Kiedy i jak wynaleziono naród żydowski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
Matai ve'ekh humtza ha'am hayehudi
978-83-61203-69-8
historia, judaizm, religia
historia
Filip

Kiedy powstał naród żydowski? Cztery tysiące lat temu, czy też wyszedł spod pióra żydowskich historyków w XIX w., którzy wykorzystując tradycję biblijną odtworzyli dzieje ludu, stanowiące podstawę do kształtowania przyszłego narodu? W duchu historii kontrafaktycznej profesor Shlomo Sand zabiera nas w podróż przez "długą" historię Żydów. Czy mieszkańcy Judei zostali wypędzeni po zburzeniu...

W duchu historii kontrafaktycznej profesor Shlomo Sand zabiera nas w podróż przez "długą" historię Żydów. Czy mieszkańcy Judei zostali wypędzeni po zburzeniu Drugiej Świątyni w 70 r. n.e., czy jest to chrześcijański mit, który przeniknął do żydowskiej tradycji? Autor pokazuje, jak od XIX wieku czas biblijny zaczął być traktowany przez pierwszych syjonistów jako czas historyczny, czas narodzin narodu.

Nie jest to kronika wydarzeń, ale przede wszystkim krytyka obowiązujących historycznych dogmatów. Autor rozpoczyna od pytania zadanego przez historyka Marcela Detienne'a: jak "odnacjonalizować" historie narodowe? Próbuje też wskazać co było faktem, a co projekcją w przeszłość narodowych marzeń.

Shlomo Sand, profesor historii na uniwersytecie w Tel Awiwie urodził się w Linzu (Austria) w 1946 roku. Zajmuje się historią idei i rolą inteligencji we współczesnym społeczeństwie, związkami kina z historią oraz rolą idei narodowej w budowie państw. Tematom tym poświęcił wiele artykułów i książek w językach francuskim, angielskim i hebrajskim.

źródło opisu: Wydawnictwo Akademickie DIALOG

źródło okładki: http://www.dialog.edu.com.pl/index.php?route=produ...»

Czytam-Sobie | 2016-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2016

Szlomo Sand jest Żydem. Czy można oskarżyć Żyda o antysemityzm? Gdyby tę książkę napisał ktoś inny, na pewno nie miałby, delikatnie mówiąc, łatwej reszty życia. Za bardziej niewinne treści leciały głowy, niewykluczone że i w dosłownym tych słów znaczeniu. Nie wiem, jak to ze Szlomo Sandem było, pewnie też odsądzono go od czci i wiary, ale Żydowi wolno więcej, a na pewno w tej materii.

O treści książki można przeczytać na okładce, tekst ten znajduje się też tu, w opisie tej pozycji.

Jak można się domyślić (skoro książka jest kontrowersyjna, co sugeruje nawet tytuł), odpowiedzi na pytania – te zawarte w tytule i opisie oraz kilka innych – których udziela nam autor w książce, popierając je logicznymi wywodami i w oparciu o źródła, wywracają do góry nogami całą wiedzę na temat historii Żydów, co niesie pewne konsekwencje w postrzeganiu tego, co się dzieje na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Bliskim Wschodzie. Nie będę wdawać się w szczegóły, bo musiałabym cytować...

Selene | 2014-01-04
Na półkach: Przeczytane, Historia

Polecam książkę wszystkim, którzy mają wyraziste sympatie/antypatie jeśli chodzi o kwestie żydowsko-palestyńskie. Czytałam ją z wypiekami na twarzy, zarywając pół nocy, co dawno już się nie zdarzyło. Przede wszystkim dlatego, że zmusiła mnie do zrewidowania moich poglądów.

Furan | 2017-01-24
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Masa rażących błędów językowych i potknięć merytorycznych (PRAWOSŁAWNE Bizacjum w IX wieku?) okropnie obniża poziom publikacji. Niestety.

Krzysztof Stanios | 2014-01-12

Krazy tyle klamstwa w mediach, a moze nie tym razem?

szats | 2016-11-18
Yael | 2016-07-12