Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka

Wydawnictwo: Pogranicze
historyczna

Tragedia tysiąca sześciuset Żydów z Jedwabnego zamordowanych 10 lipca 1941 roku przez swoich sąsiadów, choć znalazła epilog w łomżyńskim sądzie w maju 1949 roku, nie weszła do historiografii drugiej wojny światowej. Książka wypełnia tę lukę w oparciu o relacje niedoszłych ofiar, świadków i uczestników pogromu. Autor zapytuje, czy w świetle dramatu w Jedwabnem nie należałoby zrewidować rozmaitych ustaleń dotyczących historii Polski drugiej połowy dwudziestego wieku.

Wojciech Gołębiewski | 2016-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

UWAGA! GWIAZDKI NIE DOTYCZĄ WARTOŚCI KSIĄŻKI, LECZ MAJĄ SKŁONIĆ KAŻDEGO CZYTELNIKA DO PRZECZYTANIA JEJ, PRZEDE WSZYSTKIM ZE WZGLĘDU NA SZEROKĄ DYSKUSJĘ, JAKĄ WYWOŁAŁA.

Znowu zauważyłem brak mojego głosu, lecz pisanie obecnie, po tylu latach, po szerokiej narodowej dyskusji wydaje się bezsensowne. Więc dzisiaj, tj 18.04.2016 roku, z przekonaniem stwierdzam, że obowiązkiem każdego Polaka jest lektura tej książki, bez względu na reprezentowane racje.

Pela | 2013-05-25
Przeczytana: 2000 rok

Niewątpliwie wydarzenia opisane w książce miały miejsce i jest to fakt. Byłam w Jedwabnem i próbowałam rozmawiać z ludźmi na temat opisanych w Sąsiadach wydarzeń, ale nikt nic nie widział i nie słyszał. Opisane wydarzenia potwierdził tylko jeden człowiek, który osiadł tam wiele lat po wojnie i potwierdził opisane przez pana Grossa wydarzenia. Jednak według mojej opinii autor miarą tamtych wydarzeń mierzy wszystkich, a to jest zbyt daleko idące uogólnienie.

Sargento_Garcia | 2013-09-15
Przeczytana: 2011 rok

Książka ciężka, gdyż porusza temat o którym nie chcemy mówić i pamiętać: udział polaków w grabieniu majątków i zagładzie żydów w czasie II wojny światowej.
Autor wywołał nas Polaków do tablicy i "pokazał palcem" że nie jesteśmy takim kryształowym narodem, że nie tylko pomagaliśmy i ratowaliśmy żydów w czasie holokaustu, ale również czynnie uczestniczyliśmy w eksterminacji tego narodu.
Nie można wszystkich mierzyć jedna miarą: w czasie wojennej zawieruchy byli Polacy, Niemcy, żydzi, Czesi, Węgrzy etc etc z których wyszła bestia, ale byli również przedstawiciele tych narodów gotowi poświecić wszystko dla ratowania jednostki.

Moim zdaniem warto tą książkę przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie zarówno na temat jak i na sposób jego przedstawienia.

medialny | 2013-11-20
Przeczytana: 2006 rok

Bzdurna, naciągana opowieść o tym jak to źli Polacy mordowali biednych Żydów. Szkoda, że ci co piszą bezmyślne opinie na jej temat, potępiając Polaków za niepopełnione zbrodnie, nie znają historii a opinie wyrabiają sobie na podstawie książki Żyda Grossa, napisanej na zamówienie z USA. Poczytajcie najpierw o tym, jak to kilka lat wcześniej, po 17stym września 1939 roku, Sowieci przy pomocy mieszkańców okolicznych wsi narodowości żydowskiej zapędzali polskie rodziny do wagonów i wysyłali je na Syberię. Poczytajcie o rzeziach i morderstwach dokonywanych podczas wojny na Polakach przez partyzantów narodowości żydowskiej w miejscowościach Naliboki czy Koniuchy. Nie słyszeliście ? Wielka szkoda ...

Przykre jest dla mnie uczucie zakłamania i braku odwagi do przyznania się do własnych błędów (nawet na skalę narodową). Hasło "relacje polsko-żydowskie w okresie II wojny światowej" większość Polaków kojarzy z pomocą, jaką nasi rodacy oferowali Żydom ryzykując życiem swoim i swoich rodzin. Nikt nie neguje faktu tych bohaterów (nie boję się użyć tego słowa, ponieważ takie postawy bez wątpienia są wyrazem wielkiego heroizmu) jednak każdy kij ma dwa końce.

Cienka książka "Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka" Grossa szczegółowo przedstawia i analizuje wydarzenia, które miały miejsce z dniem 10 lipca 1941r. W tym dniu po wielu dniach pogromów, rabunków, wyzyskiwania i wszelkiego rodzaju szykan Polacy zamieszkujący miasteczko Jedwabne dokonali mordu Żydów poprzez spalenie w stodole. O tym się jednak głośno nie mówi, na lekcjach historii nauczyciele przemilczają ten temat. Prawdopodobnie dlatego zarówno autor jak i jego książki są tematem bardzo kontrowersyjnym (na maturze...

Rachela | 2015-04-05
Przeczytana: 04 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Już sama nazwa Jedwabne wywołuje dreszcz przerażenia. 10 lipca 1941 r. miejscowi Żydzi zostali w bestialski sposób wymordowani (wystarczy wspomnieć młodziutką Gitele - odcięto jej głowę, która posłużyła motłochowi jako piłka czy Judes zgwałconej i zabitej), spędzeni do stodoły i spaleni żywcem. I to przez kogo? Przez własnych sąsiadów - Polaków. Relacje ocalałych mówią o tym jasno. To nie byli Niemcy. Nie mogę zrozumieć tych, którzy w to nie wierzą.

Czytając wielokrotnie przyznawałam rację autorowi. Niestety, antysemityzm w Polce wciąż istnieje i ma się dobrze. Ach, te spiski żydo - masońskie... Wielu nie dają spać...

Niełatwo czyta się takie książki, ale trzeba zmierzyć się z historią własnego narodu. Warto przeczytać " Sąsiadów". Polecam.

sfizo | 2012-09-04
Przeczytana: 03 września 2012

opinia bardzo słaba nie dlatego, że jest kontrowersyjna czy oskarżająca Polaków - każdy ma prawo do swojej interpretacji, nawet jeśli jest jednostronna. jednak książeczka każe mi po prostu wątpić w warsztat historyka, dużo tam domysłów uzupełnianych zgadywankami i fragmentów, które nie weszły do książki, bo 'można je pominąć milczeniem, ponieważ nie za bardzo dotyczą całości książki'. Moim zdaniem dotyczą.

Konrad | 2013-06-30
Na półkach: 2013, Przeczytane, historia
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Temat może już i dawno przebrzmiał – książkę wydano w końcu w 2000 roku – to jednak myślę, że warto raz jeszcze podjąć się próby recenzji. Szczególnie jeśli temat żywo mnie ob-chodzi i jest podejmowany w sposób co najmniej kontrowersyjny. Mowa tu o Sąsiadach Jana Tomasza Grossa, „dziele historycznym” (określenie jak najbardziej na miejscu), które wzbudziło swego czasu ogromną dyskusję, opublikowano wtedy co najmniej kilkadziesiąt (!) tek-stów o charakterze recenzyjno-dyskusyjnym.

Dlaczego tak bezkompromisowo – ale i tak w sposób delikatny i pełen taktu – określiłem Są-siadów? Należy zacząć od dziwnej maniery autora, który swoje domysły i prawdopodobieństwa doprowadza do niezwykle krzywdzących wniosków. Wszelkie „chyba”, „tak słyszałem”, „prawdopodobnie” przedstawiają dosyć jednostronny obraz sprawy. Otóż z tej książki wynika, że "Żydzi zawsze mieli świadomość potencjalnego zagrożenia ze strony otoczenia" (łatwo dojść do wniosku, że „otoczenie” – w kontekście Sąsiadów – to Polacy),...

Mar | 2015-09-08

"Niech żyje armia niemiecka, która wyzwoliła nas od tej wstrętnej żydokomuny", czy jakoś tak... Latem 1941, w kilku punktach na wschodzie wybuchła zoologiczna, patologiczna mentalna pokraka: Antysemityzm i antykomunizm. Zaprzeczanie prawdzie jest najgorszym rozwiązaniem. Zaprzeczanie z powodu wstydu jest najgorszym rozwiązaniem. Kreowanie się na aniołki nie ma historycznych podstaw.

Justyna | 2011-02-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2010

Książka Grossa jak zwykle kontrowersyjna. Porusza trudny w historii temat "zagłady" Żydów przez ludność polską. Gross zbiera jednak niesamowicie bogaty materiał źródłowy, przez co dzieło to staje się jeszcze bardziej wiarygodne.

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?