Polacy w armii kajzera

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia
Ag2S

Ryszard Kaczmarek, autor głośnych "Polaków w Wehrmachcie", tym razem przedstawi historię żołnierzy-Polaków, którzy walczyli w szeregach armii pruskiej w czasie I wojny światowej. Opowieść o nich nosi rys tragiczny – dla Polaków przynależność do armii zaborczych często oznaczała konieczność walki z własnymi rodakami. Losy polskich żołnierzy wpisane są w arenę, na której rozgrywała się Wielka...

Losy polskich żołnierzy wpisane są w arenę, na której rozgrywała się Wielka Wojna: w wielkie operacje militarne i ruchy armii, ale sytuację żołnierzy oglądamy z bliska, czytając listy do rodziny, dzienniki i wspomnienia. Ryszard Kaczmarek wraca też do poczatków swojej fascynacji historią i własnych młodzieńczych poszukiwań dokumentów na strychach górnośląskich przedwojennych domostw.

Tej historii tysięcy Polaków w pruskich mundurach jeszcze nikt dotychczas nie opowiedział.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Balcar | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

"Polacy w armii kajzera" to książka znakomita. Opowiada ona o tysiącach Ślązaków, Pomorzan czy Wielkopolan, których los skierował do armii niemieckiej w czasie I wojny światowej. Jesteśmy z Polakami pod Rossignol, Cutry, Verdun, Sommą, w Galicji, nad Isonzo, toczymy bratobójcze boje pod Lorette. Ale wojna to przecież nie wszystko. Dowiadujemy się jak wygląda szkolenie rekrutów, mobilizacja, marsze, życie w okopach jak i na tyłach, czy jak Polacy zapatrywali się na nowinki techniczne w niemieckiej armii. Jeśli chodzi o źródła, to autor wykorzystał ich bardzo dużo. Są to listy, księgi pułkowe czy pamiętniki. Pracę świetnie się czyta. Opisy walk oparte na relacjach uczestników tamtych wydarzeń są naprawdę bardzo ciekawe, zwłaszcza jak dodamy do tego charakterystyczne słownictwo Polaków z armii kajzera.

ZapomnianaBiblioteka | 2014-04-30

Jak czytamy we wstępie do książki „Polacy w armii kajzera,” głównym motywem jej powstania była chęć uzupełnienia luki w dotychczasowej historiografii poświęconej służbie Polaków w szeregach wojska niemieckiego podczas pierwszej wojny światowej. Musimy pamiętać, że w armii niemieckiej, rosyjskiej czy austriackiej nie istniały osobne polskie formacje. Polacy walczyli w mundurach trzech zaborczych armii. Wielokrotnie dochodziło więc do bratobójczych walk. Ryszard Kaczmarek w swoim opracowaniu przedstawia żołnierską drogę jaka przebywali Polacy w armii niemieckiej od poboru aż po szpital lub grób. Taki bowiem tragiczny los przypadł niejednemu z naszych rodaków w latach pierwszej wielkiej wojny.

Wszystko rozpoczynało się od szkolenia rekruta. Podstawowego, gdyż na pełne brakowało niejednokrotnie czasu. Autor przedstawia codzienność żołnierza, zarówno podczas walki na froncie jak i w jednostce wojskowej. Obserwujemy dysproporcje między szeregowymi żołnierzami a zawodowymi oficerami jak...

Arek | 2018-09-27
Przeczytana: 26 września 2018

Jestem zauroczony tą książką.
Zaczęło się dość sennie od przedstawienia pułków niemieckich w których służyli Polacy (głównie Górnoślązacy). Z czasem książka się rozkręcała; Jej atutem jest to, że w zasadzie jest złożona z listów,pamiętników, wspomnień polskich żołnierzy. Są to czarujące momenty kiedy czytasz przedrukowane wspomnienia w oryginale, z naleciałościami, i błędami (np. "żeka" albo "hoć"). Autor sprawił, że okres wojenny stał się dla mnie bardzo barwny.
Muszę przyznać, że zaprzyjaźniłem się mocno z Kazimierzem Wallisem i jak było mi smutno, kiedy dotarłem do ostatniej strony (kto przeczyta będzie wiedział dlaczego :)
Nigdy wojna okopowa nie była dla mnie bliższa niż dzięki tej książce.
Na pewno przeczytam drugą pozycję, choć widzę, że nie ma tak dobry recenzji jak ta.

Mateusz | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

Łał! Świetna pozycja historyczna, ale napisana z polotem, bez polityki i opisywania ilości przydzielonych kaleson jak w "Czarnych myśliwych" z Czarnego. To najlepszy opis sytuacji Polaków w obcej armii jaki czytałem, dużo w nim opisu życia frontowego, realiów dnia codziennego.

Nie wiem co więcej mógłbym napisać, bo naprawdę jestem mile zaskoczony tą całkiem pokaźnej objętości książką.

Morte | 2017-07-21
Przeczytana: 09 lipca 2017

Myślałem długo ,czy coś napisać. I stwierdziłem ,że jak pisze o gównach to i o tych mogę też kilka słów.
Temat jest tak ciekawy i trudny do rozwinięcia ,że na jeden tom to za mało. Na pochwałę zasługują opisane tutaj wydarzenia jak początek wojny 1914 ,bitwa pod Verdun i Somma ,no i oczywiście życie codzienne żołnierzy. Przewijająca się postać Kazika do której się przywiązujemy. Momentami jednak...czytam ,czytam i mówie...co ja do k.. czytam ? Zdarzały się wersy tak sklekotane ,że masło maślane to przy tym nic. Prawie tak wybitne jak moje opinie...Książka zatrzymała mnie *UWAGA ! na prawie 3 miesiące i zniechęciła do pięknej czynności jaką jest czytanie. To tak jak mieć piękną żonę ,ale i tak jeździsz na panienki ,bo to nie to. NIe mówie ,ze książka jest zła. Ale moze oczekiwałem więcej.

Łukasz | 2015-02-16
Przeczytana: czerwiec 2014

Fantastyczna książka ukazująca zapomniane losy Polaków, którym jako obywatelom państwa niemieckiego pod rządami kajzera przyszło walczyć w I wojnie światowej. Kolejna po książce "Polacy w Wehrmachcie" solidna i napisana niezwykle przystępnym językiem publikacja obok której nie można przejść obojętnie

gggagg | 2014-03-24

Autor trzyma poziom. Bardzo dobre opracowanie, równie ciekawe jak poprzednia książka Polacy w Wehrmachcie.

patryx | 2014-04-01

Moje pierwsze zetknięcie z tworczoscia tego autora i moge powiedziec, ze napewno nie ostatnie. Pisarz wykonal tytaniczna prace przy "odkurzaniu" zapomnianego epizodu naszych przodkow przy czym opisal to wszystko w lekkostrawnej formie dlatego pomimo sporej ilosci stron czytelnik przebija sie przez tresc blyskawicznie. Warte polecenia.

MateuszNS | 2017-10-21
KarolBartłomiej | 2017-08-28