprzedzając pytania wszystkich - nie, wcale nie zamierzałam jej czytać, a nawet nie wiedziałam o jej istnieniu. Przyszła niespodziewanie i przykuwała mój wzrok. Trochę głupio było mi się za nią zabrać (ta elegancka kobieta z klasą), ale ciekawość rosła i dałam jej szansę. Nie uwierzycie! Nie było tak źle, a nawet całkiem fajnie.

Książka Karen Karbo traktuje przede wszystkim o Coco Chanel i jej historii, którą zapewne mało kto zna. O tym jak wyglądało jej dzieciństwo, jak trafiła pod opiekę zakonnic, które nauczyły ją szyć i jak wyglądał początek jej wielkiej kariery. Autorka przedstawia chaotyczną biografię projektantki, która twardo stąpała po ziemi, wywołała wiele kontrowersji i ubrała miliony kobiet na całym świecie. Według okładki, Karbo napisała inspirującą książkę o sprawach ponadczasowych - stylu, pasji, pieniądzach, kobiecości itd.

Dla mnie inspirująca nie...

Jadźka | 2014-07-25
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Markę Coco Chanel zna na świecie każdy. Jednak nie każdy wie, jaka historia się kryje za tym nazwiskiem. Dzięki Karen Karbo możemy mniej więcej przybliżyć sobie postać Gabrielle Chanel, zwanej dzisiaj jako Coco. „Księga stylu Coco Chanel” to tytuł, który w dużej mierze oddaje nie tylko sylwetkę tej postaci, ale jest również swego rodzaju poradnikiem w stylu „jak stać się elegancką kobietą z klasą”. Choć stron posiada niewiele, jej wnętrze pokrywa wnikliwa i intrygująca treść. Nie jest idealna, ma swoje wady, ale lektura okazuje się przyjemnym doświadczeniem.

Wiadomo, że na co dzień większość z nas nie ma dużej styczności (albo wręcz żadnej) z tą marką, dlatego lektura może nie zachęcać. Autorka jednak przedstawia tutaj bardziej wątki z życia Chanel czy też luźne osobiste wtrącenia na temat marki i ubioru. Wykorzystując lekki styl i lekkie podejście do tematu przedstawia wszystko to, czego o Chanel nie wiedzieliśmy. W sporej mierze są to suche fakty z życiorysu, co nie wygląda...