Wielkie lato

Okładka książki Wielkie lato Pierdomenico Baccalario
Okładka książki Wielkie lato
Pierdomenico Baccalario Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Cykl: Ulysses Moore (tom 18) fantasy, science fiction
Ulysses Moore (tom 18)
La grande estate
Wydawnictwo Olesiejuk
2021-08-21
2021-08-21
Ulysses Moore Kilmore Cove

Okładka książki Do czego służą pieniądze? Wszystko, co warto wiedzieć o ekonomii Pierdomenico Baccalario, Simona Paravani-Mellinghoff, Federico Taddia
Do czego służą... Pierdomenico Baccal...
Okładka książki 50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat. Na wakacjach Pierdomenico Baccalario, Tommaso Percivale
50 rzeczy, któ... Pierdomenico Baccal...
Okładka książki 50 (małych) rewolucji, które zmienią świat Pierdomenico Baccalario, Federico Taddia
50 (małych) re... Pierdomenico Baccal...

Seria rewelacja!!! Bardzo polecam, wciąga i cieszy :)

Seria rewelacja!!! Bardzo polecam, wciąga i cieszy :)

'Wielkie lato' to ostatni tom sagi przygód o Ulyssesie Moorze.
Po przeczytaniu tej pozycji jestem zarówno zachwycona jak i rozżalona.

W przeciągu wielu lat powstała cała seria dobrych książek, których główny wątek 'kręci się' wokół potęgi wyobraźni i kreatywności. Fabuła wszystkich cykli, bez względu na ilość i różnorodność bohaterów, tego jakie przygody przeżywają - dąży do tego, by czytelnik zrozumiał jak ważna jest własna inwencja twórcza i pomysłowość oraz to, że prawdziwa wolność zaczyna się w naszych głowach. Autor, całość zapakował w naprawdę dobrą historię, która jest w stanie dotrzeć do każdego, nawet najmłodszego czytelnika.

'Wielkie lato' to książka - laurka. Mimo powiązania z wszystkimi wcześniejszymi częściami, jest ona odrębną historią - ukłonem w stronę czytelnika.

Akcja powieści cofa się do lat 50 XX wieku: czytelnik poznaje młodego Ulyssesa, który dopiero co przyjechał do Kilmore Cove i wraz z nowo poznanymi przyjaciółmi poznaje sekrety miasteczka oraz Willi Argo.
O tym, że 'coś' takiego miało miejsce czytelnik dowiedział się czytając wcześniejsze tomy i przyznam szczerze, że bardzo mnie ten temat zainteresował. Przez całą sagę zastanawiałam się, jak to wszystko wyglądało i jakie przygody przeżyły dzieci - jak wyglądał początek wszystkiego. Dlatego jestem ZACHWYCONA, że autor podjął się opisania tych wydarzeń.

Niestety, jestem ogromnie ROZŻALONA, ponieważ to co opisał autor, to zaledwie uchylenie rąbka tajemnicy. Taki swoisty prolog. W powyższej książce nie zostało opisane całe Wielkie Lato, a zaledwie jego początek. Trochę tak, jakby czytelnik przeczytał 'Wrota Czasu' (1 tom) i już nic po tej książce nie było. A przecież fani sagi wiedzą, że tak naprawdę dopiero wtedy rozpoczęły się przygody Jasona, Julii i Ricka.
Uważam, że na przygody Ulyssesa i jego przyjaciół spokojnie można by było przeznaczyć cały cykl (czyli 6 tomów) - ta historia jest zbyt ciekawa, by zostawiać czytelników z zaledwie jedną książką!

I właśnie dlatego 'Wielkie lato' to laurka. Historia, która miała jedynie zostać zarysowana, by ucieszyć fanów, jednocześnie pozostawiając ich z niedosytem.

Całkowicie rozumiem decyzję autora o zakończeniu pisania o Ulyssesie Moorze. I choć wyznaję zasadę: 'nigdy nie mów nigdy', to co za dużo to niezdrowo. Także, mimo mojego osobistego niedosytu, uważam że lepiej skończyć teraz, gdy całość jest w miarę oryginalna i ciekawa, niż gdy kolejne tomy staną się odcinaniem kuponów od popularności sagi.

Polecam!

'Wielkie lato' to ostatni tom sagi przygód o Ulyssesie Moorze.
Po przeczytaniu tej pozycji jestem zarówno zachwycona jak i rozżalona.

Cudownie móc wrócić do tej pięknej historii. Powróciliśmy do początku, kiedy Ulysses Moore pierwszy raz przeszedł przez próg Villi Argo w Kilmore Cove i gdzie ta niezwykła przygoda, którą znamy miała się dopiero zacząć.

12 lat...
12 lat temu sięgnęłam po pierwszy tom Ulysses'a. Ah co za wspaniała podróż to była. Z niecierpliwością sięgałam po kolejne tomy i do teraz się to nie zmieniło. Bolało mnie to że tak długo musieliśmy czekać na ostatnie części ale w końcu jest.
Ostatnia, a zarazem pierwsza ponieważ to tutaj dowiadujemy się jak tytułowy bohater zostaje posiadaczem tajemniczej Willi Argo i jej magicznych drzwi. Jak poznaje swoich wiernych przyjaciół. Jakie przygody oni przeżywali kiedy byli dziećmi...
Książka jak zawsze nie rozczarowuje. Czyta się ją przyjemnie, historia jak zawsze wciąga. Smutno tylko z jednego powodu - że nie będzie już kolejnych przygód. A tą częścią autor dał nam smaka na więcej (np. pierwsze spotkanie z Miejscami z Wyobraźni).
Niezmiennie - gorąco polecam. I nie tylko młodszym, ale tym starszym czytelnikom też :)

12 lat...

Wiele lat temu (pewnie z 10) pierwsze książki z tej serii zrobiły sobie specjalne i niezastąpione miejsce w moim sercu - i tak jest do dziś. Aż mi się łezka w oku kręci na samą myśl o tym, że to koniec tej wielkiej przygody - choć fabularnie: to dopiero jej początek ;-)
Ostatni tom cyklu Ulysses Moore zabiera czytelnika do lat 50 XX wieku i opowiada historię młodego chłopca - Ulyssesa, który przyjeżdża na wakacje do Villi Argo w Klimore Cove. Ta część nie odstaje od pozostałych i również zawiera przygodę, niespodzianki i ukryte drzwi. Poznajemy tu także początki wspaniałej przyjaźni, która połączyła bohaterów, znanych z późniejszych dzienników.
Jedyne, czego mi brakowało to...: więcej rozdziałów! Bardzo chętnie poznałabym inne przygody Ulyssesa, Leonarda, Blacka, Klio, Kleo, Petera, Feniksa oraz Calypso, a także Penelopy, której niestety tu nie było.
Niemniej książka - jak wszystkie poprzednie - bardzo mi się podobała i chętnie jeszcze kiedyś sięgnę do tej serii.

• Chcę mieć
  • Ulysses Moore
  • Szukam

Dodaj cytat z książki Wielkie lato