Dzieci rewolucji

Okładka książki Dzieci rewolucji Wolfgang Leonhard
Okładka książki Dzieci rewolucji
Wolfgang Leonhard Wydawnictwo: Ośrodek KARTA biografia, autobiografia, pamiętnik
470 str. 7 godz. 50 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Die Revolution entlässt ihre Kinder
Wydawnictwo:
Ośrodek KARTA
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
470
Czas czytania
7 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361283768
Tłumacz:
Jeremi Sadowski
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1855
1507

Na półkach: , , , ,

Wspomnienia komunisty niemieckiego który przebywał w ZSRR od 13 roku życia (od 1935r.) i ucząc się w elitarnych szkołach i uniwersytetach, kształcony był na członka nomenklatury komunistycznej. Rzeczywiście, po 1945r. utrwalał socjalizm w Niemczech Wschodnich, a potem uciekł z tego raju.

Ciekawie pisze o kulisach swojego przyjęcia do Komsomołu w 1939, było to po fali aresztowań, wzięto jego matkę oraz wielu nauczycieli i przyjaciół. Wiedział też sporo o nędzy radzieckiej ówczesnej, ale nadal był przekonanym stalinowcem i oddzielał niewidzialną linią osobiste wrażenia i przeżycia od zasadniczych przekonań politycznych. To były jakby dwie niezależne płaszczyzny świadomości: obszar codziennych zdarzeń i własnych doświadczeń, i wymiar linii generalnej partii. Piękny przykład orwellowskiego dwójmyślenia w praktyce.

W czasie wojny niemiecko-radzieckiej, po różnych perypetiach trafił do tajnej szkóly Kominternu w Kuszarenkowie pod Ufą, tam wykuwano kadry komunistyczne do rządzenia po wojnie. Wspomina Jakuba Bermana, jednego z władców Polski w czasach stalinowskich, który był tam wykładowcą. W szkole tej przeżył seanse samokrytyki, które były spektaklem niezwykłym, przykładem skutecznego prania mózgu. Dość powiedzieć, że publiczne obrzucanie go błotem trwało godzinami oraz że wszyscy najblizsi przyjaciele musieli go potępić, i oczywiście zrobili to. Bardzo to skuteczne narzędzie tworzenia automatów które zawsze będą popierać aktualną linię partii.

Po wojnie wraz desantem komunistów niemieckich został przerzucony do Berlina aby tam budować i utrwalać władzę ludową. Scenariusz był podobny do innych demoludów, na początku pozory demokracji, pluralizm partyjny, a potem zjednoczenie z socjaldemokratami i wzięcie całego towarzystwa za mordę.

Co ciekawe, wielkim wstrząsem dla wschodnioniemieckich komunistów był rozbrat i zimna wojna Stalina z Jugosławią rozpoczęta w 1948r. Wielu z Jugosławią sympatyzowało, a dla autora był to wstrząs który przyspieszył jego decyzję o rozbracie z komunizmem i ucieczce ze Wschodnich Niemiec do … Jugosławii. Dopiero po pewnym czasie pojechał do Niemiec Zachodnich i opublikował te wspomnienia, które cieszyły się w Niemczech wielką popularnością.

Czytało mi się ciężko, rzecz jest rozwlekła mimo skrótów poczynionych przez tłumacza, za dużo tam partyjnej nowomowy, rozważań o walkach między różnymi frakcjami komunistycznymi, oczywistych faktów historycznych. Niemniej jest to ciekawy przykład tego jak reżim stalinowski tworzył swoje kadry, poprzez bezwzględne wykuwanie nowej świadomości, łamanie sumień i zmuszanie do ślepej wiary w ideologię komunistyczną i bieżącą linię partyjną.

Wspomnienia komunisty niemieckiego który przebywał w ZSRR od 13 roku życia (od 1935r.) i ucząc się w elitarnych szkołach i uniwersytetach, kształcony był na członka nomenklatury komunistycznej. Rzeczywiście, po 1945r. utrwalał socjalizm w Niemczech Wschodnich, a potem uciekł z tego raju.

Ciekawie pisze o kulisach swojego przyjęcia do Komsomołu w 1939, było to po fali ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    24
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    6
  • Historia
    3
  • E-book
    2
  • 2019
    1
  • Rok 2020
    1
  • Podręcznik
    1
  • Wspomnienia, dzienniki
    1
  • Pozostałe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieci rewolucji


Podobne książki

Przeczytaj także