Okładka książki Masa o kobietach polskiej mafii

Masa o kobietach polskiej mafii

Autor:
wydawnictwo
Prószyński i S-ka
literatura polska, mafia, kobiety
literatura faktu
typ
papier
Ag2S
5,82 (602 ocen i 117 opinii)

Opis książki

Polski świadek koronny numer jeden przerywa milczenie! Kim były matki, żony i kochanki polskich gangsterów? Wstrząsająca opowieść o kobietach w cieniu wielkich mafiosów. Co porabia piękna i bezwzględna Inka, która wystawiła ministra Dębskiego? Poznaj Monikę Z, żonę Słowika, damę z zamiłowaniem do ogromnego luksusu i potencjałem mafijnego bossa. Agnieszka R., konkubina Świni. Git-falbana, czyli p...

Polski świadek koronny numer jeden przerywa milczenie!

Kim były matki, żony i kochanki polskich gangsterów?
Wstrząsająca opowieść o kobietach w cieniu wielkich mafiosów. Co porabia piękna i bezwzględna Inka, która wystawiła ministra Dębskiego? Poznaj Monikę Z, żonę Słowika, damę z zamiłowaniem do ogromnego luksusu i potencjałem mafijnego bossa. Agnieszka R., konkubina Świni. Git-falbana, czyli prawdziwa kobieta mafii. Niewiarygodna historia pięknej Polki, która trzęsła kalabryjską mafią! Szaleńczo zakochane? Żądne sławy i luksusu? A może z ambicjami, by wpływać na decyzje polskiej mafii?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

Polecamy

Opinie czytelników
onika | 2014-08-05
Przeczytana: sierpień 2014

Wielkiej literatury się nie spodziewałam, więc pod tym względem nie czuję się rozczarowana. Natomiast myślę mimo wszystko, że tytuł „Masa. O kobietach polskiej mafii” jest jednak na wyrost. Bo o prawdziwych kobietach mafii w wynurzeniach byłego gangstera było niewiele i raczej wszystko pokazane z perspektywy faceta, który po akcji musi „spuścić z krzyża”, a zresztą zaliczanie panienek, czy są chętne, czy nie, jest częścią gangsterskiego „etosu pracy”.

Opowieści Masy są obsceniczne, wulgarne i we mnie wzbudziły przerażenie, oburzenie i obrzydzenie. Myślę jednak, że są one ważne i potrzebne. To, że na co dzień człowiek się z takimi ludźmi nie spotyka, to nie znaczy, że ich nie ma. Zaskoczyło mnie, jak trafnie Masa diagnozuje zachowania mafiosów. Nie dorabia do całości zbędnej ideologii. Mówi jak było. I dlatego te wspomnienia są takie wstrząsające. Dobrą robotę wykonał też pan Górski, który umiejętnie prowadzi rozmowę.

Dla osób o mentalności „trzech małpek” lektura tego wywiadu będzie...

książek: 1969
Koronczarka | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Jeśli chcesz, Czytelniku, dowiedzieć się czegoś istotnego o polskiej przestępczości zorganizowanej, to nie sięgaj po tę książkę. To zbiór anegdot wulgarnych, brutalnych i głupkowatych. Przekartkowałam tę książkę i natychmiast muszę iść się wykąpać, umyć zęby i przeczytać choćby fragment "Kwiatków świętego Franciszka"

emindflow | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Żenada, dno i trzy metry mułu!
Nie spodziewałem się, że cenione przeze mnie wydawnictwo Prószyński zdecyduje się na firmowanie "literatury" spotykanej dotąd głownie w formie ściennych inskrypcji w publicznych toaletach.
Żałosne wynurzenia megalomana i mitomana w jednej osobie, faceta o ego większym niż Pałac Kultury, nie przynoszą żadnych nieznanych wcześniej informacji dotyczących tematu sugerowanego przez tytuł książki, pozostawiają jedynie niesmak i poczucie zażenowania.
Szkoda klawiatury na komentarz.

Magdalena | 2014-03-19

Zdaje się, że stare przysłowie mówi, iż o ile mężczyzna jest głową, o tyle kobieta pełni funkcję szyi w związku. W rezultacie można wysnuć prosty związek: faceci rządzą światem, ale to panie kierują nimi. Postanowiłam sprawdzić słuszność tej teorii w niecodziennym światku i udać się z autorami do Pruszkowa lat 80. i 90., aby tam poznać "kobiety mafii". Zaintrygowało mnie to przedstawienie półświatka gangsterskiego z innego punktu widzenia, wszak wszyscy znamy historię Masy i tego, jaką rolę odegrał w rozpracowaniu gangu pruszkowskiego, jednak większość pań z otoczenia "przedsiębiorców" pozostawała w cieniu.

Uwielbiam książki o tematyce kryminalnej, a dobrze napisana literatura faktu związana z problematyką to dla mnie prawdziwa gratka. Wiedziałam, iż przeczytam publikację "Masa o kobietach polskiej mafii" sygnowaną jako autorstwo Jarosława Sokołowskiego "Masa" w rozmowie z Arturem Górskim już w dzień premiery, i także się stało. Jest to lektura...

Katherina87 | 2014-06-27

Kim były matki, żony i kochanki polskich gangsterów?

Wstrząsająca opowieść o kobietach w cieniu wielkich gangsterów. Poznając Monikę Z., żonę Słowika, damę z zamiłowaniem do ogromnego luksusu i potencjałem mafijnego bossa. Agnieszkę R., konkubinę Świni. Git-falbankę, czyli prawdziwą kobietę z gangu. Niewiarygodną historię Polki, która trzęsła kalabryjską mafią! Piękną i bezwzględną Inkę, która wystawiła ministra Dębskiego. Szaleńczo zakochane? A może z ambicjami, by wpływać na decyzje polskiej mafii?

W tej książce znajdują się rzeczy niewygodne dla wielu- i dla gangsterów, i dla biznesmenów, i dla polityków, nawet dla celebrytów. Także dla samego Masy, który nie wybiela siebie, ale też nie oszczędza dawnych kompanów. Intencja była jasna: cała prawda i tylko prawda. Nawet jeśli nie wszyscy w nią uwierzą.

Wiele osób odradzało autorom napisanie tej ksiązki. Twierdzą, że Ci o których napiszą, wciąż są groźni!- ten argument padał najczęściej. Inny był taki, że podstarzałym gangsterom na...

Boisfarine | 2014-03-28
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Bardzo na tę książkę czekałam i bardzo mnie ona rozczarowała. Niestety tego czym autorzy zachęcają do sięgnięcia po tę pozycję - czyli roli matek, żon, kochanek gangsterów - jest w tej książce niewiele. 70% to opowieść o życiu seksualnym gangsterów i o tym, że kandydatki na miss, kelnerki i inne kobiety były gotowe zrobić wszystko, żeby zjeść kolację z panami gangsterami. Trochę wygląda to na opowiastki ex-gangstera przechodzącego kryzys wieku średniego wspominającego swoje lata świetności. Z obowiązkowym dopowiedzeniem, że te wszystkie dziewczyny przewijające się przez jego łóżko to przecież nie zdrady, bo on tylko żonę kochał.
Druga część - znacznie krótsza ale dużo ciekawsza - to właśnie o tych kobietach i ich roli w życiu mafii. Niestety Masa zdążył tylko zaostrzyć apetyt na ciekawą historię, bo na 3 stronach trudno przedstawić ciekawą historię.

Pomysł - świetny. Napisane - dobrze, czytało się błyskawicznie. Tylko tematyka nie do końca taka jak miała być. Rozumiem, że seks się n...

Meszuge | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Artur Górski, dziennikarz i felietonista, specjalizujący się w tematyce kryminalnej, rozmawia z Jarosławem Sokołowskim ps. Masa, przestępcą związanym z gangsterskimi grupami z Pruszkowa.

Tytuł jest ważny, albowiem nie jest to książka o mafii w Polsce (przy założeniu, że „mafia” to jakakolwiek przestępczość zorganizowana), ale o kobietach: matkach, żonach, kochankach i innych, związanych jakoś z polskimi przestępcami, głównie z Pruszkowa, choć nie tylko.

O matkach jest najmniej i w tonacji raczej smutnej, żony (za wyjątkiem żony samego Masy) przedstawiane są zwykle jako harpie o mentalności bazarowych handlarek, kochanki (niewiele) są eleganckie, szykowne i olśniewające, jednak najwięcej jest tych innych – po prostu obiektów seksualnych liczonych na może setki, ale raczej tysiące. Zaliczały się do nich na przykład pracownice dyskotek albo klubów go-go oraz wszystkie misski, to jest laureatki konkursów piękności. Według Masy polscy przestępcy rządzili wszystkimi takimi konkursami (łąc...

limonka | 2014-04-04
Przeczytana: 27 marca 2014

Nie przypuszczałam, że jakakolwiek książka dotycząca polskiej przestępczości zorganizowanej zrobi na mnie większe wrażenie, niż wydany jesienią ubiegłego roku "Nowy alfabet mafii".

Zrobiła.

Kiedy przeczytałam ostatnią stronę książki Jarosława Sokołowskiego i Artura Górskiego "Masa. O kobietach polskiej mafii"... wbiło mnie w fotel. Przeczołgała mnie ta książka straszliwie, poczułam się poturbowana i rozbita na cząsteczki elementarne.

Cytat pierwszy (o wyborach miss):

"Powiem Ci szczerze – środowisko dziewczyn startujących w wyborach miss było naprawdę specyficzne, zepsute do cna. Czasami trudniej było zbajerować prostytutkę w burdelu niż misskę. Pamiętaj, że to nie były jakieś zakompleksione tłumoki, ale piękne dziewczyny, często po studiach, z dobrych domów. Takie, które, przynajmniej teoretycznie, mogły wybierać spośród najlepszych partii i ostentacyjnie się cenić." (rozdział 2)

Cytat drugi (o tancerkach w klubie go-go):

"(...) robiłem muszt...

Radek | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Na temat osoby Masy słyszałem różne opinie, między innymi takie, które mówią, że lubi bajdurzyć, jest bajkopisarzem, a jedne zeznania zaprzeczają drugim. W związku z tym do książki podszedłem z lekkim dystansem. Niepotrzebnie. Opowiedziane historie, nawet zakładając, że Masa lubi "popłynąć", nie sprawiają wrażenie wyssanych z palca. Czytając rozmowy autora z byłym gangsterem nie czujesz, że któraś z historii jest nierealna, bo wiesz , że każda mogła się wydarzyć naprawdę. Jednocześnie każdą z nich czyta się z zapartym tchem, trudno jest się oderwać od lektury. Ja książkę przeczytałem w 2 wieczory, chociaż bez problemu można to zrobić w jeden. Pozostaje lekki niedosyt bo tego typu opowieści oczarowują swojego rodzaju magią i zawsze jest ich mało. Masa zabiera nas w podróż przez barwny przekrój na pozór zupełnie różnych od siebie kobiet, zaczynając od przelotnych kochanek, poprzez wierne żony, kobiety spragnione sukcesu, a na patologicznych typach kończąc. Są to historie rodem...

Kalin | 2014-06-22
Na półkach: Przeczytane, Nie moje
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Powiem szczerze, że dziwią mnie słabe oceny tej książki.
Oceniam ją na mocne 7 bo otrzymałem w niej mniej więcej to, czego oczekiwałem.
Jest kontrowersyjnie, jest obscenicznie, bezwstydnie i wulgarnie, ale czego innego się spodziewać po zeznaniach świadka koronnego, który wchodził w skład jednej z najbrutalniejszych i najbardziej bezwzględnych grup w Polsce?
Chyba, że ktoś oczekiwał górnolotnych wypowiedzi i pięknych opisów przyrody. Jeżeli tak, to faktycznie, może się czuć rozczarowany.
Książka nie jest zbyt obszerna i jest utrzymana w modnej ostatnio formie "wywiadu rzeki".
Wygląda na to, że nie zakończy się na opowieściach o "kobietach Polskiej mafii" i możemy się spodziewać dalszych rozmów autora z Masą. Chętnie przeczytam następną część jeżeli powstanie.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Carlo Collodi
    188. rocznica
    urodzin
    - I co dalej? - spytał Pinokio.
    - Nic - westchnął Gepetto z rezygnacją. - Jesteśmy zgubieni..
    - Zgubieni? Dlaczego zgubieni? - zaprotestował Pinokio. - Daj mi, tato, rękę i uważaj, żebyś się nie poślizgnął.
    - Dokąd mnie teraz prowadzisz?
    - Spróbujemy raz jeszcze. Chodź i nic się nie bój.
  • Dale Carnegie
    126. rocznica
  • Michele Fitoussi
    60. rocznica
    urodzin
    Nienawiść zżera, paraliżuje i przeszkadza żyć
  • Frances Hodgson Burnett
    165. rocznica
    urodzin
    To takie smutne, gdy książka się kończy
  • Laurence Sterne
    301. rocznica
    urodzin
    Miłość jest niczym bez sentymentu. A sentyment jest jeszcze mniej wart bez miłości.
  • Bartosz Łapiński
    40. rocznica
    urodzin
    ... słowo "kurwa" jest w naszym kraju rodzajem mantry. Indyjscy mnisi całymi dniami powtarzają różne mantry, na przykład OMM... OMM... albo TAU... TAU... czy coś w tym rodzaju. Natomiast u nas prawie cały naród nieświadomie stosuje jako mantrę wyżej wspomniane słowo. Jego układ liter, a zwłaszcza mo... pokaż więcej
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
    123. rocznica
    urodzin
    Nie widziałam Cię już od miesiąca.
    I nic. Jestem może bledsza,
    trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca.
    Lecz widać można żyć bez powietrza.
  • Arundhati Roy
    53. rocznica
    urodzin
    Kiedy kogoś zranisz, zaczyna cię mniej kochać. Taki skutek mają nieostrożne słowa. Ludzie zaczynają cię mniej kochać.
  • Karol Bunsch
    27. rocznica
    śmierci
    Ja walczę z takim bogiem, którego względy kupić, a usługi wynająć można!
  • Ferdynand Goetel
    54. rocznica
    śmierci
    ...górale, ludność podtatrzańska. Ci, są takim samym fenomenem etnicznym, jak Tatry przyrodzonym. Nieodgadłe zmieszanie typów etnicznych, jakie się tu kiedyś dokonało, wyodrębniło ich nie tylko z reszty polskiego ludu, ale chyba i z ludów Europy. Wywodzono rodowód ich od Rzymian, nordyków, czerwonos... pokaż więcej
  • Arthur Hailey
    10. rocznica