Żydzi
historyczna

Przez ponad 700 lat Żydzi mieszkali i pracowali wśród Polaków, tu była ich ojczyzna. Tragedia holokaustu i powojenne dzieje Polski skomplikowały i tak powikłane przez wieki stosunki polsko-żydowskie. Dziś warto spojrzeć bez emocji i uprzedzeń na dziedzictwo polskich Żydów choćby po to, aby lepiej zrozumieć dzieje Rzeczypospolitej.

cymelium | 2016-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Jeżeli chodzi o treść to jest to ledwie zarys. Wiadomości w pigułce. Skrót. Punkt wyjścia do dalszego pogłębiania wiedzy.
Ale mnie urzekło wydanie tej książki. Ilustracje i obrazy, zdjęcia. Wczoraj wieczorem długo oglądałam, wracałam do obejrzanych już stron. Szczególnie wzruszały mnie zdjęcia z okresu zagłady. Patrząc na nie trudno było nie myśleć o tym, że ludzie ci zginęli.
Polecam

To albumowe kompendium wiedzy o historii i kulturze Żydów czyta się szybko i z zainteresowaniem przede wszystkim dzięki lekkiemu i błyskotliwemu stylowi autora.

Dużo tu ciekawostek, anegdot, faktów oraz mnóstwo ilustracji, zdjęć, kopii dokumentów.
Mamy okazję poznać dzieje narodu żydowskiego od czasów biblijnych, poprzez diasporę i Holokaust, po współczesność; ciekawie opisane są bogate obyczaje ściśle powiązane z religią, kulturowy dorobek wielu pokoleń oraz różnorakie mity i stereotypy, jakie na przestrzeni wieków narosły wokół Żydów.

To doskonała książka dla tych, którzy dopiero zaczynają interesować się tematem, jednak również osoby wiedzące dużo o historii i kulturze żydowskiej mogą odnaleźć tu sporo cennych informacji.

henio32 | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Na wstępie powiem , że książka wspaniale wydana - twarde lakierowane okładki, szyta, papier kredowy. Na każdej stronie zdjęcia, rysunki, grafiki, reprodukcje obrazów itd. Co do treści to muszę powiedzieć , że jest to raczej pozycja "albumowa", która siłą rzeczy nie za bardzo wgryza się w temat /ze względu na jego obszerność/, nie mniej jednak niesie ze sobą całkiem spory ładunek wiedzy.
Składa się z siedmiu rozdziałów i obejmuje okres od X wieku do teraz/czyli końca lat 90-tych/. Jest to podstawowe kompendium wiedzy na temat życia Żydów w tym okresie na ziemiach polskich.
Znajdziemy tu opis osiedlania się Żydów, ruchów religijnych, organizacji społecznych i politycznych, ludzi kultury i religii oraz oczywiście zapis życia codziennego w różnych epokach, problemów prawnych , gospodarczych i innych.
Dla mnie najciekawszy był rozdział V dotyczący zagłady podczas okupacji z wieloma ciekawymi wątkami i przykładami antysemityzmu, szmalcownictwa i mordów dokonywanych przez Polaków na...

dzika_mi | 2018-03-21
Przeczytana: 2017 rok

Cudownie opowiedziana historia narodu zydowskiego plus przepiekne ilustracje na kazdej stronie.

MobyDick | 2017-04-19
Przeczytana: marzec 2017

Książka jest wprowadzeniem w trudną relację stosunków polsko-żydowskich. Przedstawia zarówno historię jak i krótko opisuje żydowskie zwyczaje. Holocaust zajmuje tutaj ważną, chociaż nie dominującą rolę.
Książka bogato ilustrowana, bardzo ładnie wydana.
Nie jestem specjalistą w tych sprawach, ale nie mogę zrozumieć dlaczego Bund jest wspominany wielokrotnie, a o ruchu Bejtar nie ma ani słowa...

Pragnąc dowiedzieć się czegoś więcej o Żydach, sięgnęłam właśnie po tę książkę.
Niestety nie przeczytałam jej w całości, ponieważ była ona jak dla mnie zbyt trudna (dużo określeń naukowych). Myślę,że osoba ,która ma ochotę sięgnąć po tę książkę powinna już być przynajmniej trochę zaznajomiona z tym tematem.
Na plus dużo zdjęć .
I mam nadzieję ,że kiedyś uda mi się powrócić do tej książki.:)

Zaintrygowana | 2013-06-28

Bardzo dobra jako źródło informacji o Żydach, szczególnie jeśli chce się spojrzeć na ich kulturę całościowo, ze szczególnym uwzględnieniem Żydów w Polsce. Przydatna pozycja. Polecam.

Shoshana25 | 2015-02-11

Bardzo ciekawie napisana oraz wydana książka opisująca historię Żydów na ziemiach polskich. W książce znajdziemy właściwie wszystko; kulturę, zwyczaje, rys historyczny. Wszystko bardzo rzetelnie i interesująco przedstawione.

Mroovi | 2018-07-14
Monika | 2018-06-19