Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki

2014-04-24
2014-04-24
Bronisław Zieliński
literatura amerykańska podróż Ameryka Stany Zjednoczone USA Amerykanie klasyka

Nie porwał mnie John. Nie wiem o czym chciał bardziej pisać - o sobie czy o Ameryce. Bo wyszło tak średnio. I oczywiście wiem,że znamy już inna Amerykę, a jednak czuję lekkie rozczarowanie.

Uuu jako zakochana w powieściach na wschód od edenu czy grona gniewu tutaj czytając książkę wyłączałam się kompletnie, odpływałam w zupełnie inne rejony. Ale pies sympatyczny 😏

John Steinbeck miał świetne pióro. Książkę czyta się miło i swobodnie. Podróżujemy i poznajemy stany zjednoczone oczami i uszami autora. Bo Steinbeck chce zrozumieć USA lat 60tych ubiegłego wieku. Ich zalety i wady z rasizmem na czele. Polecam.

Rok 1960 autor mając 58 lat wyrusza w podróż po Ameryce. Według mnie jest po podróż do wnętrza siebie, można poznać swoje lęki, zrozumieć co nas przeraża za czym tęsknimy. Ja czytałam tą książkę czując zazdrość; tak jak autor wsiąść w samochód i pojechać w podróż. Mam nadzieję, że kiedyś mi się to uda. Warto przeczytać.

Jest rok 1960. Pisarz z dorobkiem, szukając odpowiedzi na pytanie "jacy są Amerykanie", wyrusza w podróż po Stanach wybierając boczne drogi. Dla towarzystwa zabiera psa, pudla, który pomaga mu w nawiązywaniu kontaktów z obcymi. Poznajemy poglądy i spostrzeżenia autora, a opowieść jest napisana w bardzo dobrym stylu. Nawet jeśli to nie jest poziom "Gron gniewu", to i tak warto przeczytać.

Ta książka wydaje mi się nijaka. Przyzwyczajony do najlepszego stylu autora ("Grona gniewu" czy "Na wschód od Edenu") mógłbym się spodziewać czegoś wyższych lotów. Otrzymujemy trochę poszatkowanych historii, trochę przemyśleń ale przy tym nie wnoszących nic głębszego (aczkolwiek być może inny byłby odbiór tej książki 40-50 lat temu). Nawet koniec książki wydaje mi się bez pomysłu - odniosłem wrażenia jakby autor stracił pomysł na jej ciąg dalszy i podsumowujące zakończenie.
Fani autora mimo wszystko powinni przeczytać, cała reszta kompletnie nic nie straci odpuszczając tą pozycję.

Ponad sześćdziesiąt lat temu dobiegający sześćdziesiątki John Steinbeck - wybitny prozaik, noblista, uznawany za pisarza na wskroś amerykańskiego - przemierza swój rozległy kraj, aby go sobie przypomnieć, a niejednokrotnie po prostu poznać. Wyrusza Rosynantem, towarzyszy mu wierny (jakżeby inaczej!) Sancho Pansa.

Gwoli ścisłości: Rosynant nie jest koniem, tylko zrobioną na zamówienie ciężarówką z funkcją kampera, wyposażoną na wysoki połysk (czytaj - z wygodami). Sancho Pansa pochodzi z Francji, ma na imię Charley i „nie jest człowiekiem; jest psem, i to mu się podoba”. Ma już swoje lata – szczerze mówiąc jest nawet całkiem stary – jednak charakteru mu nie brakuje. To prawdziwie francuski piesek – choć jako mieszkający w Stanach pudel „zna trochę pudlowej angielszczyzny, reaguje szybko tylko na rozkazy wydawane po francusku”.

John Steinbeck podróżuje incognito. Nie robi ze swojego wyjazdu publicznego show. Nie wrzuca na fejsa czy Instagrama fotek i postów z trasy; jego tropem nie podążają plotkarze z Pudelka czy innego Kozaczka, ani sprytni operatorzy z całodobowych stacji telewizyjnych. Jemu zależy na anonimowości. Jest ciekawy ludzi i tego, co mają do powiedzenia. Nie o nim, wielkim amerykańskim pisarzu, tylko o sobie, swoim kraju, świecie i ogólnie o życiu. Steinbeck nie gwiazdorzy, usuwa się w cień i oddaje głos Amerykanom.

Za oknami kampera przesuwają się obrazy Ameryki niefigurującej w nagłówkach gazet czy kronikach filmowych. Spotykani po drodze ludzie (podejmowani przez Steinbecka zaparzoną przez niego kawą) w większości są życzliwi, gościnni i chętni do pomocy, chociaż trafiają się też osobnicy nieskorzy do pogawędek, nieufni i nieprzychylni obcym. Co ciekawe – na ogół szczerzy i otwarci, Amerykanie jak ognia unikają rozmów i deklaracji politycznych, mimo że rok 1960 jest w USA rokiem wyborów prezydenckich (tych, które wygrał JFK).

Skąd my to znamy?

Wyjazd ma nie tylko walory poznawcze, bowiem jest to również sentymentalna podróż w czasie. Autor, z którego życie zrobiło nowojorczyka, urodził się i wychował nad Pacyfikiem. Dotarcie na Zachodnie Wybrzeże to chwilowy powrót do miejsc i lat szczęśliwego dzieciństwa oraz wczesnej młodości, spotkanie z siostrami i przyjaciółmi ze szkolnych ław.

Dla czytelnika z Polski „Podróże z Charleyem” to bardzo dobry sposób na poznanie Stanów Zjednoczonych, ich korzeni i specyfiki. Ameryka, jak mało który kraj, jednych fascynuje, innych gorszy i przeraża. Książka zawiera wiele przemyśleń, obserwacji i refleksji (gorzkich) na temat podziałów społecznych i rasizmu, z którym autor zetknął się na Południu. Nie ma w niej jednak epokowych przemyśleń nad sensem życia ani fundamentalnego przesłania do współczesnych i przyszłych pokoleń. Ale jest to książka szczera, intelektualnie uczciwa. Steinbeck nie wynosi się w niej ponad społeczeństwo, on czuje się jego częścią.

Absolutnie urzekająca jest proza Steinbecka. Wspaniała i bogata, a jednocześnie bardzo przyjazna, przystępna. Ujęło mnie inteligentne i wysmakowane poczucie humoru autora oraz jego przywiązanie do Charleya i ich relacje, pełne szacunku i wzajemnego zrozumienia dla słabości towarzysza podróży. Ta książka to plaster miodu na serce każdego psiarza, zapewniam.

Gwoli ścisłości: Rosynant nie jest koniem, tylko zrobioną...

Uwielbiam "Na wschód od Edenu" oraz "Grona gniewu", ale "Podróże z Charleyem" to moim zdaniem dość słaba pozycja w dorobku Steinbecka. Widzimy Amerykę jego oczami, ale spośród opisywanych przez niego wrażeń podróżnych nie wybija się nic, co by nas zaskoczyło czy wprawiło w zachwyt albo kompletne zaskoczenie.
Nic nowego, nic oryginalnego.

Nic nowego, nic oryginalnego.

"ᴅʟᴀ ᴅᴜsᴢʏ ʟᴜᴅᴢᴋɪᴇᴊ ɴɪᴇ ᴍᴀ ɴɪᴄ ʙᴀʀᴅᴢɪᴇᴊ ʙᴏʟᴇsɴᴇɢᴏ ɴɪᴢ̇ ɴᴀɢᴌᴀ, ᴘʀᴢʏᴋʀᴀ ᴢᴍɪᴀɴᴀ"

🛣️ John Steinbeck po raz kolejny mnie nie zawiódł! Tym razem przyszedł z czymś zupełnie oryginalnym. Autor zabiera nas ze sobą, w swoją podróż po Stanach Zjednoczonych, którą odbył wraz ze swoim wiernym przyjacielem Charleyem - pudlem francuskim. Ów wyprawa miała jedno zadanie - poznanie na nowo swojego kraju, tego o którym pisał przez tak wiele lat, a którego być może już nie znał. Podczas podróży będzie obserwować zmiany jakie zaszły w Amerykanach - rozmawiać z nimi, poznawać ich, być częścią tej wielkiej machiny jaką jest USA.

🛣️ "Podróże z Charleyem" to bardzo osobista historia, o głębokim znaczeniu i przekazie. Steinbeck przeprowadza wiwisekcje ludzkich umysłów i dusz, które napotkał na swojej drodze. Razem z nimi - ciesząc się ich szczęściem, smucąc ich problemami, popadając w gniew, na niesprawiedliwość którą oni odczuwali. John Steinbeck posiadał niezwykłą wrażliwość i dar współodczuwania, a dowodów tego należy szukać w jego powieściach. Tym razem nie jest inaczej. Chociaż niekiedy wydawało mi się, że patrzy na te wszystkie sprawy z dystansem, to jednak nadal był tym samym człowiekiem, przejmującym się losem drugiego człowieka.

🛣️ Ta niezykła podróż ukazuje nam cały koloryt ówczesnej Ameryki. Zmiany kulturowe, lub ich brak, sposób myślenia ludzi, marzenia i oczekiwania jednostek. Nie zabrakło także przepięknych krajobrazów, które mogą i w nas zaszczepić chęć wyrwania się i przeżycia jakiejś przygody. Ja osobiście po jego powieści nabrałem na taką ochoty. Rzucić to wszystko i wyrwać się na jakiś czas, zostając na chwilę nomadem we własnym kraju. Nie mógł bym zapomnieć o tytułowym Charleyu który zdobył moje serce! Wspaniały pies, który tak jak jego Pan, ma zdanie na każdy temat.

"ᴅʟᴀ ᴅᴜsᴢʏ ʟᴜᴅᴢᴋɪᴇᴊ ɴɪᴇ ᴍᴀ ɴɪᴄ ʙᴀʀᴅᴢɪᴇᴊ ʙᴏʟᴇsɴᴇɢᴏ ɴɪᴢ̇ ɴᴀɢᴌᴀ, ᴘʀᴢʏᴋʀᴀ ᴢᴍɪᴀɴᴀ"

-Steinbeck… -  mruknęła Alicja.
-Mamy nowe wydanie kilku jego powieści. Świeżutka rzecz…
Alicja wzięła jedną z nich, otworzyła na chybił trafił i przeczytała kilka zdań.
-To czysta muzyka. Jakbym czytała nuty z pięciolinii.

Labirynt Duchów. Carlos Ruiz Zafón.

Alicja Gris ma rację! Książki Steinbecka można czytać dla zdań i cytatów. Podróże z Charleyem to relacja z jego ostatniej wyprawy po Ameryce, w którą wszył istne perełki i erudycję.

W latach 60-tych autor wyruszył w trasę kamperem, którego nazwał imieniem rumaka z Don Kichota. Towarzyszył mu jego wierny, francuski piesek - Charley. W trasie Steinbeck przygotował przegląd tego co działo się podczas ich wyprawy. Pokazał Amerykę w całej swojej różnorodności, od życia truckersów po niedźwiedzie z parku Yellowstone i problemy nierówności rasowych na południu.

Klimat Ameryki lat 60-tych i malownicze opisy wciągają do cna. Już po kilku stronach, siedziałam w Rosynancie razem ze Steinbeckiem i Charleyem, jadąc w podróż po Stanach. To świetny reportaż - mimo, że napisany jeszcze przed objęciem władzy przez Johna F. Kennedyego.

-Steinbeck… -  mruknęła Alicja.
-Mamy nowe wydanie kilku jego powieści. Świeżutka rzecz…
-To czysta muzyka. Jakbym czytała nuty z pięciolinii.

Labirynt Duchów. Carlos Ruiz Zafón.

• John Steinbeck