Żydzi
historyczna

Przez ponad 700 lat Żydzi mieszkali i pracowali wśród Polaków, tu była ich ojczyzna. Tragedia holokaustu i powojenne dzieje Polski skomplikowały i tak powikłane przez wieki stosunki polsko-żydowskie. Dziś warto spojrzeć bez emocji i uprzedzeń na dziedzictwo polskich Żydów choćby po to, aby lepiej zrozumieć dzieje Rzeczypospolitej.

aga | 2016-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Jeżeli chodzi o treść to jest to ledwie zarys. Wiadomości w pigułce. Skrót. Punkt wyjścia do dalszego pogłębiania wiedzy.
Ale mnie urzekło wydanie tej książki. Ilustracje i obrazy, zdjęcia. Wczoraj wieczorem długo oglądałam, wracałam do obejrzanych już stron. Szczególnie wzruszały mnie zdjęcia z okresu zagłady. Patrząc na nie trudno było nie myśleć o tym, że ludzie ci zginęli.
Polecam

To albumowe kompendium wiedzy o historii i kulturze Żydów czyta się szybko i z zainteresowaniem przede wszystkim dzięki lekkiemu i błyskotliwemu stylowi autora.

Dużo tu ciekawostek, anegdot, faktów oraz mnóstwo ilustracji, zdjęć, kopii dokumentów.
Mamy okazję poznać dzieje narodu żydowskiego od czasów biblijnych, poprzez diasporę i Holokaust, po współczesność; ciekawie opisane są bogate obyczaje ściśle powiązane z religią, kulturowy dorobek wielu pokoleń oraz różnorakie mity i stereotypy, jakie na przestrzeni wieków narosły wokół Żydów.

To doskonała książka dla tych, którzy dopiero zaczynają interesować się tematem, jednak również osoby wiedzące dużo o historii i kulturze żydowskiej mogą odnaleźć tu sporo cennych informacji.

MobyDick | 2017-04-19
Przeczytana: marzec 2017

Książka jest wprowadzeniem w trudną relację stosunków polsko-żydowskich. Przedstawia zarówno historię jak i krótko opisuje żydowskie zwyczaje. Holocaust zajmuje tutaj ważną, chociaż nie dominującą rolę.
Książka bogato ilustrowana, bardzo ładnie wydana.
Nie jestem specjalistą w tych sprawach, ale nie mogę zrozumieć dlaczego Bund jest wspominany wielokrotnie, a o ruchu Bejtar nie ma ani słowa...

Pragnąc dowiedzieć się czegoś więcej o Żydach, sięgnęłam właśnie po tę książkę.
Niestety nie przeczytałam jej w całości, ponieważ była ona jak dla mnie zbyt trudna (dużo określeń naukowych). Myślę,że osoba ,która ma ochotę sięgnąć po tę książkę powinna już być przynajmniej trochę zaznajomiona z tym tematem.
Na plus dużo zdjęć .
I mam nadzieję ,że kiedyś uda mi się powrócić do tej książki.:)

Zaintrygowana | 2013-06-28

Bardzo dobra jako źródło informacji o Żydach, szczególnie jeśli chce się spojrzeć na ich kulturę całościowo, ze szczególnym uwzględnieniem Żydów w Polsce. Przydatna pozycja. Polecam.

Shoshana25 | 2015-02-11

Bardzo ciekawie napisana oraz wydana książka opisująca historię Żydów na ziemiach polskich. W książce znajdziemy właściwie wszystko; kulturę, zwyczaje, rys historyczny. Wszystko bardzo rzetelnie i interesująco przedstawione.

Aztek_Anonim | 2017-02-03
emka | 2016-12-11