Dzieci rewolucji

Okładka książki Dzieci rewolucji Wolfgang Leonhard
Okładka książki Dzieci rewolucji
Wolfgang Leonhard Wydawnictwo: Ośrodek KARTA biografia, autobiografia, pamiętnik
Die Revolution entlässt ihre Kinder
Ośrodek KARTA
2013-01-01
2013-01-01
Jeremi Sadowski

Wspomnienia komunisty niemieckiego który przebywał w ZSRR od 13 roku życia (od 1935r.) i ucząc się w elitarnych szkołach i uniwersytetach, kształcony był na członka nomenklatury komunistycznej. Rzeczywiście, po 1945r. utrwalał socjalizm w Niemczech Wschodnich, a potem uciekł z tego raju.

Ciekawie pisze o kulisach swojego przyjęcia do Komsomołu w 1939, było to po fali aresztowań, wzięto jego matkę oraz wielu nauczycieli i przyjaciół. Wiedział też sporo o nędzy radzieckiej ówczesnej, ale nadal był przekonanym stalinowcem i oddzielał niewidzialną linią osobiste wrażenia i przeżycia od zasadniczych przekonań politycznych. To były jakby dwie niezależne płaszczyzny świadomości: obszar codziennych zdarzeń i własnych doświadczeń, i wymiar linii generalnej partii. Piękny przykład orwellowskiego dwójmyślenia w praktyce.

W czasie wojny niemiecko-radzieckiej, po różnych perypetiach trafił do tajnej szkóly Kominternu w Kuszarenkowie pod Ufą, tam wykuwano kadry komunistyczne do rządzenia po wojnie. Wspomina Jakuba Bermana, jednego z władców Polski w czasach stalinowskich, który był tam wykładowcą. W szkole tej przeżył seanse samokrytyki, które były spektaklem niezwykłym, przykładem skutecznego prania mózgu. Dość powiedzieć, że publiczne obrzucanie go błotem trwało godzinami oraz że wszyscy najblizsi przyjaciele musieli go potępić, i oczywiście zrobili to. Bardzo to skuteczne narzędzie tworzenia automatów które zawsze będą popierać aktualną linię partii.

Po wojnie wraz desantem komunistów niemieckich został przerzucony do Berlina aby tam budować i utrwalać władzę ludową. Scenariusz był podobny do innych demoludów, na początku pozory demokracji, pluralizm partyjny, a potem zjednoczenie z socjaldemokratami i wzięcie całego towarzystwa za mordę.

Co ciekawe, wielkim wstrząsem dla wschodnioniemieckich komunistów był rozbrat i zimna wojna Stalina z Jugosławią rozpoczęta w 1948r. Wielu z Jugosławią sympatyzowało, a dla autora był to wstrząs który przyspieszył jego decyzję o rozbracie z komunizmem i ucieczce ze Wschodnich Niemiec do … Jugosławii. Dopiero po pewnym czasie pojechał do Niemiec Zachodnich i opublikował te wspomnienia, które cieszyły się w Niemczech wielką popularnością.

Czytało mi się ciężko, rzecz jest rozwlekła mimo skrótów poczynionych przez tłumacza, za dużo tam partyjnej nowomowy, rozważań o walkach między różnymi frakcjami komunistycznymi, oczywistych faktów historycznych. Niemniej jest to ciekawy przykład tego jak reżim stalinowski tworzył swoje kadry, poprzez bezwzględne wykuwanie nowej świadomości, łamanie sumień i zmuszanie do ślepej wiary w ideologię komunistyczną i bieżącą linię partyjną.

• Rok 2020
  • Podręcznik
  • Wspomnienia, dzienniki
  • Pozostałe

Dodaj cytat z książki Dzieci rewolucji