Trujące pasmo i inne opowiadania

Seria: Klasyka Dziecięca
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Poison Belt
dona

Trzy opowiadania fantastyczno-naukowe. Bohaterem dwóch z nich jest znany już ze "Świata zaginionego" profesor Challenger, tym razem badający wpływ na życie na Ziemi zbliżającej się chmury zatrutego powietrza.

Opowiadania to:
"Trujące pasmo";
"Eksperyment profesora Challengera";
"Motor Browna-Pericorda"

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1997

aneczka_wl | 2016-07-07

"Powaga i pokora leżą u podstaw wszystkich naszych obecnych wzruszeń. Oby stały się one fundamentem, na którym jakieś lepsze i mędrsze pokolenie zbuduje bardziej godną czci świątynie."
Bardzo sympatyczne opowiadanie Arthura Conana Doyle, które przekazuje znana wszystkim odwieczną prawdę: przeszłość zostawmy w przeszłości, ale wyciągnijmy z niej wnioski,tak aby teraźniejszość i przyszłość była lepsza. Ważne jest to, co teraz i powinniśmy jak najlepiej wykorzystać każdą chwilę aby niczego w życiu nie żałować.
Autor w swoim opowiadaniu opisał chmurę trującego eteru, która zalała cały świat, a ludzie uśpieni zostali na kilkanaście godzin. Ocalało tylko kilka osób, którym przyszło się zmierzyć z nieobliczalną w skutkach ludzką katastrofą i tragedią, jak również bezradnością i samotnością.
Opowiadanie warte jest, aby poświęcić mu czas i zastanowić się nad naszym życiem, bo niby tak proste jest to co autor pisze, a zarazem bardzo złożone i skomplikowane.

Trujące pasmo to tak naprawdę zbiór trzech opowiadań. Pierwsze i tytułowe jest najdłuższe, możemy je z powodzeniem nazwać minipowieścią. Każde kolejne jest krótsze, ostatnie liczy sobie ledwo kilka stronic. W otwierającym stawkę Trującym paśmie dzieje się najwięcej, jemu więc poświęćmy kilka osobnych zdań. Do rzeczy. Profesor Challenger, po powrocie z zamieszkanego przez dinozaury płaskowyżu, po raz kolejny wzywa swoich towarzyszy. Enigmatyczne wiadomości nakazują im stawić się w jego domu poza Londynem z… butlą powietrza. Rzecz się wyjaśnia wkrótce: oto bowiem profesor na podstawie obserwowanych przez astronomów zjawisk przewidział, że świat ma właśnie zginąć. Nie w wyniku uderzenia komety czy nawet ataku kosmitów, lecz na skutek przemiany eteru*. Zdaniem Challengera Ziemia zanurza się w odmienione, trujące pasmo eteru. Uszczelniony pokój i kilka butli tlenowych to iście renesansowa, bardzo karkołomna metoda na przetrwanie zagłady, lecz, jak się okaże, skuteczna**.

W pewnym...

Kazik | 2011-12-02

Bijcie, trujcie, ale zapomniane przez krytyków, czytelników i śmiertelników dziwaczne eksperymenty profesora Challengera znacznie bardziej mi podchodzą niż chłodne dedukcje Sherlocka (choć swego czasu dzielnie towarzyszyłam Watsonowi w kibicowaniu genialnemu detektywowi).
Ten chudzinkowaty tomik zawiera trzy opowiadania, w tym tytułowe i najdłuższe "Trujące pasmo", wobec którego dwa pozostałe bledną i nic nie mówią. No, bo jakby nie patrzeć opowiada o końcu świata.
I, jakby kto pytał, ten koniec świata faktycznie następuje. Ale ciii...
Następna nowelka pozwala nam się przyjrzeć pracy naszego profesora i jego, khem, dość interesującej teorii, jakoby mateczka Ziemia była żywym organizmem.
Ostatni tytuł, najmniej interesujący, opisuje współpracę dwóch wynalazców nowej maszyny latającej. Dość fatalną współpracę.
To, że Doyle pisać umie, wie każdy. To, że interesował się fantastyką, już nie. A szkoda, bo wyobraźnię to gość ma. Dodatkowym atutem jest postać profesora Challengera, będący...

Olek | 2015-09-03
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Z tego zbioru czytałem tylko samo opowiadanie "Trujące pasmo", ze względu na stare wydanie, które posiadam.

Lubię takiego rodzaju powieści (czytałem powieść w momencie powrotu z wakacji do domu), gdyż jest to powieść na "jeden raz".

Czytało się szybko i przyjemnie, fabuła była banalnie prosta, w dodatku nawiązywała do powieści, którą wcześniej czytałem ("Zaginiony świat"). Bardzo prosta narracja i czwórka bohaterów sprawia, że książka nie jest bardzo wymagająca dla czytelnika, jednak ma coś w sobie.

Jeżeli ktoś lubi przedsmak "Jestem legendą" lub innych powieści tego typu - to opowiadanie jest dla niego.

Pinova | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016