Masa o kobietach polskiej mafii

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
5,79 (1471 ocen i 222 opinie)
literatura polska, mafia, kobiety
literatura faktu
Ag2S

Polski świadek koronny numer jeden przerywa milczenie! Kim były matki, żony i kochanki polskich gangsterów? Wstrząsająca opowieść o kobietach w cieniu wielkich mafiosów. Co porabia piękna i bezwzględna Inka, która wystawiła ministra Dębskiego? Poznaj Monikę Z, żonę Słowika, damę z zamiłowaniem do ogromnego luksusu i potencjałem mafijnego bossa. Agnieszka R., konkubina Świni. Git-falbana,...

Polski świadek koronny numer jeden przerywa milczenie!

Kim były matki, żony i kochanki polskich gangsterów?
Wstrząsająca opowieść o kobietach w cieniu wielkich mafiosów. Co porabia piękna i bezwzględna Inka, która wystawiła ministra Dębskiego? Poznaj Monikę Z, żonę Słowika, damę z zamiłowaniem do ogromnego luksusu i potencjałem mafijnego bossa. Agnieszka R., konkubina Świni. Git-falbana, czyli prawdziwa kobieta mafii. Niewiarygodna historia pięknej Polki, która trzęsła kalabryjską mafią! Szaleńczo zakochane? Żądne sławy i luksusu? A może z ambicjami, by wpływać na decyzje polskiej mafii?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

Z jednym wyjątkiem
Katarzyna Puzyńska

7,87 (71 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
onika | 2014-08-05
Przeczytana: sierpień 2014

Wielkiej literatury się nie spodziewałam, więc pod tym względem nie czuję się rozczarowana. Natomiast myślę mimo wszystko, że tytuł „Masa. O kobietach polskiej mafii” jest jednak na wyrost. Bo o prawdziwych kobietach mafii w wynurzeniach byłego gangstera było niewiele i raczej wszystko pokazane z perspektywy faceta, który po akcji musi „spuścić z krzyża”, a zresztą zaliczanie panienek, czy są chętne, czy nie, jest częścią gangsterskiego „etosu pracy”.

Opowieści Masy są obsceniczne, wulgarne i we mnie wzbudziły przerażenie, oburzenie i obrzydzenie. Myślę jednak, że są one ważne i potrzebne. To, że na co dzień człowiek się z takimi ludźmi nie spotyka, to nie znaczy, że ich nie ma. Zaskoczyło mnie, jak trafnie Masa diagnozuje zachowania mafiosów. Nie dorabia do całości zbędnej ideologii. Mówi jak było. I dlatego te wspomnienia są takie wstrząsające. Dobrą robotę wykonał też pan Górski, który umiejętnie prowadzi rozmowę.

Dla osób o mentalności „trzech małpek” lektura tego wywiadu...

książek: 2097
Koronczarka | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Jeśli chcesz, Czytelniku, dowiedzieć się czegoś istotnego o polskiej przestępczości zorganizowanej, to nie sięgaj po tę książkę. To zbiór anegdot wulgarnych, brutalnych i głupkowatych. Przekartkowałam tę książkę i natychmiast muszę iść się wykąpać, umyć zęby i przeczytać choćby fragment "Kwiatków świętego Franciszka"

emindflow | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Żenada, dno i trzy metry mułu!
Nie spodziewałem się, że cenione przeze mnie wydawnictwo Prószyński zdecyduje się na firmowanie "literatury" spotykanej dotąd głownie w formie ściennych inskrypcji w publicznych toaletach.
Żałosne wynurzenia megalomana i mitomana w jednej osobie, faceta o ego większym niż Pałac Kultury, nie przynoszą żadnych nieznanych wcześniej informacji dotyczących tematu sugerowanego przez tytuł książki, pozostawiają jedynie niesmak i poczucie zażenowania.
Szkoda klawiatury na komentarz.

Carles | 2015-03-16

Pan Masa odbył w swoim życiu bardzo wiele stosunków seksualnych, o czym w książce gawędzi, nie miał jednak prawdopodobnie jeszcze żadnej kobiety. Książka ma więc tytuł chybiony. Pan Masa rozwodzi się na temat "wydmuszek", takich "ciał do posuwania", wyciąganych z burdeli, night-clubów, względnie z żenujących targów kobiecych, nazywanych przez niektórych wyborami miss. Jak już pan Masa spędzi choć jedną noc z kobietą, wtedy mógłby spróbować napisać książkę o kobietach. Póki co niech raczej już pisze o forsie.
Tekst wyprany z jakichkolwiek emocji, jałowy, pusty i w większości nudny. Jeżeli ktoś lubi buraczane anegdoty z życia warszawskich burdeli lat 90-tych coś tam pewnie znajdzie. Trochę o mechanizmach światka przestępczego ale w sumie niewiele. Żeby to jeszcze jakaś porządna mafia była a nie kilku tępawych mięśniaków. Szkoda czasu. Dobrze, że sobie pdf-a z netu spiraciłam, uszczuplając przy tym honorarium za książkę a tym samym majątek "mafioza".
Panie Masa, sugeruję...

Ewelina229 | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Jak zawsze przed przeczytaniem książki zajrzałam do opinii i trochę się przeraziłam ilością negatywnych komentarzy, ale skoro już ją kupiłam to przeczytać trzeba, i powiem szczerze, że nie uważam żeby to były pieniądze wyrzucone w błoto. Owszem głębokiej treści tam nie znajdziecie, ale też nie można jej wymagać wiedząc po jakiego typu książkę sięgamy.
O ludziach z Pruszkowa słyszał cały świat, dla nas ludzi świata zwykłego ten wydaje się być nierzeczywisty, ale jednak miał swój byt, istniał i to bardzo długo wyrządzając wiele krzywd. Nie mnie oceniać tych ludzi, tak żyli, w taki świat się wkręcili i pewnie tego zwykłego szarego wcale nie znali. Tam rządził pieniądz i siła. Upokorzone kobiety, upodlone których nikt nie przytulał, traktowano je wręcz przedmiotowo dla zaspokojenia wyłącznie swoich potrzeb, po to by nastepnego dnia nie pamiętać ich imion ( o ile w ogóle ktoś o takowe zapytał). Dla wielu z gangsterów zabawianie się z panienkami nie było wcale zdradą - Im się po prostu...

Dia | 2015-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Najgorsza książka jaką czytałam od kilku lat. Po wstępie, który miał wiele powtórzeń jak refren w piosence, tylko nie była to piosenka. Następnie okazuje się, że Masa zna mało słów oprócz „blichtr” bo słowo powtarza się kilkanaście razy.
Następuje opowiadanie . Tytułowe dziewczyny mafii to gwałcone, upokarzane, bite i wykorzystywane przez mafiosów kobiety. Masa wprowadza nas w tajniki znęcania się nad kobietami ale od razu uspakaja, że nie był jakimś obwiesiem a wyperfumowanym, dobrze ubranym facetem, który miał wymagania.
Kochał swoją żonę ale w kodeksie honorowym mafiosa było zaliczać wszystko co się dało.
Szokuje także swoja wypowiedzią, że nie przespał się z dziewczynami ze Spice Girls bo były za brzydkie. Autorytetem od kobiecej psychiki okazuje się człowiek który pisze „ ja już po twarzy potrafiłem rozpoznać z jakiego środowiska wywodzi się jedna czy druga. Z daleka wyczuwałem inteligentkę i jej wyrafinowane tęsknoty”.
Następnie rozgryza psychikę ówczesnych prostytutek „...

Katherina87 | 2014-06-27

Kim były matki, żony i kochanki polskich gangsterów?

Wstrząsająca opowieść o kobietach w cieniu wielkich gangsterów. Poznając Monikę Z., żonę Słowika, damę z zamiłowaniem do ogromnego luksusu i potencjałem mafijnego bossa. Agnieszkę R., konkubinę Świni. Git-falbankę, czyli prawdziwą kobietę z gangu. Niewiarygodną historię Polki, która trzęsła kalabryjską mafią! Piękną i bezwzględną Inkę, która wystawiła ministra Dębskiego. Szaleńczo zakochane? A może z ambicjami, by wpływać na decyzje polskiej mafii?

W tej książce znajdują się rzeczy niewygodne dla wielu- i dla gangsterów, i dla biznesmenów, i dla polityków, nawet dla celebrytów. Także dla samego Masy, który nie wybiela siebie, ale też nie oszczędza dawnych kompanów. Intencja była jasna: cała prawda i tylko prawda. Nawet jeśli nie wszyscy w nią uwierzą.

Wiele osób odradzało autorom napisanie tej ksiązki. Twierdzą, że Ci o których napiszą, wciąż są groźni!- ten argument padał najczęściej. Inny był taki, że podstarzałym...

Magdalena | 2014-03-19

Zdaje się, że stare przysłowie mówi, iż o ile mężczyzna jest głową, o tyle kobieta pełni funkcję szyi w związku. W rezultacie można wysnuć prosty związek: faceci rządzą światem, ale to panie kierują nimi. Postanowiłam sprawdzić słuszność tej teorii w niecodziennym światku i udać się z autorami do Pruszkowa lat 80. i 90., aby tam poznać "kobiety mafii". Zaintrygowało mnie to przedstawienie półświatka gangsterskiego z innego punktu widzenia, wszak wszyscy znamy historię Masy i tego, jaką rolę odegrał w rozpracowaniu gangu pruszkowskiego, jednak większość pań z otoczenia "przedsiębiorców" pozostawała w cieniu.

Uwielbiam książki o tematyce kryminalnej, a dobrze napisana literatura faktu związana z problematyką to dla mnie prawdziwa gratka. Wiedziałam, iż przeczytam publikację "Masa o kobietach polskiej mafii" sygnowaną jako autorstwo Jarosława Sokołowskiego "Masa" w rozmowie z Arturem Górskim już w dzień premiery, i także się stało. Jest to lektura na jeden wieczór, krótka, treściwa....

Meszuge | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Artur Górski, dziennikarz i felietonista, specjalizujący się w tematyce kryminalnej, rozmawia z Jarosławem Sokołowskim ps. Masa, przestępcą związanym z gangsterskimi grupami z Pruszkowa.

Tytuł jest ważny, albowiem nie jest to książka o mafii w Polsce (przy założeniu, że „mafia” to jakakolwiek przestępczość zorganizowana), ale o kobietach: matkach, żonach, kochankach i innych, związanych jakoś z polskimi przestępcami, głównie z Pruszkowa, choć nie tylko.

O matkach jest najmniej i w tonacji raczej smutnej, żony (za wyjątkiem żony samego Masy) przedstawiane są zwykle jako harpie o mentalności bazarowych handlarek, kochanki (niewiele) są eleganckie, szykowne i olśniewające, jednak najwięcej jest tych innych – po prostu obiektów seksualnych liczonych na może setki, ale raczej tysiące. Zaliczały się do nich na przykład pracownice dyskotek albo klubów go-go oraz wszystkie misski, to jest laureatki konkursów piękności. Według Masy polscy przestępcy rządzili wszystkimi takimi konkursami...

Boisfarine | 2014-03-28
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Bardzo na tę książkę czekałam i bardzo mnie ona rozczarowała. Niestety tego czym autorzy zachęcają do sięgnięcia po tę pozycję - czyli roli matek, żon, kochanek gangsterów - jest w tej książce niewiele. 70% to opowieść o życiu seksualnym gangsterów i o tym, że kandydatki na miss, kelnerki i inne kobiety były gotowe zrobić wszystko, żeby zjeść kolację z panami gangsterami. Trochę wygląda to na opowiastki ex-gangstera przechodzącego kryzys wieku średniego wspominającego swoje lata świetności. Z obowiązkowym dopowiedzeniem, że te wszystkie dziewczyny przewijające się przez jego łóżko to przecież nie zdrady, bo on tylko żonę kochał.
Druga część - znacznie krótsza ale dużo ciekawsza - to właśnie o tych kobietach i ich roli w życiu mafii. Niestety Masa zdążył tylko zaostrzyć apetyt na ciekawą historię, bo na 3 stronach trudno przedstawić ciekawą historię.

Pomysł - świetny. Napisane - dobrze, czytało się błyskawicznie. Tylko tematyka nie do końca taka jak miała być. Rozumiem, że seks...