Sprawa podzielonego domu

Okładka książki Sprawa podzielonego domu Erle Stanley Gardner
Okładka książki Sprawa podzielonego domu
Erle Stanley Gardner Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Perry Mason (tom 85) Seria: Seria z Gawronem kryminał, sensacja, thriller
Perry Mason (tom 85)
Seria z Gawronem
The Case of the Fenced-In Woman
Wydawnictwo Dolnośląskie
2000-01-01
2000-01-01
Agnieszka Bihl

Świetna koncepcja z drutem kolczastym przez środek salonu. Bardzo obrazowe. Sprawa jest rozwojowa, tylko Perry Mason potrafi się w niej rozeznać.

Bardzo dobrze słuchało się audiobooka:) Zabawny początek, przewrotny wyrok sądowy, morderstwo i wszelkie rozrywki Las Vegas. Świetnie przeczytane role damskie! Polecam

Gdy zasieki z drutu kolczastego przeciągnięte przez środek domu bardziej łączą niż dzielą, ale od pełni szczęścia dzieli nas ...trup, do akcji musi wejść Perry Mason. I nagle nagie, bądź skąpo ubrane dziewczęta pływające w basenie i szczęście głównego bohatera w kasynie w Las Vegas nabierają o wiele większego znaczenia niż by się wydawało. Klasyczny kryminał z sympatycznym głównym bohaterem. Dobra rozrywka na długie zimowe wieczory z odautorskim przesłaniem - "sprawdź porządnie księgę wieczystą przed nabyciem nieruchomości".

„Sprawa podzielonego domu” to pieśń na część „uzasadnionej wątpliwości”. Perry Mason, jak zwykle czarujący, przystojny, błyskotliwy i piekielnie inteligentny, zostaje zatrudniony przez Morley’a Eden’a. Bogaty biznesmen ma kłopot: przez jego dom biegną zasieki z drutu kolczastego, a po ich drugiej stronie urzęduje niezwykle ponętna była żona przedsiębiorcy budowlanego, od którego Eden nabył nieruchomość. Vivian musi się policzyć z byłym mężem, Loring’iem Carson’em, który nie dość, że zszargał jej opinię przy sprawie rozwodowej, to jeszcze udało mu się ukryć dużą sumę pieniędzy. I pewnie Mason jakoś by dopadł Carson’a, ale ktoś dopadł go wcześniej, i to dopadł bardzo skutecznie.

Chcąc, nie chcąc, Mason musi podjąć się obrony swojego klienta z gratisem w postaci Vivian w sprawie o morderstwo. Nie będzie łatwo, bo ktoś chce adwokata zdyskredytować i podrzuca mu teczkę z obligacjami zamordowanego. W dodatku Morley i Vivian nie chcą nic Mason’owi powiedzieć. Prawnik porusza się po omacku i w zasadzie nie wie nic.

Na szczęście hostessy z Las Vegas czasami mówią więcej niż planowały, a przy inteligencji Mason’a nawet ze szczątkowych informacji udaje się złożyć całkiem spójny obraz sytuacji. A ten obraz jest taki, że jak facet za bardzo kobiety lubi, to może trafić na takie, co najbardziej lubią kasę. I że pazerność pomaga w szybkim tempie z ciuchów wyskakiwać. Może momentami adwokat bardziej przypomina wróżkę przepowiadającą, tak dla odmiany, przeszłość ze szklanej kuli niż prawnika trzymającego się ściśle faktów, ale świetnie się tę książkę czyta. Polecam.

Przez środek domu, a właściwie całej działki, łącznie z basenem, ciągną się zasieki z drutu kolczastego. To wywołuje uśmiech, a zarazem ciekawość cóż z tego wyniknie. A że to kryminał jest też i trup. Ciekawa, wartka akcja, zaskakujące zakończenie, polecam :)

Książka dobra, trochę inna niż wszystkie -> nie ma konkretnego zakończenia. Co wcale nie przeszkadza :)
Nie wiem czy czytana książka (przeze mnie) była by tak dobra jak audiobook, chyba nie, ponieważ L. Filipowicz jest fantastyczny, każda czytana przez niego powieść jest po prostu niesamowita :) Polecam.

Dom pełen niespodzianek.

Spróbujcie sobie wyobrazić, że kupujecie grunt pod budowę domu. Sami projektujecie ów dom, gdyż sprawia wam to radość, wprowadzacie się i … widzicie, że przez połowę posesji – podjazd, salon i basen biegną pięciorzędowe zasieki z drutu kolczastego. Jesteście odcięci od własnej kuchni, w drugiej części domu szarogęsi się piękna kobieta w skąpym bikini, warczy na was i macha wam przed nosem wyrokiem sądowym, zakazującym wstępu na jej teren.
Pędzicie wyjaśnić sytuację i dowiadujecie się, że Loring Carson, który sprzedał wam grunt i jako przedsiębiorca budowlany zbudował dom, po prostu Was oszukał. Połowa terenu bowiem należała do jego żony Vivian.

Ponadto, przedsiębiorczy mężulek wniósł sprawę do sądu o rozwód z powodu niewierności żony na co, jak mniemał, posiadał dowody.

Sędzia Goodwin wydał w sprawie podziału majątku osobliwy wyrok. Świadom niedorzeczności swojej decyzji, chciał zmusić niefortunnego nabywcę feralnej nieruchomości, Morleya Edena, do działań, które pozwoliłyby wyciągnąć na światło dzienne to, co według sędziego, Lorig Carson ukrywał.

Sprawa nabiera innej wagi, gdy na scenie pojawia się nieboszczyk.

Akcja dzieje się naprzemiennie w Los Angeles i Las Vegas, gdzie łatwo zdobyć wytłumaczenie dla nagłego napływu gotówki. Ot, niespodziewany fart w kasynie.

Ostateczna rozgrywka odbywa się na sali sądowej. Prokurator, krok po kroku pogrąża klienta Masona, a samego prawnika zagania do narożnika. Adwokat postanawia zagrać va bank!

Niewiarygodna inteligencja Perry’ego Masona po raz kolejny pozwalać rozwikłać bardzo skomplikowaną zagadkę, czyniąc zadość sprawiedliwości, a czytelnikowi dostarczając mnóstwo dobrej rozrywki.

Zachęcam do podążenia za Perrym Masonem do Las Vegas, gdzie pewne młode damy wprowadzą nas w tajniki wygrywania fortuny w kasynie, albo do pięknej willi, przedzielonej drutem kolczastym, gdzie nad basenem paradują zgrabne modelki w strojach bikini.

Świetna lektura na lato, lub długie jesienne wieczory, do pociągu i do kolejki, na popołudnie przy kawie, co tam dużo mówić – po prostu świetna lektura i już!

Książki wysłuchałam w formie audiobooka w interpretacji Leszka Filipowicza.

Dom pełen niespodzianek.

Sam przeczytam o ile znajdę wersję papierową bo polubiłem Perrego Masona - ale wersja czytana przez pana Leszka Filipowicza jest zupełnie niestrawna.

• Audiobooki
  • Kryminał/Sensacja
  • Kryminały
  • 2015

Dodaj cytat z książki Sprawa podzielonego domu