Jankes na dworze króla Artura

Connecticut Yankee in king Arthur's court
832071463X
VuZer

Inne wydania

Czym naprawdę zajmowali się rycerze Okrągłego Stołu i jak wsiąść na konia w pełnej zbroi — oto czego dowie się Amerykanin przeniesiony wprost z czasów pary i elektryczności w mityczne nieomal czasy średniowiecza.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

chrispu | 2013-10-12

Tę książkę można opisać w skrócie w ten sposób - Amerykanie są genialni, a reszta świata to głupole.
Dziwna jest to książka. Mamy tu zarówno fantastykę - motyw wędrówki w czasie, jak i historię - opis czasów średniowiecza. Jest trochę przygody i mnóstwo porównań. I właśnie te porównania są najbardziej irytujące. Ale po kolei - po uderzeniu w głowę tytułowy Yankes przenosi się (a przynajmniej tak mu się wydaje) w czasy króla Artura. Ponieważ jest "ponadprzeciętnie" uzdolniony w prawie każdej dziedzinie i wie wszystko o wszystkim (jak zresztą każdy Amerykanin -pokazują nam to w filmach), szybko staje się najważniejszą postacią w królestwie. Dodatkowo przeżywa trochę przygód pseudo-rycerskich.

Autor dosyć swobodnie podchodzi tu do opisów realiów historycznych, ludzkich zachowań oraz niektórych działań bohatera. Coś się pojawia, bo pojawić się musiało, by akcja toczyła się wartko (nieważne, że to nielogiczne). O ile pierwsze kilka rozdziałów jest napisane dosyć poprawnie (jeśli...

Janek Królikowski | 2014-05-04
Przeczytana: 03 maja 2014

Przygotowując się do tej książki, nie oczekujcie powieści o podróżach w czasie. Nie nastawiajcie się również na fantasy umiejscowione w średniowieczu. Aby czerpać przyjemność z tej książki, należy zestawić średniowieczne baśnie i legendy ze współczesnym, zdroworozsądkowym podejściem. Twain bowiem bawi się nadużyciami i konwencjami, jakie stosowano w średniowiecznych opowieściach i podchodzi do nich tak, jakby spojrzał na nie zdrowo myślący człowiek.

Mamy tu zatem zamki za siódmą górą i siódmą rzeką... ale chwila - jakie konkretnie góry i jakie rzeki należy przejść? W końcu nie bez znaczenia pozostaje, czy są to górskie potoki czy rzeki wielkości Missisipi, przecież do takich wypraw trzeba się zupełnie inaczej przygotować. Z lubością autor rozprawia się również z mitem rycerstwa, stawania w szranki i kodeksem honorowym, uznającym najmniej krzywdzącą opinię za zniewagę godną pojedynku. Rozważa również koncepcję, w której człowiek współczesny, wykorzystując dziewiętnastowieczną...

Symphonica | 2012-06-11

Kolejna powieść o micie Arturiańskim. Przypadła mi do gustu tylko dzięki temu, że utrzymana jest w kontekście fantasy:)

magia78 | 2015-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2013, Audiobooki