Biedni Polacy patrzą na Getto

Okładka książki Biedni Polacy patrzą na Getto
Jan Błoński Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie powieść historyczna
223 str. 3 godz. 43 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
223
Czas czytania
3 godz. 43 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308042014
Tagi:
Holocaust
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Michał Głowiński, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Paweł Śpiewak, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając
Ocena 5,3
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Listy 1958-1997 Jan Błoński, Czesław Miłosz
Ocena 6,5
Listy 1958-1997 Jan Błoński, Czesła...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
80 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
15439
2030

Na półkach: , , , ,

Jest to lektura konieczna, wrażliwie opisująca traumę Holocaustu i dyskurs żydowski w literaturze polskiej. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie jak powinny się kształtować stosunki polsko-żydowskie, jak wyglądała "asymilacja" Żydów w Rzeczpospolitej i jak publicystyka podejmowała tematykę żydowską. Na zagładę patrzy przez pryzmat poezji Miłosza, Campo di Fiori i tytułowy wiersz, "Biedni Polacy patrzą na getto". Wdaje się w mini-polemikę z poetą, próbuje dociec czy obojętność Polaków na eksterminację Żydów można rozpatrywać w kategorii współwiny, czy bierność może oznaczać niewinność.

"Kompleks żydowski" jest skrupulatnie przez niego badany z moralnego/etycznego punktu widzenia. Mimo erudycji Błońskiego, a może właśnie ze względu na nią, zbiór esejów pochłania bez reszty, nie sposób nie zgodzić z większością postawionych tez. Książka oczywiście bardziej do przeżycia, refleksji i zadumy.

Błoński przedstawia sylwetki wybitnych pisarzy i poetów, albo noszących "skazę" żydowskości (Tuwim, Stryjkowski, Andrzejewski), albo głoszących mieszaninę tolerancji i antysemityzmu (analizuje dwuznaczność tekstów Zofii Kossak). Bada też tendencje akulturacji, zawsze to od Żydów wymaga się asymilacji z polskim środowiskiem, a nie odwrotnie.

W ogóle mamy tu kompilację odważnych tekstów otwarcie mówiących o wstydliwie przemilczanych powojennych pogromach Żydów w Kielcach, o przyczynach" marca 1968", o stereotypowych przedstawieniach Żydów w literaturze i polemizujących z nimi wizjach ze współczesnej literatury (m.in. Brandys).
Na pewno jest to ważny głos w dyskusji, bardzo rzetelnie opracowane teksty, które tworzą swego rodzaju manifest. Ani Polaków , ani narodu żydowskiego się tutaj nie demonizuje, ale stwarza płaszczyznę porozumienia.

Jest to lektura konieczna, wrażliwie opisująca traumę Holocaustu i dyskurs żydowski w literaturze polskiej. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie jak powinny się kształtować stosunki polsko-żydowskie, jak wyglądała "asymilacja" Żydów w Rzeczpospolitej i jak publicystyka podejmowała tematykę żydowską. Na zagładę patrzy przez pryzmat poezji Miłosza, Campo di Fiori i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    221
  • Przeczytane
    112
  • Posiadam
    24
  • Historia
    8
  • Judaica
    6
  • Holocaust
    5
  • Ulubione
    5
  • 2018
    3
  • Eseje
    3
  • II wojna światowa
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Biedni Polacy patrzą na Getto


Podobne książki

Przeczytaj także