Wrota czasu, cz. 1 tomu 1

Okładka książki Wrota czasu, cz. 1 tomu 1 Pierdomenico Baccalario
Okładka książki Wrota czasu, cz. 1 tomu 1
Pierdomenico Baccalario Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Ulysses Moore (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ulysses Moore (tom 1)
Ulysses Moore. La Porta del Tempo
Ringier Axel Springer Polska
2003-05-23
2003-05-23
Bożena Fabiani

Okładka książki 50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat. Na wakacjach Pierdomenico Baccalario, Tommaso Percivale
50 rzeczy, któ... Pierdomenico Baccal...
Okładka książki 50 (małych) rewolucji, które zmienią świat Pierdomenico Baccalario, Federico Taddia
50 (małych) re... Pierdomenico Baccal...

Okładka książki Żelazne drzewo Holly Black, Tony Di Terlizzi
Żelazne drzewo Holly Black, Tony D...
Okładka książki Pieśń Niksy Holly Black, Tony DiTerlizzi
Pieśń Niksy Holly Black, Tony D...
Okładka książki Dziennik zakochanej nastolatki Pierdomenico Baccalario, Elena Peduzzi
Dziennik zakoc... Pierdomenico Baccal...
Okładka książki Kieliszek trucizny Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti
Kieliszek truc... Pierdomenico Baccal...

Książka dobra dla młodszych, bo łatwo idzie polubić bohaterów i zagadka jest całkiem ciekawa 👍🏻

Czasem fajnie jest znowu poczuć się dzieckiem i przeżywać wraz z dziecięcymi bohaterami ciekawe przygody:)
Willa Argo jest pełna tajemnic, a jej nowi mieszkańcy starają się znaleźć klucz (?) do ich odkrycia.
Bardzo pomocny do odczytania nieznanych słów jest "Słownik języków zapomnianych"
Treść zaszyfrowanych listów, znalezisko z groty i splot niespodziewanych zdarzeń oraz postaci - Nestor , Obliwia Newton- zachęci do lektury także dorosłych czytelników.
Ja już czytam kolejny tom:)

Jak ja się zakochałam w tych książkach. Pierdomenico Baccalario spełnia marzenia każdego czytelnika o tajemniczym miasteczku i jeszcze bardziej tajemniczych mieszkańcach oraz, oczywiście, grupce przyjaciół, z którymi możemy rozwiązywać zagadki.
Cała seria przeznaczona jest dla młodszych czytelników, ale koncept i obrazowy język może przemówić także do starszych.

O ileż lepsza byłaby ta książka, gdyby dostała się w ręce redaktora z krwi i kości. A gdyby towarzyszyła pracy redaktora rzetelna korekta, to stałaby się wręcz rewelacyjna. W obecnej postaci mam poczucie, jakby tę opowieść spotkała niezasłużona krzywda. Super zagadki. Ciekawa historia. Pełno przygód i niebezpieczeństw. Prawdopodobni, a co więcej wyraziści bohaterowie. I to wszystko psują koślawe i chropowate zdania. Ech… A powieść jest dedykowana dla starszych dzieci lub młodych nastolatków (to już zależy od tego, jak chcą być nazywani),zatem tym bardziej powinna być dopieszczona pod względem językowym. Cóż, póki co jestem w stanie dokonywać na bieżąco poprawek mojemu słuchaczowi, lecz gdy zabierze się za samodzielną lekturę obawiam się, że spotka go rozczarowanie. A może nie zauważy potknięć tłumacza? Lecz przecież podsuwamy książki dzieciom po to, by nauczyły się pięknej polszczyzny. Hmm… Nie mam odwagi, by polecić.

Recenzja "Wrota czasu"

"Wrota czasu" to powieść młodzieżowa opowiadająca o bliźniętach którzy wraz z nowo poznanym przyjacielem, pragną poznać tajemnicę domu w którym zamieszkali. Odnajdują tajemnicze wskazówki i łamią tajne szyfry, aby odnaleść rozwiązanie zagadki. Nikt z nich jednak niewie, czego szukają oraz na jakie przeszkody trafią po drodze.

Kiedyś kupując jakąś gazetę, dostałam do niej również książkę. Wiem, że przeczytałam ją z wielkim zaciekawieniem i niezmiernie przykro mi było, że nie mam kolejnych części. Teraz, po latach postanowiłam poszukać tą książkę i doczytać serię do końca. Tak oto trafiłam na "Wrota czasu". Szczerze mówiąc nawet nie byłam pewna czy to ta historia dopóki nie skojarzyłam okładki i nie przeczytałam konkretnego fragmentu, który zapadł mi w pamięci. Zatem co mogę powiedzieć? Czuć, że historia jest pisana dla młodzieży, ale nic jej to nie ujmuje. Czyta się ją lekko i sprawnie, a historia jest ciekawa i pełna przygód. Dzieciaki jak to dzieciaki, są ciekawskie i prą przed siebie aby dowiedzieć się jak najwięcej co sprowadza na nie coraz to nowe problemy i zagadki. Fajna, ciekawa i pozytywna lektura na zastój czytelniczy.

Recenzja "Wrota czasu"

Kiedyś kupując jakąś...

Wspaniała powieść pełna zagadek i przenoszenia się w czasie dla młodzieży, choć już jako dorosła osoba z chęcią do niej wrócę gdyż pamiętam, że byłam w stanie połknąć jedną część w jeden dzień. Wciągająca, pełna (z tego co pamiętam) wspaniałych ilustracji. Przeczytałam tylko 7 pierwszych tomów ale mam zamiar zacząć od początku i dokończyć wszystkie zeszyty.

Klimat, podróże i łamigłówki. Za dzieciaka nic tylko chłonęło się te przygody i świat pełen tajemnic naszych bohaterów. Za dorosłego zauważa się wysoką przypadkowość zdarzeń i zbyt dojrzałe słownie na nastolatków dialogi. Ale wszystko co za dzieciaka wciąż takie samo

Długo zabierałam się za reread mojej ukochanej serii Ulysses Moore i w końcu nadszedł ten dzień! Moim wyzwaniem jest przeczytać wszystkie osiemnaście zeszytów do rozpoczęcia semestru.

Przez Wrota Czasu płyniemy. Akcja toczy się szybko, a styl pisania i język są przyjemne. Wydanie papierowe ma dość dużą czcionkę i piękne obrazki, rysunki dodające klimatu. Fakt, że autor we wprowadzającym mailu, mówi, że znalazł dzienniki i nawet nie podpisuje się pod nimi własnym nazwiskiem, ale jako Ulysses Moore, jest wielkim plusem.

Bohaterowie są wykreowani bardzo dobrze, dopiero ich poznajemy. Faktem jest, że czasami wkurzają i podejmują dość nieracjonalne decyzje, ale są jeszcze dziećmi, nastolatkami, więc to całkiem zrozumiałe. Moim faworytem jest sarkastyczny, troszkę gburowaty ogrodnik Nestor. Poznajemy też postacie, które w dalszych tomach napewno pokrzyżują plany naszym głównym bohaterom…

W książce co chwile się coś dzieje, nie ma nużących rozdziałów. Jest pełna tajemniczych zagadek i wyzwań, w trakcie czytania kojarzyło mi się z escape roomem. Pierwszy tom zakończył się tak, że ma się ochotę od razu sięgać po kolejny.

Zbiorcza opinia o wszystkich tomach. Pierwsze 12 tomów to naprawdę przyjemna historia. Zacząłem czytać w gimnazjum i po dekadzie wróciłem, przypominając znane sobie książki i czytając dalej. Jest to dobra historia. Jedyne wady to czasem naiwni bohaterowie, ale nie jest aż tak źle. Plus to że cała seria cierpi na jeden duży problem - słabo napisanych antagonistów.

Kolejne 5 tomów - Nowa historia i nowi bohaterowie. Szczerze mówiąc średnia. Historia jest intensywniejsza, ale mam wrażenie, że jej sens jest dość naiwny. I po prawdzie sprawia, że pierwsze 12 tomów jest po nic. Jakby w pierwszej historii szukali sposobu na stworzenie światło przy użyciu wiedzy, umiejętności i przedmiotów a w drugiej ktoś przyszedł i dał im znać, że w pokoju jest przełącznik i działająca żarówka. I znowu kiepski antagonista oraz fakt, że chyba wszystkie postaci z pierwszej wersji potraktowano bez szacunku i nijako. Historia ogólnie ok, ale jako kontynuacja słaba. Bardziej jak powrót do znanego motywu żeby znowu wycisnąć honorarium.

Ostatni tom - Świetny powrót do klimatu pierwszej 12-tomowej historii. Przyjemnie i szybko się czyta, daje radość i jest dobrze napisana. Jest preguelem całości w czym robi dobrą robotę. Jedyny mankament to, że przez wysoką jakość tomu 18 jeszcze bardziej wierci w brzuchu nijakość i popsucie uniwersum przez tomy 13-17 czyli drugą historię.

Kolejne...

Pierdomenico Baccalario, autor "Wrót czasu", jest włoskim pisarzem, który zdobył rozgłos dzięki swoim powieściom dla młodych czytelników. Jego styl pisania charakteryzuje się napięciem, tajemniczością i przygodą, które mają wciągnąć czytelników w świat niezwykłych odkryć.

We "Wrotach czasu" spotykamy trójkę młodych bohaterów: Jasona, Julię i Ricka, którzy uwielbiają przygody i zafascynowani są tajemnicą. Willa Argo, w której się zatrzymują, kryje wiele niezwykłych pokoi i ukrytych drzwi za szafą. Dzieci zdecydowanie chcą odkryć tajemnicę tych drzwi, nawet jeśli oznacza to pokonanie przeszkód i zagrożeń.

Wprowadzenie cytatów od Ulyssesa Moore'a, niewidzialnego autora, dodaje powieści dawkę intrygi i tajemniczości. Obietnica, że otworzenie jednych drzwi spowoduje śmierć, a inne poprowadzą na dół, buduje napięcie i ciekawość czytelnika. Autor stawia przed bohaterami trudne wyzwania i zagadki do rozwiązania, co sprawia, że czytelnik czuje się wciągnięty w poszukiwanie odpowiedzi razem z nimi.

Niestety, pomimo obiecującego początku, "Wrota czasu" nie spełniają w pełni oczekiwań. Akcja czasami traci tempo i staje się niezręczna, co może prowadzić do utraty zainteresowania czytelnika. Niektóre wątki wydają się niepotrzebnie skomplikowane, a rozwiązania nie zawsze są satysfakcjonujące. Dodatkowo niektóre postacie pozostają płytko rozwinięte, a ich motywacje wydają się niewystarczająco wyjaśnione.

Ocena "Wrót czasu" wynosi 4/10. Mimo obiecującego pomysłu i intrygujących wątków, powieść traci swoje mocne strony w wyniku niezgrabnego tempa akcji i niedopracowanych postaci. Jednak dla młodych czytelników, którzy lubią tajemnice i przygodowe historie, może to wciąż być interesująca lektura.

Podsumowując, Pierdomenico Baccalario we "Wrotach czasu" oferuje mieszankę tajemniczości i przygody, która niestety nie jest w pełni wykorzystana. Pomimo pewnych wad, nadal może przyciągnąć młodych czytelników, którzy poszukują lektury z odrobiną magii i zagadek do rozwiązania.

• Ulysses Moore
  • Dzieciństwo