Grek Zorba

2011-01-01
Nikos Chadzinikolau
Pocket
literatura grecka Kreta santuri

Wspaniała książka, niezwykle lekka w czytaniu. Wielokrotnie zmusza do refleksji, ale też bawi. Jedna z niewielu, do których będę na pewno wracać.

Radosny okrzyk na cześć życia we wszystkich jego przejawach i zastrzyk odwagi potrzebnej do tego, żeby żyć naprawdę. Powieść pomagająca choć trochę wyplątać się z dyskursów, lęków, zamartwiania drobiazgami i obawy przed tym, co powiedzą inni.

Kiedy powiemy Zorba - widzimy krzepkiego, zarośniętego po oczy i uśmiechniętego Anthony Quinna. I słyszymy charakterystyczną melodię z narastającym tempem... To już zostanie na zawsze, bo nawet wydawcy nie zawierzają jakości powieści Kazantzakisa, tylko od lat na okładce kolejnych wydań umieszczają jakąś scenę z głośnego filmu Cacoyannisa z 1964 roku.
Przyznam, że z samego...

Jedna z nielicznych powieści której adaptacja filmowa jest ciekawsza niż pierwowzór literacki, zwłaszcza ze względu na genialną rolę Anthony Quinna i muzykę Mikosa Theodorakisa. Jednak nie byłoby filmu bez postaci Alexisa i Basila, tak bardzo się od siebie różniących, a jak się okazało bardzo podobnych chociaż w diametralnie różnych kontekstach kulturowych. A także bez...

Pamiętając z dzieciństwa muzykę do filmu, nie zdawałam sobie sprawy z tragizmu historii opisanej w książce.

Podobno Grecy nie przepadają za Zorbą, który dzięki książce i filmowi utrwalił w świecie stereotyp Greka hedonisty, ulicznego grajka i cwaniaka.
We mnie Zorba wzbudził bardzo ciepłe uczucia. Nie piszę, że zrobiła to książka ale, że właśnie jej bohater. Grek Zorba „wychodzi” ze stron lektury i chce się z nim zatańczyć na plaży, jeść oliwki i pieczoną jagnięcinę, a potem gdy...

Książka ukazuje dwie różne osobowości: młodego i wykształconego człowieka, poszukającego sensu życia oraz dojrzałego, niewykształconego mężczyznę znającego wszystkie odpowiedzi na różne aspekty : kobiety, religia. Zorba w prosty sposób rozumuje życie a jego poglądy trafnie określają świat. Chłonie życie pełną piersią.

Wracam czasem do tej książki. To jedna z tych pozycji na półce, którą trzeba znać.

To opowieść o zderzeniu dwóch bohaterów, "gryzipiórka", żyjącego w księgach, zmagającego się z przemyśleniami, i Zorby, czerpiącego z życia sensualną radość. Panowie ruszają na wspólną wyprawę na Kretę. Oficjalnie, by dzierżawić kopalnię, nieoficjalnie - by cieszyć się z życia (Zorba) lub tej radości szukać (narrator).

Niepowtarzalna, a zarazem ciągle powracały do mnie...

To powieść filozoficzna. Próżno szukać tu wciągającej fabuły. Książka to strumień refleksji metafizycznych poprzeplatana opisami Krety i kilkoma wydarzeniami z życia dwóch przyjaciół. Jednego z nich opisał bym jako hedonistę drugiego eudajmonistę. Osobiście lubię tego typu refleksje na tematy, parafrazując jednego posła, zasadniczo zasadnicze: kim jest człowiek, dlaczego...

Dyskusje

2 224